Haberler Musul’daki IŞİD Tünellerinden Asur Dönemi Saray Kalıntıları Bulundu

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
Orta Doğu'da devam eden savaş sırasında ,Musul civarında IŞİD çeteleri tarafından kentin altına açmış olduğu yeraltı tünellerin de Asur dönemine ait saray kalıntıları bulundu. IŞİD in kazdığı tünellerde iz süren askerler , birden bire kanatlı boğa heykeliyle karşılaştılar.Bu enteresan buluşun ortaya çıkması ne kadar sevindirici olsa da , Musul'da devam eden savaş yüzünden bu eserlerin gün yüzüne çıkarılması ,o bölgenin araştırılması çok zor görünüyor.Ayrıca tünelin çökme ihtimalide göz önüne alınırsa zamana karşı bir yarış görünüyor.

Ninova Eski Eserler sorumlusu Layla Sallih, bütün risklere rağmen bu eserlerin tarihi açıdan çok önemli olduğunu söylüyor.
Tünelin tam olarak neden açılmış olduğu bilinmiyor.Çatışmaların birer parası olabileceği gibi kaçakçılık içinde açılmış olabileceği düşünülüyor.İŞİD tarafından 2014 yılında yok edilen Yunus tapınağının altında açılan tünellerden , tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı bilinmektedir.

Musuldaki bu tüneller, Ocak ayında şehrin doğusunun ele geçirilmesiyle ortaya çıkarıldı.Eski Eserler sorumlusu Layla Sallih, eserlerin'' MÖ. 8 yüzyılda Asur dönemine tarihlendiğini ve Iraklı arkeologlar tarafından bölgedeki varlığı bilinen Kral Assarhaddon’un sarayından geldiğini'' söylemekte.Sallih, özellikle tünel duvarının parçası haline gelmiş dört kadın yüzünün çok önemli bir buluntu olduğunu söylüyor. Bu eseri önemli kılan şey ise Asur sanatında genelikle insan figürleri profilden betimlenmiş olmasına rağmen, bu kabartmadaki dört kadın figürü direkt olarak karşıdan betimlenmiş.

Sallih olasılıkla tünelleri çökme riskinin farkında olan çetelerin pek çok önemli eseri çıkaramamış olduğunu ancak bulunmuş olması muhtemel pek çok diğer ufak buluntunun yağmalanmış olduğuna emin olduklarını belirtiyor. Nitekim tarih eser kaçakçılığı IŞİD’in büyük ölçekte önemli finans kaynaklarından biri durumunda.

Iraklı yetkililerin aktardığına göre Musul’un doğusundaki bir evde ise Nabi yunus tapınağına ait olduğu düşünülen 107 adet çanak çömlek ele geçirildi.

Eserlerin durumu belirsiz
Eski eserler sorumlusu Sallih, öncelikli hedeflerinin çalışma yapılabilmesi için tünellerin çökme riskine karşı nasıl bir sistem geliştireceğini çözmek olduğunu belirtiyor.Buna ek olarak Sallih; Musul’un doğu kesiminde güvenlik durumunun pek de garanti olmadığını, nitekim çatışmaların toprağın üzerinde kimi zaman tanklar, kimi zaman savaş uçakları ile devam ettiğini, araştırma yapmak istemelerine rağmen olası saldırılardan çekindiklerini belirmekte. Sallih bu önemli buluntuların ortaya çıkarılması için sadece Irak arkeolojisinin yeterli olamayacağını ve diğer ülkelerin de bu konuda onları destek olmaları gerektiğini belirtiyor. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için de öncelikle güvenliğin sağlanması gerektiğini de ekliyor.

IŞİD’in bölgedeki tarihe telafi edilemez etkileri oldu
2014’te Bağdat’ın kuzey ve güneyinde geniş alanları ele geçiren IŞİD, bölgedeki pek çok arkeolojik ve dini mekanı yok etmeye başladı.

Asur imparatorluğun kalbinde Nimrud’ta buldozerler, kazmalar, patlayıcılar ile yapılan yıkım tüm dünyada tarihe önem verenlerin hafızalarına kazınmış durumda. Bu çeşit çarpıcı sahnelerden bir diğeri ise Nabi Yunus tepesinde Yunus’un mezarının bulunduğu tapınağın patlayıcılar ile yok edilmesiydi. O zarif mezar şu an coğrafyamızın ve yakın tarihimizin bir imzası gibi olduğu yerde bir yıkıntı halinde durmakta.Irak Kültür Bakanı yardımcısı Qais Rashid, geçen ay Paris’te düzenlenen bir UNESCO konferansında, IŞİD’in sadece Musul bölgesinde en az 66 arkeolojik alanı yıktığını belirtmişti.

Rashid, “Bazı arkeolojik alanlar otoparka dönüştürüldü. Müslüman ve Hıristiyanların ibadet yerleri büyük yıkıma uğradı. Binlerce el yazması yok oldu” dedi. Aynı konferansta söz alan Salim Halaf ise Nabi Yunus’un tünellerinden 700’den fazla arkeolojik eserin karaborsada satıldığını söylemişti.