Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Oylum Höyük Açık Hava Müzesi Oluyor

Konu, 'Türkiye Arkeolojisi' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  990
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  1999 senesinde kaçak kazı suç duyurusu ile keşfedilen Oylum Höyükteki mozaikli bazilika ve tarihi eserler açık hava müzesine dönüştürülüyor.

  [​IMG]

  Kilis'te 1999 yılında kaçak kazı sonucu ortaya çıkarılan ve erken Bizans dönemine tarihlenen 1600 senelik mozaiklerin bulunduğu bazilika, turizme kazandırılacak.

  Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği icra eden Kilis'te, 18 yıl önce Oylum Höyüğü'ne yakın bir alanda kaçak kazı yapıldığını belirleyen güvenlik güçlerinin durumu arkeologlara bildirmesi üzerine bulunan bazilika kazıları tamamlandı.

  Pek çoğu korunmuş tarihi mozaiklerle lahitlerin gün yüzüne çıkarıldığı kazılar ondan sonra alanın turizme kazanmıştırrılması için çalışmalara başlandı. Açık hava müzesine dönüştürülmesi planlanan alanın yaz başlangıcında yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulması planlanıyor.

  Kilis Valisi İsmail Çataklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kilis'te 18 yıl önce kaçak kazı sonucu ortaya çıkarılan ve erken Bizans dönemine ait olduğu belirlenen mozaiklerin bulunmuş olduğu alanlarda 2004 senesinde başlatılan çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

  [​IMG]

  Yapının içinde din adamlarının defnedildiği mezarların bulunmuş olduğunu aktaran Çataklı, geliştirilen proje ondan sonra bazilikanın bir tür açık hava müzesi şeklinde dizayn edildiğini, üzerinin ise çelik çatıyla kapatılmış olduğunı söylemiş oldu.

  Mozaiklerin ve farklı mezarların bulunduğu alanda yer edinen bazilikanın turizme kazandırılması için çalışmalar yapıldığını aktaran Çataklı, şunları belirtti:

  "1999 senesinde Oylum Höyük civarlarında kaçak kazı suç duyurusuı alınması üzerine bölgeye çağrılan arkeologlar tarafınca alanda bir tarihi yapı olduğu tespit edilmiş, detaylı çalışma sonrası mozaik kalıntılarına ulaşılmış ve ondan sonra yapılan çalışmalarda buranın bir bazilika olduğu anlaşılmıştır. Yapının tabanında ortalama 1600 yıl öncesinde doğrusu milattan sonra 6. Yüzyıldan kalan erken Bizans dönemine ait bölgesel taşlardan geometrik şekillerle yapılmış mozaikler olduğu anlaşılmıştır. Mozaiklerin oldukça iyi durumda olduğu anlaşılmış ve zarar görmemesi için üzeri kapatılarak korumaya alınmıştır. Yine kazıda ortaya çıkan yapının kitabesi de şu anda Gaziantep Müzesi'nde korunuyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla onu da burada sergileyeceğiz."


  [​IMG]
  - Açık hava müzesinin Haziran'da açılması planlanıyor.

  Vali Çataklı, ışıklandırma çalışmalarının yapıldığı alandaki çalışmalarda sona yaklaşıldığını beyan etti.

  Burada kurulması planlanan açık hava müzesinin haziran ayında tamamlanmasının hedeflendiğini aktaran Çataklı, açık hava müzesinin hizmete girmesiyle alanda döneme ait geleneklerin canlandırılacağı bölümler oluşturulacağını söyledi.

  Alanda ek olarak ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik otopark ve büfe şeklinde mekanların da yapılacağını dile getiren Çataklı, buranın turizm açısından önemli bir uğrak noktası olacağına inandıklarını vurguladı.
   
 2. aysun35

  aysun35 ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  201
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Oyulum Höyük'ten Bazı resimler.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Karatekin Bey bunu beğendi.
 3. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  990
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Ortadaki birleşim yerindeki hac gerçekten çok güzel bir sanat eseri olmuş.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş