Sohbet Paraya Dair Bir Hikaye

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Bir gezi sırasında dinlediğim ve hoşuma giden bir hikaye... Aslında birçok kişi için yeni sayılmayacak bir hikaye hoşuma gitmişti ve burada tekrar yazmak istiyorum.

Kasabanın bir tanesinde bir otel vardır. Otele bir müşteri gelir ve kalacağını söyler ama odaları gezmek ister oteli beğenmezse para vermeyecektir. Otel sahibi gelen Turistten 100 para (Tl, dolar ne derseniz) kapora ister. Adam çıkarır parayı verir ve oteli gezmeye başlar. Parayı alan otel sahibi hemen borcu olan 100 parayı kasaba öder. Kasapta gelen para ile evine aldığı eşyaların borcunu ödemek için mobilyacıya gider ve 100 parayı verir. Mobilyacıda bir hayat kadınına borcu olan 100 parayı öder. Hayat kadını parayı bulmuşken daha önce otelde kaldığı için otele olan borcunu getirip otel sahibine verir. Tüm bunlar olurken Turist otel gezisini bitirir ve otel sahibine burayı beğenmediğini ve otelde kalmayacağını söyleyip parasını geri alır.

Şimdi hikaye bu, burada kasabanın tüm borçları kapanmış durumda burada para kimin? Para nerede? Neden kimsenin borcu yok? Küresel sistemde parayı getiren kişi kim? Ben soruları sordum ayıklayalım pirincin taşını.

Son düzenleme: