Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Haberler New York'da Satılmak İstenen 3 Mumya Parçası Mısıra İade Edilecek

Konu, 'Haberler' kısmında Kappadox tarafından paylaşıldı.

 1. Kappadox

  Kappadox ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2016
  Mesajlar:
  225
  Beğenilen Mesajlar:
  35
  Mısır Eski Eserler Bakanlığı, 20. yüzyılın başında Mısır'dan çalınan ve kaçak olarak ABD'ye getirilen üç mumya parçasının Mısır'a iade edileceğini açıkladı.

  [​IMG]

  Mısır'dan kaçırılıp, New York'ta satılmak istenen mumya parçaları yakalandı. Mısır Eski Eserler Bakanlığı'nın Tarihi Eser İadesi Dairesinin genel müdürü, Şaban Abd'ül Gavad (Shaaban Abdel-Gawad) Ahram gazetesine yaptığı açıklamada, ABD'ye kaçırılmış mumya parçaların yakalandığını söyledi

  Ahram gazetesinden Nevine El-Are'in haberine göre; Manhattan'da satılmak istenirken yakalanan mumya parçaları çok iyi korumuş bir baş ve iki elden oluşuyor.

  [​IMG]

  DEFİNECİDEN SATIN ALINMIŞ

  Mumya parçalarının 1927 yılında, Luxor Kralları Vadisi'ndeki arkeolojik alanda, yasadışı kazı yapan bir defineci tarafından, Amerikan vatandaşı bir antikacıya satıdığı belirtildi.

  [​IMG]

  Mısır Eski Eserler Bakanlığı, 117/1983 tarihli Mısır Eserler Yasası ve 2010 yılı için 3 numaralı değişikliğe uygun olarak ele geçirilen parçaların ülkelerine ait olduğunu doğruladı.

  [​IMG]

  Şaban Abd'ül Gavad "Parçalar şu anda Amerikan makamlarının mülkiyetinde. 8 Ocak tarihinde New York'ta büyük bir kutlamayla tarihi eserler Mısır elçiliğine teslim edilecek." dedi.
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - York'da Satılmak İstenen
 1. aysun35
  Cevaplar:
  0
  Okunma:
  224

Sayfayı Paylaş