Arkeoloji Moğolistan'da 2000 Yıllık Bir Mumya Bulundu

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Bir Kore-Moğolistan ortak arkeolojik kazı ekibi, Altay Dağları'nda bir Çinli adama ait olduğu düşünülen(!) mumyalanmış kalıntılarını ortaya çıkardı ve görünüşe göre bu mumya 2000 yıl önce Doğu ile Batı arasında bol miktarda kültür alışverişi yaptığını gösteriyor.


Güney Koreli bir araştırma ekibi tarafından Moğolistan'ın batısında bir mezar içinde bulunan Çin elbiselerini giymiş bir adamın cesedinin yaklaşık 2.000 yıl öncesine ait olduğu tahmin ediliyor.
[Fotoğraf: National Heritage Cultural Heritage Institute]

Proje, Pazırık kültür tarzı taş mezarların dağınık olduğu Moğolistan'daki Shiveet Khairkhan dağında gerçekleştirildi. Pazırık, M.Ö. 6. ve 3. yüzyıl arasında var olan İskit Demir Çağı arkeolojik kültüre işaret ediyor.

Kazı çalışması Altay Dağları bölgesinin taş mezarları ile Kore'de bulunanlar arasındaki korelasyonu araştırmak için yapıldı ve Moğolistan Bilimler Akademisi Kültürel Miras ve Arkeoloji Enstitüsü tarafından ortaklaşa yürütülüyordu.Çinli bir erkek olduğu düşünülen antik mezar ve mumyalanmış kalıntılar
[Kültür Bakanlığı Ulusal Araştırma Enstitüsü]

Kazılan alandaki mumya yaklaşık 165-170 santimetre boyunda idi ve MS 1. yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor; çünkü giysiler, o dönemde Çin'de yaygın olan giysilerle neredeyse aynı.

"Erkek mumyasının İpek Yolu boyunca seyahat eden bir tüccar olmasına veya Çın hanedanının ve Han hanedanının geçiş döneminde kitlesel göçle alakalı olup olmadığı ise henüz belli değil ve konu ile ilgili detaylı araştırmalar yapılması planlanıyor.
 

Similar threads