Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Ortadoğuda Kimin Eli Kimin Cebinde

Konu, 'Teoriler' kısmında meltem tarafından paylaşıldı.

1. meltem

meltem
    Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ortadoğu tamamen bir yangın yerine döndü. Söz konusu bölgede herkes birileri ile ittifak, birileri ile düşman ve genel itibarı ile hedefte İŞİD görülüyor. DAEŞ yani Irak ve Şam İslam Devleti adı altında toplanmış ama İslam ile alakası olmayan bu grub dün düyaya karşı savaşıyor gibi. (Gibi kelimesini özellikle kullandım çünkü böyle bir intiba oluşturulduğunu düşünüyorum.)
    Bu kadar karma karışık bir denklemki insanın anlaması için aşağıdaki gibi bir tabloya ihtiyacı olduğu kesindir. Her şey bir yana bütün karmaşaya rağmen İŞİD nereden çıktı, kaynağı neresi vs. gibi konular tam manasıyla bilinememektedir veya dünya kamuoyuna anlatılmamaktadır.

Yukarıdaki denklem içerisinde kimin eli kimin cebinde belli değil. Sonuç olarak değişen ülke çıkarlarında göre dost görünenler düşman, düşman görünenler dost haline gelebilmektedir.

Karatekin Bey ve Orion bunu beğendi.
  2. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122
    Öncelikle güzel bir konu açmışsınız tebrik ederim. Bu değerlendirme tablosunda benim göremediğim İsrail'dir. Bölgede ve dünyada lobi desteği olan ve sözü geçen bir ülke olarak sesinin çıkmaması ve suya sabuna dokunmaması çok ilginç değil mi? Bir Türk ata sözü der ki: Yere bakan yürek yakan.

3. Kappadox

Kappadox ★★★
    Gümüş Üye Bronz Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Bölgedeki savaş bir çok kişi tarafından vekaletler savaşı olarak adlandırılmaktadır. Bu noktada işid kimin vekaletini üstlenmiş durumda bu konuya açıklık getirirsek sanırım bazı soruların cevabınıda otomatik olarak almış bulunuruz.

4. meltem

meltem
    Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    İsrail sizlerin de bahsettiğiniz gibi gereğinden fazla sessiz duruyor. Bu benim görüşüme göre 2 anlama geliyor.
    1- Bölgedeki bu istikrarsız durum fazlasıyla işine yarıyor ve bizim bilmediğimiz bir örgütü de o destekliyor.
    2- İşlerini yoğun lobi sayesinde çoğu zaman gördüğümüz gibi Amerikaya yaptırtıyor.

Sayfayı Paylaş