Arkeoloji Peru’da Kalpleri Çıkarılarak Kurban Edilen 140 Çocuk Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Peru’da 500 yıl öncesine ait kalpleri sökülmüş 140 çocuk iskeleti bulundu.Güney ve Orta Amerika’da hüküm süren Aztek, Maya ve İnka medeniyetlerinde ‘İnsan kurban etme’ geleneği olduğu hem sömürgeci İspanyolların o dönem tuttukları günlüklerden hem de arkeolojik bulgulardan biliniyor.

Fakat şimdi okuyacaklarınız ise Chimu medeniyetine ait bu mezarların, şimdiye kadar görülen bir defada en büyük çocuk kurbanı vakası.

Kalpleri çıkarılmış
Yaşları 5 ila 14 arasında değişen 140 çocuğa ait kalıntılar Peru’nun Trujillo kenti yakınlarında Pasifik okyanusuna bakan bir yamaçta kazılmış sığ mezarlarda bulundu. Peru’nun kuzeyindeki La Libertad bölgesindeki bölgede Ay’a tapan antik Chimu medeniyeti yaşamıştı. Arkeolojik bulgulara göre çocuklar ve beraberinde öldürüldüğü anlaşılan 200 lama, bu bölgede 500 yıl önce hüküm süren Chimu medeniyeti döneminde öldürüldü. Bütün çocukların göğüs hizasında kesiklerle öldürüldüğü ve kalplerinin çıkarıldığı anlaşıldı.Doğa güçlerinin öfkesini yatıştırmak için mi?
Uzmanlar, çocukların ve lamaların muhtemelen doğa güçlerini kontrol etme umuduyla adak olarak kurban edildiklerini düşünüyor. Araştırmalar aynı dönemde bölgede büyük bir sel felaketi yaşandığına dair bulguları da ortaya çıkardı.

Arkeolojik araştırma Trujillo Üniversitesi’nden Gabriel Prieto ve New Orleans’daki Tulane Üniversitesi’nden antropolog John Verano başkanlığında uluslararası bir ekip tarafından yürütüldü.

Bölgede kazılar 2011 yılında başladı ve ekip önce 3500 yıllık bir tapınağın yakınlarında 42 çocuk ve 76 lamaya ait kalıntılar buldular. Beş yıl sonra kazılar tamamlandığında bulunan çocuk mezarlarının sayısı 140, lama kalıntılarının sayısı da 200’e varmıştı. Mezarlarda bulunan ip ve kumaş gibi kalıntılardan çocukların M.S. 1400 ve 1450 tarihleri arasında öldürülmüş olduğu anlaşılıyordu.Çocuklar batıya, lamalar doğuya
Deniz seviyesinin yaklaşık 300 metre üzerinde bulunan mezarlar Trujillo kentine bitişik çağdaş yerleşim Huanchaco’nun altındaydı. Kalıntılardan çocukların göğüsleri kesilerek öldürülüp kalpleri çıkarıldıktan sonra denize karşı yani batıya doğru bakan bu yamaca gömüldüklerini gösteriyor. Bulunan lama kalıntılarının tümünün ise 1,5 yaşından küçük olduğu ve doğuya bakacak şekilde gömüldükleri görüldü.

Uzman heyetten John Verano, “Bunun sistemli ve törensel bir toplu öldürme olduğu kesin” diyor.

Bugünkü Meksika’nın başkenti altındaki Aztec kenti Tenochtitlan’da, Büyük Tapınak’ta bulunan 42 çocuk kalıntısı, bu son kazıya kadar, belgelenmiş “en büyük çocuk adama töreni” olarak kayıtlara geçmişti.

Peru sahili boyunca bugün Ekvador’un başladığı yere kadar uzanan Chimu medeniyetine, 1475 yılında yani muhtemelen mezarı bulunan çocukların öldürülmesinden kısa süre sonra İnkalar tarafından çökertilmişti.

Kaynak: bbc.com
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Peru’da kalpleri sökülerek kurban edilmiş 56 çocuğun daha iskeleti bulundu.Peru’nun Trujillo kenti yakınlarında nisan ayında bulunan çocuk iskeletlerine yenileri eklendi. O dönem ortaya çıkarılan bulgularda 140 çocuğa ait mezarlar bulunmuş ve çocukların belirli bir ritüel kapsamında kurban edildikleri belirlenmişti.

Kalpleri çıkarılmış
Bölgede 500 yıl önce yaşadığı düşünülen Chimu medeniyetine ait mezarlardaki çocukların, göğüs hizasında kesiklerle öldürüldüğü ve kalplerinin çıkarıldığı anlaşıldı.56 çocuğun daha iskeletine ulaşıldı
2 ay boyunca devam eden çalışmalarda yeni mezarlar da bulundu. Geçtiğimiz günlerde yeni bilgilerin ışığında basın toplantısı düzenleyen uzmanlar, 56 çocuğun iskeletine daha ulaştıklarını açıkladı.

Kurban edilmişler
Çocukların kurban edildikleri fikrinin daha da güçlendiğini belirten uzmanlar, Chimu medeniyetinin o dönem güçlü bir sel felaketiyle mücadele ettiğini ve bu durumdan kurtulabilmek için çocukları kurban ettiklerini ifade etti.

Tulane Üniversitesi’nden Profesör John Verano, ulaşılan kemiklerin 5-14 yaşları arasındaki çocuklara ait olduğunu söyledi.
 

Üst