• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Modern Tıp Aslında Antik Mısır Kökenli mi?

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1

Tıp bilimlerinin teknoloji çağıyla buluştuğu 2000'li yıllardan tarihin akıcı ve bir o kadar da şaşırtıcı geçmişine yolculuk ettiğimiz zaman Antik Mısır'da tıbbın gelişmişlik düzeyinin oldukça ilginç ve dikkat çekici olduğunu görürüz. Antik Mısır'da yapılan kazılarda, araştırmalarda ele geçirilen bilgi ve birikimler arkeologlar kadar birçok tarih araştırmacısını da şaşkınlığa düşürmüştür. Çünkü teknoloji ve bilimin o dönemlerde günümüzden çok geri olarak sunulduğunu düşünürsek milattan önce ortalama 3.000 'li yıllarda bu denli yüksek bir teknoloji olacağı kimsenin aklına gelmemektedir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan X ışınlar ile mumyalar üzerinde yapılan araştırmalardan sonra milattan önce 3.000 yıllarında bile Antik Mısır'da beyin ameliyatlarının gerçekleştirilmiş olduğu ortaya çıkmıştır. Hem de bu ameliyatlar tamamen profesyonel cerrahi müdahaleler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan incelemelerde ise mumyaların kafataslarının son derece ciddi bir biçimde kesilip müdahale edildiği görüntülenmektedir. Hatta tüm tezleri çürüten bir rapor olan ''Bu insanların yapılan cerrahi müdahaleden sonra hayatta kalmalarını ispatlamaları'' bilim dünyasında büyük bir şaşkınlığa yol açmıştır.

Milattan önce 300 asırlık bir geçmişe dayanan Antik Mısır günümüzden binlerce yıl önce kurmuş medeniyetlerden bir tanesi olmasına rağmen sanatın bilimle buluşan bir yapıda olması gerçekten büyüleyici bir hal almasına yol açmıştır.

Mısırlılar ‘da Putperest bir din anlayışına sahip fakat Hz. Nuh döneminden ve Hz. İbrahim döneminden o yıllara ulaşan sanat ve bilim bilgisine sahip insanlar vardı. Bu insanlar sanat ve bilim alanında peygamberler döneminden öğrenilen bilgileri mi kullanıyorlar ve uyguluyorlardı. Günümüz tıb bilgisine etki etmiş ve birikimli bilginin temel taşı sayılabilecek bir uygarlığı nasıl olur da geri kalmış taş yontan insanlar olarak gösterebiliriz. Bu ne derece doğrudur sorgulamak, araştırmak gerekmektedir.
 
Konu Sahibi Benzer Konular Bulunduğu Forum Mesajlar Tarih
Orion Türkiye Arkeolojisi 0

Üst