Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Mısır'ın Su Altındaki Zenginliği Tehlike Altında

Konu, 'Afrika Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Kappadox tarafından paylaşıldı.

 1. Kappadox

  Kappadox ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2016
  Mesajlar:
  247
  Beğenilen Mesajlar:
  35
  İskenderiye'nin doğu limanı dünyanın en eski limanlarından biridir. Ancak tarihin korunması misyonuyla ilgili dalıcılar ve arkeologlar, Mısır'daki İskenderiye efsanevi Antik kentine bu limandan daha faza ilgi gösteriyorlar.

  [​IMG]
  İskenderiye'nin arkeolojik doğu limanından Akdeniz'e çıkarılan İsis tapınağının bir kulesi olan batmış kırmızı bir granit kule. 17 Aralık 2009 [Fotoğraf: AP]

  Mısır arkeologlarından oluşan bir ekip, İskenderiye kıyısındaki batık Antik çağlara ait eserleri korumak için çalışıyor. Batık Site, 5. yüzyılda bir deprem sonrasında saray suya batmıştı ve Kraliçe Kleopatra'nın evi olduğu düşünülen batık saray kompleksinin bir parçası.

  Mısır hükümeti, İskenderiye'deki kalıntıların yanı sıra, Antik sarayın yılda 12 milyon turistin gelmesine yardımcı olacağını umuyor.

  Ancak artan miktarda atık ve petrol sızıntısı su altındaki bu sarayı ve kalıntıları tehtit eder boyutlara ulaşmıştır. Arkeologlar, efsanevi şehrin hazinelerini sergilemeyi planlıyor, ancak eski eserler kurtarılmayı bekledikleri süre içerisinde artan kirlilikten zarar görmezlerse...
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş