Arkeoloji Perre Antik Kentinin Turizme Kazandırılma Çalışmaları

Aybalam

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
#1
Perre Antik Kentinin, Turizme Kazandırılma Çalışmaları

Adıyaman’daki Komagene Krallığı’nın konaklama ve ticaret şehri olarak bilinen Perre Antik Kenti, kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Antik kentte sur duvarları, halen kullanılan çeşme ve yaklaşık 200 kaya mezarın bulunduğu toplu mezarlarıyla turistlerce oldukça ilgi gören bir yerdir. Kommagene Krallığı’nın başkenti Samosata (Samsat) ile Melitene (Malatya ) arasında bulunan bu kent, Roma kaynaklarında suyunun güzelliğiyle bilinmektedir. Bir zamanlar kervan, yolcu ve ordular tarafından dinlenme yeri olarak değerlendirilmiştir.
perre3.jpg


Adıyaman Valiliğinin yapmış olduğu çevre düzenleme ve alt yapı projesi kapsamında yapılan yürüyüş yoluyla artık turistlerce daha rahat gezilebilecek.

perre2.jpg


Vali Mahmut Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Perre Antik Kenti’nin Komagene Krallığı döneminde konaklama ve ticaret merkezi olarak kullanıldığını dile getirmiştir.

perre-antik-kentte-bakanlik-yetkilileri-calisma-yapti.jpeg


Tarihi kentin korunması ve çevre düzenlemesi kapsamında çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Demirtaş, “Bu kapsamda tarihi kentimizde 3,5 kilometre uzunluğunda travers yapı yürüyüş yolu yapıyoruz. İnşallah kısmet olursa bu çalışmayı yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuşmuştur.

perre4.jpg


Engebeli bir yapıya sahip antik kente vatandaşların rahat ulaşabilmeleri için yürüyüş yolu yaptıklarını ifade eden Demirtaş, bu şekilde yerli ve yabancı turistleri daha rahat gezdireceklerini dile getirdi.

perre6.jpg


Çalışmaların yürüyüş yolu ile sınırlı kalmayacağına dikkat çeken Demirtaş, ifadelerine şu sözlerle devam etti. “Bunun yanında yön levhaları yapacağız. Ziyaretçileri bilgilendirerek antik kenti tanıtmayı amaçlıyoruz. Vatandaşlarımız görmek istedikleri yerlere bu çalışma sayesinde kolayca ulaşabilecek.” dedi.

Demirtaş, Antik kentin tel örgülerle çevrilerek koruma altına alınmasının proje maliyetinin ise 3,5 milyon lira olduğunu dile getirdi.

perre5.jpg


Bölgeye otopark ve hizmet binası yapacaklarını da sözlerine ekleyen Demirtaş, “Bunun yanında antik kentte bulunan 54 metrekare genişliğindeki mozaik yapı için bir koruma evi yapacağız. Ayrıca aydınlatma sahaları ve festival alanı yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 

Ekli dosyalar


Reklam

Üst