Haberler Palmira Eserleri 3D Yazıcı İle Restore Ediliyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Suriye’nin önemli antik kentlerinden Palmira’da, IŞİD tarafınca çekiçlerle parçalanan paha biçilemez taş heykeller, uzmanlar tarafınca lazer taramaları ve üç boyutlu yazıcılar yardımıyla titizlikle restore edildi.


Bir adam ve kadına ait MS. 2. Yüzyıla tarihlenen cenaze büstleri, 2015 yılında arkeolojik alanı ve müzeyi denetimi altına alan IŞİD militanları tarafınca parçalanmıştı. Bölge Suriye ve Rus kuvvetleri tarafınca yine ele geçirildiğinde, eserler güvenlik için Beyrut’a güvenlik amaçlı taşınmıştı. Peşinden bu eserler Roma’ya gönderildi ve son iki ay süresince uzmanlar eserlerin onarımı için ellerinden geleni yaptı.


Teknisyenler lazerleri kullanarak parçalanmış iki figürün yüzeylerini taradı ve daha sonra kompleks 3d yazıcılar ile IŞİD’in yıkımı sırasında kaybedilen taş parçalarının yerine reçine parçaları yarattı.

Adam figürün çehreının yarısı parçalanmış ve yok olmuştu. Roma’daki uzmanlar, yüzün kaybolan kısmı için bir “protez” üretti. Protezi çıkarılabilir olarak yerine taktılar, böylece orijinal taş parçası bulunursa tekrar takılabilir. Protez, altı ufak mıknatıs yardımıyla taşın üzerine bağlandı.


İtalyan Konservasyon ve Restorasyon Enstitüsü Müdürü Gisella Capponi, “Reçine protezler, orijinal taşa benzemesi için çok ince bir taş tozu ile kaplandı. IŞİD’in acımasızca zarar verdiği olağanüstü eserleri aslına uygun bir şekilde onarmak bizim için büyük bir onurdu.” diyor.

1939’da kurulan enstitü, Pompeii ve Roma’daki eserler, antik Etrüsk mezarları ve Caravaggio gibi Rönesans ustaları tarafınca yapılmış resimler üzerinde onlarca senelik bir tecrübeye sahip.


IŞİD güçlari, Mart ayında Palmira’yı terketmek zorunda kalmıştı ancak Aralık ayında Palmira'yı tekrar ele geçirdi.

Eski Kültür ve turizm Bakanı olan ve şimdi Kültürel miras derneği başkanı Francesco Rutelli, “IŞİD’in Palmira’yı kaybetmesi ve geri dönmesi arasında küçük bir vakit dilimi vardı. Ne yazık ki Palmira bir kere daha çatışma bölgesi oldu. Fakat bu kısa süre zarfında bile olağanüstü bazı eserler kurtarıldı.” diyor.


Eserlerin restorasyonu, Palmira için 82 yaşlarında hayatını veren kazıbilimci Halid Esad’a adandı. IŞİD’in bölgeyi ele geçirmesi esnasında Palmira’yı terk etmeyen Halid Esad, IŞİD militanları tarafınca infaz edilmişti.

Palmira Antik Kenti, Roma imparatorluğunun bir parçası olmasına karşın restore edilen kadın ve adam büstleri, zengin tüccarların olduğu mahalli ailelerden geliyordu. Büstlerdeki yazıtlar, Latince yerine Grekçe ve Aramice idi.

Büstler bu ayın sonunda Suriye’ye geri gönderilecek ve IŞİD Palmira’dan bir kez daha kovuluncaya kadar Şam’da tutulacak.

La Sapienza Üniversitesi’nden Yakın Doğu Arkeoloji uzmanı Frances Pinnock, “Palmira, Roma İmparatorluğunun bir parçasıydı ve Roma’ya isyan etmişti. Bu çift, muhtemelen zengin tüccar olan Palmira seçkinlerini temsil ediyor.” diyor.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın yayınladığı drone görüntüleri, IŞİD’in Palmira’daki ünlü tiyatroya ve Tethrapylonlara ciddi ölçüde zarar verdiğini ortaya çıkardı.