Arkeoloji Peru'da Moche Halkına Ait Tören ve Ziyafet Salonu Bulundu

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Perulu bir arkeolog grubunun yaptığı açıklamaya göre, Arkeologların Peru'nun çöl kıyısındaki siyasi törenler için kullanılan ve 1500 yılı aşkın bir süre önce sadece eski Moche halkının illüstrasyonlarında görülen iki odanın bulunduğunu duyurdu.


Fotoğraf: El Comercio

Arkeolog Walter Alva, Lambayeque bölgesindeki Limon arkeolojik kompleksinin yıkıntılarındaki bulgunun, çöl toplumunun ani bir düşüşünden önce Moche'nin siyasi yaşamını anlamaya yönelik önemli ipuçları sağlayacağını söyledi.Fotoğraf: El Comercio

Alva, odalarda gerçekleşen olayların Moche seramiklerinde tekrar tekrar yer almış olmasını ne kadar önemli olduğunu göstermektedir diyor.

"Bu sahneler Moche dünyasının ikonografisinde tasvir edilmişti, ancak fiziksel olarak nerede olduklarını bulmak için şansa ihtiyacımız vardı ve bu çok önemli bir bulgudur" dedi.


Fotoğraf: El Comercio

İnka imparatorluğunun başlamasından çok önce Peru'da gelişen birkaç karmaşık toplumdan biri olan Moche, çöl vadilerinde bitkiler yetiştirmek için yaptıkları sulama kanalları sayesinde MS 100'den 700 yılına kadar geniş bir kıyı bölgesinde yaşadı ve şölenler düzenledi. Moche, çok çeşitli cinsel eylemleri olan özenle hazırlanmış altın eseri ve heykelleri ile biliniyor.

Pek çok araştırmacı, Kuzey Peru'da şiddetli sel baskınını tetikleyen El Nino fenomeni gibi korkunç bir iklim olayının muhtemelen Moche toplumunun çökmesine yol açtığını düşünüyor.


Alva, yakınlarda ortaya çıkarılan odaların bir kısmında yapılan inşaatın 5. yüzyılda birdenbire kesildiğini belirtti. Odaların yalnızca seçkinler tarafından kullanıldığına inanılıyor; duvarlarda balık ve deniz aslanlarının resimleri tespit edildi.

Kadınların Moche toplumunda siyasi ve dini konumda olduklarına inanılıyor. Geçen sene Perulu yetkililer ve arkeologlar, dövmeli vücudu silah ve altın cisimlerle gömülmüş eski bir kadın Moche hükümdarı, Lady of Cao'nun yüzü bir kopyasını yeniden yaratmışlardı.
 

Üst