Bilim Dünyası Origami ve Teknoloji İlişkisi

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Hepimiz küçüklüğümüz de bir kağıt uçak yapmışızdır. Aslında hepimiz origami yapıyorduk. Bu yazıda Origaminin çok bilinmeyen kullanım alanları nelerdir onları anlatmaya çalışacağım ama öncelikli olarak Origami nedir, origaminin çeşitleri nelerdir, origaminin faydaları nedir kısaca değinelim.

Origami Nedir?
Origami Japon kağıt katlama sanatının adıdır ve Ori (katlama )ve kami (kağıt) kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Origami yaparken kağıt sadece katlanır yapıştırıcı ve makas kullanılmadan önceden belirlenmiş objeler, şekiller yapılmaya çalışılır.


Origaminin Tarihi
Orugaminin tam olarak ne zaman başladığına dair bilgiler net olarak bilinmese de Kağıdın Çin’de icat edilip yaygın bir şekilde kullanılmaya başlaması ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu sanatın daha sonraları Budist rahipler aracılığı ile Japonya’ya geçtiği düşünülmektedir. Kağıdın yeni yapıldığı dönemlerde zenginler arasında yaygın olan bu sanat kağıt yapım tekniklerinin çoğalması ve kağıdın ucuzlamasıyla yaygınlaşır bir hale gelmiştir.

17. Yüzyılda origamiyi konu alan ilk kitap basılmıştır. Özellikle 2. Dünya savaşı sonrasında origami tüm dünyada yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde ise kurslar, yazılı ve görsel medya sayesinde her kesimden insanın zevkle yaptığı bir hobi halini almıştır.


ORİGAMİ ÇEŞİTLERİ

Klasik Origami
Tek parça kâğıttan sadece katlama yöntemi ile objeler yapılmasıdır. Klasik Origamide kesme yapıştırma veya başka kağıttan ekleme gibi yöntemler kullanılmaz.

klasik-origami.jpg

Klasik origami örneği

Modüler Origami
Birden çok parçanın birleştirilmesi ile yapıldığı için parçalı Origami olarak bilinir. Birbirinin aynı veya çok benzeyen parçaların bir araya getirilmesi ile 3 boyutlu nesneler yapılır. Klasik origaminin aksine çoklu parçaların yerleri değiştirilerek farklı şekiller elde etmek mümkündür.

1570393049880.png


Modüler origami örneği

Islak Origami
Bu yöntem yapılmış olan hayvan gibi figürlerin gerçeğine uygun doğal görünümlü şekiller alması için kullanılmaktadır. Kağıdın ıslatılması ile kağıt daha kolay şekil almakta ve daha doğal bir görünüm kazanması sağlanmaktadır. Bu yöntemi bulan kişi Akira Yoshizawa’dır (14 mart 1911-14 mart 2005).

1570393118354.png

Islak origami örneği


MODERN ORİGAMİ
Bu Origami türü diğer çeşitlere oranla en esnek olanıdır. Kesme, yapıştırma, boyama gibi teknikler serbest olarak uygulanabilmektedir. Bu şekilde çeşitli ürünler ortaya çıkarmak modelleme yapmak daha kolay hale gelmiştir. Modern Origami dörde ayrılır.

1- Pop-up Origami: Kesme yapıştıra gibi işlemler yapılır ve bir defter sayfası gibi bir bölgeye yerleştirilerek açıldığında görsellik sağlanır.

1570393291815.png

Pop-up origami örneği

2- Mimari Origami: 3d modelleme işlemi kağıtlar ile yapılır. Bu yöntemde de kesme ve boyama işlemleri yapılabilmektedir.

1570393366051.png

Mimari origami örneği

3- Book art Origami: 2009 yılında Isaac G. Salazar tarafından bulunmuştur. Bu yöntem kullanılmayan kitap ve defterlerden dekoratif 3D yazı veya görseller yapılmaktadır. Kitapların iç sayfalarının belirli bir düzene göre katlanması sayesinde görüntüler elde edilmektedir.

1570393480881.png

Book art origami örneği

4- Kirigami: Temel olarak kesme sanatıdır. Fakat kesme öncesi kağıdın bellirli bir şekilde katlanması sonrasında kesilerek elde edilen şekillerdir. Hepimizin bildiği el ele tutuşmuş çocuk görüntüsü bu türe en bilinen örnektir.

1570393610653.png

Kirigami örneği


Origami Sanatının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Origami çocukların matematik bilgilerini gelişmesi için uygulanmıştır. Geometrik şekillerin oluşturulması Geometri içinde oldukça faydalı sonuçlar doğurmuştur. Burada esas olan ilke çocuklara bunun eğlenceli bir etkinlik olarak verilmesi ve hobi edinmelerini sağlamaktır.

  • Yapılan şekiller çocuğun estetik anlayışının gelişimine yardımcı olur.
  • Öğrenme ve el becerisinin gelişimine katkı sağlar
  • Gözlemleme iletişim kurma ve iş birliği yapmayı öğrenir.
  • Kağıt ve kağıt rengi gibi seçimler yaparak kendi duygu ve düşüncelerini yansıtmasına yardımcı olur.
  • El göz koordinasyonun gelişimi ve ince psiko-motor becerilerin gelişmesine katkı sağlar.
  • Doğru kullanılırsa (zevkli ve eğlenceli hale getirilerek)matematik ve geometri gelişimine katkı sağlanır ve sayısal zekanın gelişimini olumlu yönde etkiler.
Origaminin Kullanıldığı Alanlar

Yukarıda da çokça bahsettiğim üzere Origami Sanatı yaygın olarak hobi amaçlı kullanılmaktadır. Bunun dışında en yaygın kullanım alanlarından biride dekoratif olarak kullanılmasıdır. Bunun dışında yazımızın asıl konusu olan Origaminin Teknolojide Kullanılması hususuna aşağıda detaylı olarak değineceğim.

Origami ve Teknoloji

Yukarda anlattığım üzere Origaminin oldukça faydası bulunmakta Japonlar ve bilim insanları origamiden teknoloji alanında da faydalanmak için kolları sıvamış durumdalar. Günümüz dünyasında bir ürünü yapmaktan daha önemli olan şey onu küçültmektir. İlk cep telefonlarımızdan günümüz cep telefonlarına ve bilgisayarlarına olan yolculuk malzeme biliminin geldiği nokta ile yakından alakalı. Origami kullanarak bu gelişmeye fayda sağlanabilir mi? Sorunun cevabı evet; ama bu konu üzerinde ki çalışmalar hızla sürüyor.

Origaminin malzemeyi küçültme özelliği Uzay yarışından, savunma sanayine, sağlık alanındaki mikro biyolojiye hatta ve hatta bina yapım tekniklerine kadar birçok konuda mühendislere ilham vermekte.

Aslında en eski uygulama yıllar önce yapılmıştı uydulara enerji sağlaması amacı ile yapılan güneş panelleri bu uygulamaların en tipik örneğini oluşturmaktaydı. İşler artık o kadar farklılaştı ki gerek malzeme gerekse nano teknoloji sayesinde yalnızca mikroskop altına görülebilecek origamiler yaratmak mümkün. Origamilerin diğer önemli bir avantajı ise sağladıkları hareket kabiliyetleri klasik malzemelere göre çok daha fonksiyonel ve geniş hareket alanları elde etmek mümkün oluyor. Bu özellikleri bakımından da onu eşsiz bir implant üretim tekniği yapıyor.

Geliştirilen bir yazılım sayesinde 3D modellerin katlama planını gösteren bir program dahi yapılmış durumda. Bu işleri daha da kolay hale getiriyor. Özellikle başta Japonya olmak üzer bir çok ülkede bu konuda bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.

Origami kağıt katlama sanatı, deyip geçmemek gerekiyor.

Bazı uygulamalardan örnekler...

1- Balistik korumaya sahip kurşun geçirmez bariyer tasarımı. Bir çatışma durumunda yanınızda götürüyorsunuz ve kolayca açıyorsunuz.
balistik bariyer-min.gif


Balistik koruma ile ilgili video:


2-Nasa'nın da üzerinde çalıştığı güneş panellerini küçültme amaçlı yapılmış az yer kaplayan tasarım.

f04fcf_5a50f5ad96184d2d840f0afa59a0ce25_mv2-min.gif


Nasa Çalışmaları ile ilgili kısa video3- Tıbbi alanda kullanımına ait kısa video
 
Son düzenleme:

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Origami konusunda oldukça iyi çalışmalara imza atmış olan Dr. Robert Lang'ın harika origami tasarımları var. Bunlardan bazılarını paylaşmak istiyorum.

1570468612241.png


1570468632513.png


1570468652821.png


1570468670726.png


1570468696586.png


1570468717076.png


1570468762134.png


1570468769545.png


1570468827523.png


1570468862355.png


Kaynak: https://langorigami.com/
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
Origami hakkında çok güzel ve faydalı bilgiler. Teknolojiye ilham vermesi de çok ilginç.
 

Üst