Arkeoloji Nazca Çizgilerine Kamyonla Girdiler

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Güney Peru'daki Nazca Çölü'ndeki eşsiz tarihi şekillerin bulunduğu alana giren ve 50 metrelik derin iz bırakan kamyon şoförü tutuklandı.


Peru Kültür Bakanlığı salı günü yaptığı açıklamada, gelecekte 450 kilometrekarelik alan drone'larla gece gündüz korunacağını söyledi.

Bakanlık, kamyon sürücüsünün Cumartesi günü UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen alana girerken uyarı işaretlerini dikkate almadığını ve 50 metrelik alanda lastik izleri bırakarak antik hatlara zarar verdiğini açıkladı.

El Commercio gazetesine göre; tutuklanan kamyon şoförü, lastik değiştirmek amacıyla orada olduğunu iddia etti.

2014 yılında Nazca çizgileri yanında protesto eylemi yapan Avusturyalı Greenpeace aktivisti Wolfgang Sadik, geçtiğimiz sene Mayıs ayında iki yıl dört ay hapse mahkum edilmiş ve 200.000 dolar cezaya çarptırılmıştı.İklim değişikliğine dikkat çekmeyi amaçlayan aktivsit çizgiler arasında slogan oluşturmak için kumaş harfler kullanmıştı ama hatlara onarılamaz şekilde hasar vermişti.

Nazca Çizgileri, Güney Peru'daki Nazca Çölü'nde bazı canlı biçimlerini ya da çeşitli geometrik biçimleri betimler tarzda yere çizilmiş, bazıları kilometrelerce uzunlukta şekilleri ancak havadan görülebilen çizgilere verilen genel isim..Esrarengiz çizgiler, İnka öncesi bir medeniyet tarafından yere kazınmış devasa hayvan ve bitki çizimlerinden oluşuyor.

Yaklaşık 2 Bin yıllık Nazca çizgileri, yalnızca gökyüzünden görülebilen yaklaşık 370 bitki ve hayvanın dev çizimleridir. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi ilan edildi.
 
Konu Sahibi Benzer Konular Bulunduğu Forum Mesajlar Tarih
Kappadox Amerika Arkeolojisi ve Sırları 0

Benzer Konular


Üst