Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Ölü Deniz Parşömenlerin Keşfedildiği 12. Mağarada Bulundu

Konu, 'Asya Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  1.040
  Beğenilen Mesajlar:
  133
  Ölü Deniz civarında çalışan arkeologlar, 20. yüzyılın ortalarında daha önce Ölü Deniz Parşömenlerinin bulunduğu ve yağmalanmış olduğu düşünülen bir mağara buldular. Araştırmayı yapan arkeologlar ve araştırmacılar bulunan yeni mağaranın 11. mağaradan sonra 12. mağara olarak adlandırılmasını öneriyor.

  [​IMG]
  Mağara girişi

  [​IMG]
  Buluntular dikkatlice elenirken

  [​IMG]
  Arkeolog Ahiad Ovadia mağarada dikkatle kazılar yapanken


  [​IMG]
  Mağarada bulunan çanak çömlek parçaları​

  İbrani Üniversitesinden Arkeolog Dr Oren Gutfeld " Qumra'daki mağaralardaki son 60 yıldaki en heyecan verici bulgulardan biridir" dedi.

  Ölü Deniz'in kuzeybatı kıyısındaki Qumran'ın batısındaki kayalıklarla çevrili bir mağarada yapılan kazılar, İkinci Tapınak döneminden kalan Ölü Deniz levhalarının mağarada gizlendiğini ve geçen yüzyılın ortalarında Bedevi tarafından yağmalandığını kanıtlıyor. Bu mağaranın keşfedilmesiyle birlikte, arkeologlar şimdi Mağaranın 12. olarak numaralandırılmaını öneriyorlar.

  [​IMG]
  Deri parşömen parçası​

  Mağarada yapılan kazı çalışması, bir zamanlar Ölü Deniz levhalarının burada bulundunu ortaya koymuştur. İkinci Tapınak döneminden kalma çok sayıda saklama kavanozu ve kapakları mağaranın duvarları boyunca nişlerde ve arkadaki uzun bir tünelin derinlerinde gizlenmiştir. Küplerin hepsi kırılmış ve içerikleri silinmiş ve 1950'lerden itibaren yapılan çalışmalar mağaranın yağmalanmış olduğunu ispatlıyor.

  Kazılarda elde edilen buluntular:

  Kazılarda elde edilen buluntular, sadece parşömenlerin saklandığı kavanoz ve çömleklerden ibaret değildi. Mağarada parşömenlerin sarıldığı iplik parçaları, parşömen parçası olduğu düşünülen deri parçalarınıda içermektedir. Ayrıca çanak çömlek parçaları yanında çakmak taşından ok ucu ve bıçak parçaları ve yarı değerli bir taştan yapılmış mühürlerinde çıkmış olması mağaranın Kalkolitik ve Neolitik dönemlerde de kullanıldığını ortaya çıkarmıştır.

  [​IMG]
  Mağarada bulunan carnelian taşdan mühür

  [​IMG]
  Parşömenleri sarmak için kullanılan bez

  [​IMG]
  Mağarada bulunan neolitik çakmaktaşı aletler
  Judean Çölü’nün kuzeyinde yer alan bölgede yapılan ilk kazıların, bu mağaraların ve parşömenlerin anlaşılmasında önemli bir yer tutacağı düşünülüyor. Bulgular yayımlandığında, Qumran arkeolojisi ve Ölü Deniz mağaraları hakkında için önemli yeni kanıtlar sağlayacak.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş