Arkeoloji Natuf Kültürüne Ait Yeni Bulgular Elde Edildi

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Yaklaşık 15.000 yıl önce, bugünkü Ortadoğu'da Natuf kültürü çıktı. Göçebe ve yerleşmiş yaşam biçimlerinin arasındaki sınırı oluşturan bu kültür, çeşitli ve karmaşık kökenlere sahipti. Yeni yapılan araştırma ve bulgular, tartışmaları da beraberinde getirdi. Weizmann Enstitüsü ve Kopenhag Üniversitesi'nden bir bilim adamı ekibi ve arkeolog tarafından yapılan yeni araştırmalar bu tartışmaların ortaya çıkmasına neden oldu.

https://3.bp.blogspot.com/-Va4kmxAwJ6M/WjQn5wJmd2I/AAAAAAACHBw/jLle84t9irYcbhdNGSdZAkAK_-9ZKkgTgCLcBGAs/s1600/Natufian_01.jpg

Prof. Elisabetta Boaretto ve Dr. Tobias Richter. Ön planda Ürdün Shubayqa'da bir Natufian ocakğında
[Fotoğraf: Weizmann Institute of Science]

Natufian kültürünün avcı-toplayıcıları günümüzden 14.500 - 11.500 yıl önce modern İsrail, Ürdün, Lübnan ve Suriye'ye yayılmışlardı. Kalıcı evler inşa eden ve yenilebilir bitkilere eğilimli ilk insanlardan bazılarıydı. Bu yenilikler, muhtemelen Neolitik Çağ döneminde tarımın ortaya çıkması için çok önemliydi. Önceki araştırmalar, bu kültüre ait merkezin Carmel ve Celile bölgesi olduğu ve oradan da bölgenin diğer bölgelerine yayılmış olduğunu önermişti. Bilimsel Raporlarda yayınlanan Kopenhag-Weizmann ekibi tarafından hazırlanan yeni araştırma , bu "çekirdek bölge" teorisine meydan okuyor.


Natufian ocak [Credit: Weizmann Enstitüsü]

Sitenin farklı katmanlarından gelen yirmi numune daha tarihli ve her yerde en iyi ve en doğru tarihli Natufian yerlerden biri haline geldi. Tarihler, diğer şeylerin yanı sıra, bölgenin ilk kez kuzey İsrail için elde edilen en erken tarihlerden çok sonra yerleşmiş olduğunu gösterdi. Natufiler bölgeye çok hızlı bir şekilde genişledi (daha az olası açıklama) veya yerleşim kalıpları bölgedeki farklı bölgelerde az çok eş zamanlı olarak ortaya çıktı.

Richter, "Shubayqa 1'in erken tarihine göre Natufian avcı-toplayıcıların daha önce düşünülenden daha çok yönlü oldukları görülüyor. Geçmiş araştırmalar, Natufian kültürünün ortaya çıkmasını Akdeniz ormanlık bölgenin zengin yaşam alanıyla ilişkilendirmişti. Ancak Shubayqa'nın erken tarihleri, bu geç Pleistosen avcı-toplayıcıların daha doğudaki daha açık park alanı step bölgeleri içinde oldukça rahat yaşayabildiklerini gösteriyor "diyor. Yaşam kaynaklarının bir kısmı, yumurtalar, yabani bitkiler, kuşlar, ceylan ve diğer hayvanların avlanmasına büyük ölçüde bağımlı görünüyor.

Bu yeni tarihler, iklim değişikliğinin terk edilme ya da yeniden yerleşimin ana itici gücü olduğu fikrine de tam olarak karşı çıkmıyor.

 
Üst