Osmanlı Mühendisliği Su Sistemini Bulan İsrailliler Şaşkınlığa Uğradı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
#1
Sistemin, zamanına göre mühendislik harikası olduğu ifade eden İsrail Antik Eserler Bakanlığı'na göre, Çevreyolunun 38. Güzergahının genişletilmesi sırasında bulunan su tesisatının ülke çapında bir benzeri daha yok.

İsrailli arkeologlar Osmanlı dönemine tarihlenen (muhtemelen cendere terfi istasyonu veya maksem olarak kullanılmış sisteme ait) su deposu buldular ve Osmanlıların su dağıtımında kullandıkları mühendislik yöntemine hayran kaldılar.

Su deposu Kudüs'ün 30 kilometre batısıdaki Ramat Beyt Şemeş (Ramat Beit Shemesh)'te Çevreyolunun 38. Güzergahını (Highway 38) genişletme inşaatı öncesinde yapılan arkeolojik kurtarma kazısında keşfedildi.

İsrail Askeri Akademisi hazırlık sınıfı öğrencilerinin kullanıldığı kazılarda ortaya çıkarılan kuyu yaklaşık 3.5 metre çapında ve toprağın 2 metre altındaydı.

World Israel News sitesinden Aryeh Savir ve Jarusalem Post gazetesinden DanielK. Eisenbud imzalı haberlere göre; Osmanlıların su tesisatını yolcuların ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmış olmaları muhtemel. Çünkü bulunan kuyu Romalılar zamanından beri ticaret için kullanıldığı bilinen yol güzergahı üzerinde bulunuyor.Sistemin, zamanına göre mühendislik harikası olduğu ifade eden İsrail Antik Eserler Bakanlığı'na göre, Çevreyolunun 38. Güzergahının genişletilmesi sırasında bulunan su tesisatının ülke çapında bir benzeri daha yok.IAA adına yürütülen arkeoloji kazısının başkanı Michal Haber ve arkeolog Amit Shadman tarihi kuyunun korumaya alınacağını ve çevre yolu planlarının buna göre yeniden gözden geçirilerek devam edeceğini söylediler.
 

Üst