Mithra'ya Adanmış Tapınak Gün Yüzüne Çıkıyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Korsika Lucciana'da Mitraizm İzleri

Inrap arkeologlarından oluşan bir ekip, Lucciana'daki Mariana bölgesindeki tanrı Mithras'a adanmış bir kutsal alanı açtı.


Seneca ve Pliny'ye göre, Mariana, Roma generali ve devlet başkanı Gaius Marius tarafından M.Ö. 100 yıllarında kurulan ve Roma ordusundaki önemli reformları yapan, Roma vatandaşlarının kolonisi oldu ve Cimbri ve Teutones zaferlerini kazandı. Mariana, 3. veya 4. yüzyılda ihtişamın zirvesine ulaştı. Ticaret limanı, Akdeniz'in tamamı ile deniz ticareti yapan bir merkezi konumundaydı. Arkeolojik kazılar, Roma kentinin çevre kesiminde gerçekleştirildi. Ortaya çıkardıkları Mithraik tapınak, bir ibadet alanından ve onun ön odasından oluşuryor.

Ekip başkanlığını yürüten arkeolog Philippe Chapon, "Bu çok nadir ve heyecan verici bir bulgudur. Mitraizm'in Korsika'da uygulandığına dair ilk kanıtı bulduk. Fransa'da sadece bir düzine benzer site biliniyor, sonuncusu Angers şehri yakınlarında kazıldı "dedi.

Mitraizm, Mitra tarikatı ya da Mitras'ın Sırları, Antik Yunan ve Roma dünyasının, Eleusis ve İsis sırları olarak bilinen diğer gizli kültlerde, yani ezoterik olarak nitelendirilebilecek geleneklerde olduğu gibi, sadece bu tarikata kabul edilenlere açıklanan sırlar etrafında gelişmiş bir mistik Roma kültüdür.


Mariana'daki ev kalıntıları ve esnaf atölyeleriKuzeyden merkez nef ve tezgâhlarda görülen kutsal alan
Ana salon dikdörtgendi (11x5m) ve iki uzun tezgahlarla, 1,80 m genişliğinde bir merkezi neften oluşuyordu. Banquet'in tam kalınlığını alan her tezgahın içine tonozlu bir tuğla niş yerleştirilmiştir. Nişlerden biri hala sağlam ve üç kandili bulunuyordu.


Tauroctony sahnesiTonozlu nişte bulunan mithraeumu aydınlatmak için yağ kandilleriMithraeum'da bulunan bronz çan

392 yılında İmparatorluğun resmi dini olan Hıristiyanlığı ilan eden İmparator Theodosius, Mithraism'e şiddetle karşı çıktı. Tapınak antik çağlardan beri hasar görüyor. Bu tahribatın kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, bazilika ve vaftizhaneyle büyük bir Paleochristian kompleksinin Mariana'da 400 civarında inşa edildiği belirtilmelidir. Bu, Korsika'daki en eski Hıristiyan izlerinden biridir ve iki din arasında gerginliklerin yaşanmış olabileceğini öngörülmektedir.