Arkeoloji Nahçıvan'da Kafkasya'nın En Eski Altın Kolyesi Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Kafkasya'nın en eski altın mücevheri olarak kabul edilen altın bir kolye Azerbaycan'ın en eski bölgelerinde, Nahçıvan'da bulundu.


Fotoğraf: AzerNews
Nahçıvan ulusal kostüm koleksiyonuna ait kolye, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisinin Nahçıvan Şubesi ve Fransız Ulusal Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa yürütülen kazılar sırasında, Sharur bölgesinde bulunan eski bir yerleşim yerinde bulundu.

ANAS Nahçıvan Şubesi Sanat ve Edebiyatı Enstitüsü Güzel Sanatlar ve Güzel Sanatlar Bölümü Müdürü Fizza Guliyeva, Kafkasya'nın en eski altın mücevheri olan bu sanat eserinin, tarihinin yeni bir sayfası olduğunu söyledi.

Araştırmacılar Altın Kolyenin Son Eneolitik Çağ'a tarihliyorlar. Kolye, antik döneme özgü kanca biçimli, kolye grubuna dahil ve 6 milimetre çapında, 18 santimetre genişliğindedir. Kolyenin alt kısmında küçük delikler bulunuyor ve bu estetik görünümüne katkı sağlamaktadır.

Eski Gamigaya bölgesi, Farhad evi, Ajhabi-Kahf, Yusuf bin Kuseyr mezarı, Gulistan Türbesi, Khanagah mezar, Qazanchi köprüsü, Nakhivan Juma Camii ve Geysariyya anıtı gibi tarihi anıtlarla doludur.

Arkeologlar tarafından kale ve antik yerleşim yerlerinde keşfedilen sayısız eser olan Gyamigaya'nın malzeme kültürü, kaya resimleri ve petroglifleri ile eski arazi yapıları, bu bölgenin kimliğini ve benzersiz kültürü hakkında uzmanlara birçok bilgi vermektedir.

Azerbaycan Devlet Başkanı Bilim Geliştirme Vakfı'nın maddi desteğiyle gerçekleştirilen Gültepe ve Shorsu Gölü havzaları yakınlarındaki kazılarda, Neolitik Çağ ve Eneolitik Çağ'a ait arkeolojik anıtlar olmak üzere, yirmi önemli eser keşfedildi.