Arkeoloji Mısır'da İnşaat Kazısında 30 Tonluk Mermer Lahit Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Mısır'da 30 ton ağırlığında tarihi lahit bulundu

Mısır'ın İskenderiye kentinde inşaat için yapılan kazıda 30 ton ağırlığında tarihi lahit bulunduğu belirtildi.Mısır devlet gazetesi Ahram'ın haberine göre, İskenderiye'de bir bina yapımında çalışan müteahhit şirket yetkilileri temel kazısı sırasında tesadüfen mermerden yapılmış bir lahit buldu.Çıkarılması için ordudan yardım istendi

Mısırlı güvenlik güçleri ve diğer yetkililerin bölgeye intikal ettiği bildirilen haberde, 30 ton ağırlığındaki lahdin silahlı kuvvetler ve Tarihi Eserler Bakanlığı'nın iş birliği ile yerinden çıkartılacağı kaydedildi.

Zengin bir tarihi mirasa sahip Mısır'da define avcıları tarafından çıkartılan binlerce tarihi eser ülke dışına kaçırılıyor.

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı'ndan geçen yıl yapılan açıklamada, son 50 yılda 32 bin 638 eserin Mısır dışına kaçırıldığı bildirilmişti.

Aydoğan Kalabalık- AA
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#3
Lahdin İçinde Ne Var?

Mısır’ın İskenderiye kentinde, büyük ve siyah bir granit lahit bulundu. Yanında ise lahdin içinde gömülü kişiyi tasvir ediyor olabilecek bir heykel bulundu.

Bu siyah granit lahit, Mısır, İskenderiye’de bulundu. 2.000 yıl öncesine dayanan lahit, İskenderiye’de bulunan en büyük lahit olma özelliğini taşıyor. C: Egypt Antiquities Ministry​

Granit lahit, yaklaşık 2,7 metre uzunluğunda, 1,5 metre genişliğinde ve 1,8 metre boyunda. Mısır’ın Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, bu lahdin ayrıca İskenderiye’de şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük lahit olma özelliğini taşıdığını söylüyor.

Kalın bir harç tabakası lahdin çoğunu kaplıyor ve bu da gömüldüğünden beri hiç açılmamış olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, lahdin içine gömülen kişi, giydiği kıyafetler veya mücevherlerin yanı sıra, yanına koyulan herhangi bir eserin hala sağlam olma ihtimali yüksek.

Ayrıca, lahdin bulunduğu mezarda, bir erkeği tasvir eden su mermerinden yapılmış bir büst de bulundu. Bu büst, siyah granit lahitte gömülmüş olan kişiyi betimliyor olabilir.Bu lahit yakınında bulunan bir adamın su mermerinden yapılmış büstü, lahde gömülen kişiyi tasvir ediyor olabilir. C: Egypt Antiquities Ministry
Mısır’ın Eski Eserler Bakanlığından bir ekip, inşaat çalışması başlamadan önce Sidi Gaber bölgesindeki bir arazi alanını inceliyordu. Söz konusu devasa granit lahit de bu incelemeler sırasında bulundu.

Lahit, Büyük İskender öldükten sonra, İskender’in generallerinden biri olan I. Ptolemaios’un torunlarının Mısır’a hükmettiği zamana, yani MÖ 304 ila MÖ 30 yılları arasına tarihleniyor. O dönemde, Büyük İskender’in kurduğu iddia edilen İskenderiye kenti (daha önce orada yaşayan insanlar olmasına rağmen) Mısır’ın başkentiydi.

Keşif, arkeologları bir dizi gizemle baş başa bıraktı: Lahdin içine kim gömülüydü? Lahdin içinde ne gibi eserler vardı? Ayrıca bu lahit neden bu kadar büyüktü?

Nadir fırsat
Antik mezarlar Mısır’da sıklıkla keşfedilmiş olsa da, eski veya modern zamanlarda, çoğu zaman yağmalanmışlardı. Bulunan çoğu lahit, daha önceden açılmış olarak ortaya çıkmıştı, içindekiler kaçırılmıştı ve mumyaların kemikleri bazen yağmacılar tarafından dağıtılmış olarak bulunmuştu.


Lahit, gömüldüğünden beri hiç açılmamış gibi görünüyor. C: Egypt Antiquities Ministry
Ancak bu lahit, gömüldüğünden beri, en az 2.000 yıldır hiç açılmamış olarak günümüze kadar ulaşmış. Bu da arkeologlara, lahdin içindeki eserleri ve gömülmüş olan kişiyi incelemek için büyük bir fırsat veriyor.

Arkeologlar bu lahite karşı çok temkinli davranıyorlar. Henüz lahdi açmadılar ve zarar görmemesi için X-ışınları, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları veya lahdi açmadan içeriden içeri girmelerini sağlayacak başka bir bilimsel test kullanacaklarına karar verebilirler.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#4
Koskaca lahitin içinden lağım suyu çıktı. İşin Garibi sosyal medyada bu su şifalı içinmesi gerekir şeklinde yorumlar bile vardı. :)
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#5
İlgili Haber Aşağıdaki gibi...

Mısır'ın İskenderi'ye kentinde bulunan lahit içinden çıkan, hayat iksiri ya da kırmızı cıva sanılan sıvının, lağım suyu olduğu açıklandı

Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi, temmuz ayının başında ülkenin kuzeyindeki İskenderiye'de bulunan lahit içinde sıvının, hayat iksiri ya da kırmızı cıva değil lağım suyu olduğunu duyurdu.

Bir inşaat çalışması sırasında bulunan 30 tonluk lahitin içindeki suyun içilmesi yönünde sosyal paylaşım sitelerinde kampanya başlatıldığı yönündeki haberlere Mısır yönetimi açıklık getirdi.

Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri yaptığı açıklamada, uzmanların lahitin içindeki sudan numune alarak tahlil ettiğini ve bu suyun hayat iksiri ya da kırmızı cıva değil, lağım suyu olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Lahitin içinde bulunan 3 kafatasının, askerlere ait olduğu yönünde daha önce yaptığı açıklamalara atıfta bulunan Veziri, bu açıklamaları kafataslarının şekillerine bakarak yaptığını, onun dışında askerlere ait olup olmadıklarıyla ilgili ellerinde bulgu olmadığını, sadece birisinde ok izine rastlandığını aktardı.

Veziri, lahitin üzerinde hangi döneme ya da kime ait olduğuna dair hiyeroglif yazılar ya da süslemeler olmadığını belirtti.

Batı basınında yer alan haberlerde, bulunan lahitin Büyük İskender'e ait olduğu yer almış ancak Mısır yönetimi bunu yalanlamıştı.

Gülşen Topçu - AA
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#7
Geçtiğimiz günlerde Mısır’ın İskenderiye şehrinde keşfedilen devasa boyuttaki kara lahdin içinde üç ayrı altın levha üzerine oyulmuş üç çizim bulundu.


Bu resimde bir yılan gösteriliyor. Yılan Antik Mısır’da yaygın bir imgeydi ve bazen tanrıça İsis’le özdeştiriliyordu.
Fotoğraf: Mısır Eski Eserler Bakanlığı​

Lahit üzerinde yürütülen araştırmaya dâhil olmayan bir uzman çizimlerden birinin bir mabet içerisine konmuş afyon çiçeği tohumunu betimliyor olabileceğini ifade etti. Uzmanın belirttiğine göre bu gizemli çizimin ne anlama geldiği henüz açıklığa kavuşturulmuş değil.


Bir uzmana göre, bu çizimde mabet içerisine konulmuş bir afyon çiçeği tohumu betimlenmiş olabilir. Afyon yaklaşık 2.000 yıl önce Mısır’da oldukça yaygındı.
Fotoğraf: Mısır Eski Eserler Bakanlığı​

Kara Lahdin Gizemi
2,7 metre uzunluğa, 1,5 metre genişliğe ve 1,8 metre yüksekliğe sahip granit lahit temmuz ayının başlarında gün yüzüne çıkarıldığında medyada büyük yankı uyandırmıştı. Lahit açıldığında, içinde üç iskelet ve bir kırıktan içeri sızmış kanalizasyon suyuna rastlanmıştı. Lahdin kaç yıllık olduğu bilinmiyor, ancak arkeologlar MÖ 304 ila MÖ 30 yılları arasına, Büyük İskender’in komutanlarından birinin soyundan gelenlerin Mısır’a hükmettiği bir döneme tarihleneceğini düşünüyor.

Arkeolog ve konservatörler geçtiğimiz ay boyunca lahitten çıkan kötü kokulu kalıntıları inceledi, 19 Ağustos’ta ise Mısır Eski Eserler Bakanlığı yaptığı açıklamada lahdin içinde iskeletlerin yanı sıra üzerilerinde çizimler olan üç altın levha bulunduğunu bildirdi. Açıklamada çizimlerin ne olduğu veya ne anlama geldiği belirtilmedi.

İncelemeler sonucunda araştırmacılar iskeletler hakkında daha fazla bilgi edinmeyi başardı. İskeletlerden biri öldüğünde 20-25 yaşlarında olan bir kadına, diğer ikisi ise öldüklerinde 30-40 yaşlarında olan iki erkeğe ait.
Aşağı Mısır Eski Eserler Bakanlığı’ndan Nadia Kheider’ın yapılan açıklamada bildirdiğine göre iskeletlerden birinin kafatasında 1,7 santim çapında bir delik bulunuyor, bu da adamın trepanasyon adı verilen bir cerrahi müdahale geçirdiği, yani deliğin kasten açıldığı anlamına gelebiliyor. Birçok tıbbi sorunu iyileştirdiğine inanılan trepanasyon, antik dünyada sıklıkla uygulanıyordu.


Erkek iskeletlerinden birinin kafatasında yaklaşık 1,7 santim çapında bir delik bulunuyor. Bu kişiye antik dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir işlem olan trepanasyon uygulanmış olması ihtimaller arasında. Trepanasyonun birçok tıbbi sorunu tedavi edebileceğine inanılıyordu.
Fotoğraf: Mısır Eski Eserler Bakanlığı​

Bakanlık için çalışan iskelet uzmanı Zeinab Hashish yapılan açıklamada “Bu işlem tarihöncesi dönemlerden beri bilinen ne eski cerrahi müdahale, ancak Mısır’da nadir olarak uygulanıyordu” diyor.

Gizemli Çizimler
Lahdin içinde bulunan altın levhalara oyulmuş çizimlerin neyi gösterdiği ve ne anlama geldiklerini sormak için araştırmaya dâhil olmayan uzmanlarla iletişime geçildi.

Araştırmacılardan birkaçı bu soruları daha önce cevaplayabilirdi, ancak soruların cevabı Mücevher Tarihçileri Topluluğu başkanı Jack Ogden’den geldi. Ogden, yaklaşık 2.000 yıl öncesi dönemden Mısır altın mücevherleri üzerine kendi doktora tezi de dâhil çok geniş kapsamlı araştırmalar yürütmüş.


Fotoğraf: Mısır Eski Eserler Bakanlığı​

Oden, çizimlerden birinde kobra gibi geniş başlı olmayan bir yılanın betimlendiğini söyleyerek bu imgenin Mısır mücevherlerinde yaygın olduğunu belirtiyor. “Böylesi yılanlar yeniden doğuşu çağrıştırıyordu, deri değiştirip yenileniyorlardı dolayısıyla ölüm, cenaze ve öteki hayat üçgeni için mükemmel bir simge halindeydiler.” Ayrıca görünüşe bakılırsa bu yılanlar tanrıça İsis’le de bağlantılıydı.
Ogden, “Genel kanı yılanlı mücevherlerin kadınlar için olduğu yönünde, ancak ben burada yılanın varlığının lahitte yatan kadınla ilişkilendirilebileceğinden emin değilim” diyor.

Diğer çizimde bir palmiye dalı veya bir mısır başağı görülüyor. Ogden’in belirttiğine göre, bunlardan her ikisi de doğurganlık ve yeniden doğuşla ilişkilendirilen yaygın motifler.


Kara lahdin içinde bulunmuş altın levha üzerine oyulmuş palmiye dalı veya mısır başağı resmi. Antik Mısır’da palmiye dalları ve mısır başakları doğurganlığın ve yeniden doğuşun simgesiydi.
Fotoğraf: Mısır Eski Eserler Bakanlığı​

Çizimler arasında en gizemlisinin mabet içine konulmuş afyon çiçeği tohumu olduğu düşünülüyor, ancak Ogden’in vurguladığına göre çizimin aslında neyi gösterdiği tam olarak bilinemiyor.

Ogden, “Afyon, Greko-Romen Mısır’da tıbbi amaçlar için oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyordu, fakat afyonun uyku ve halüsinasyon yaratan etkileri ile ölüm ve yeniden doğum arasında—en azından antik zihinlerde—bir bağlantı olmalı” diyor.

Lahitte, iskelet ve çizimlerin yanı sıra, amacı henüz saptanamamış küçük altın bir esere de rastlandı. Yapılan açıklamada, söz konusu eser üzerinde herhangi bir çizim veya yazıt olup olmadığı belirtilmedi.

Live Science. 20 Ağustos 2018.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Üst