Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Mısır'da Yeni Rastlanan 3 Mezarlık Bulundu

Konu, 'Afrika Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  986
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Al-Menia Valiliği'ndeki Samalout Kasabasının güney doğusundaki Al-Kamin Al-Sahrawi bölgesinde yapılan kazı çalışmaları sırasında, Antik Eserler Bakanlığı'ndan bir Mısır arkeoloji misyonu üç Ptolemaik mezar keşfetti.


  [​IMG]
  Fotoğraf: Antik Çağ Bakanlığı
  Bakanlık Antik Mısır Eserler Bölümü Başkanı Dr. Ayman Ashmawy, bu mezarların içinde roma dönemine ait 27. Hanedan ile Graeco- kaya arasındaki mezarların tarihlendiği kil parçaları ve çeşitli şekil ve boyutlarda bir lahitler koleksiyonunu keşfettiğini açıkladı.

  "Aslında bu alanın uzun bir zaman boyunca kullanılan büyük bir mezarlık olduğunu düşünüyoruz" diyen Dr. Ashmawy, keşfi "çok önemli" olarak nitelendirdi; çünkü Al-Kamil Sahara arkeolojik alanının birçok sırrının açağa çıkmasında yardımcı oluyor. "


  [​IMG]
  Fotoğraf: Antik Çağ Bakanlığı

  Bir önceki kazı çalışması boyunca misyon, 27. hanedan ve Graeco-Roma döneminde yaygın olan Catacombs mimarisinde tasarlanmış yaklaşık 20 mezarı ortaya çıkarmayı başardığını da sözlerine ekledi.

  Kazı başkanı Ali Al-Bakry, yeni keşfedilen üç mezanın, daha önce keşfedilenlerden farklı bir mimari tasarıma sahip olduğunu açıklıyor.

  [​IMG]
  Fotoğraf: Antik Çağ Bakanlığı

  İlk mezar kayaya kazınmış mezarlardan oluşmaktadır ve antropoid kapaklı dört lahit içeren bir mezar odasına geçmektedir. Dokuz adet mezar çukuru da ortaya çıkarılmıştır.

  İkinci mezar, dik mezar şaftından ve iki mezar odasından oluşmaktadır. İlk odacık, iki lahitten oluşan kalıntıların bulunduğu yerde iki kişinin gömüldüğünü göstermektedir. Mezar için 6 çukurluk bir koleksiyon da bulundu; bunların arasında küçük bir çocuğun defini de bulunmaktadır.

  [​IMG]
  Fotoğraf: Antik Çağ Bakanlığı

  Al-Bakry, "Al-Sahrawi kamininde bir çocuğun gömülmesi için ilk kez bu oldu" dedi. İkinci odanın şaftın sonunda yer aldığını ve ahşap kalıntıları dışında hiçbir şey içermediğini belirtti tabut. Üçüncü mezarda yapılan kazı çalışmaları henüz bitmedi.

  El-Bakry, kemikler üzerinde yapılan çalışmaların, erkeklerin, kadınların ve çocukların farklı yaşlara ait olduğunu ve bu mezarların, büyük bir kent için büyük bir mezarlığın parçası olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Bazı bilim adamları ise bu mezarlığın bir askeri garnizonun parçası olduğunu iddea ediyorlar.

  [​IMG]
  Fotoğraf: Antik Çağ Bakanlığı

  İlk kazı çalışması, 2015 yılında farklı şekil ve ebatta beş lahit ve ahşap bir lahit kalıntısı ortaya çıkarılarak başladı. İkinci kazı çalışmaları Ekim 2016'da beş mezar bulunduğu zaman başladı. Dördünün benzeri bir iç tasarıma sahipken beşinci mezar farklılıkları ile dikkat çekiyor.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş