Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Mimar Sinan’ın Matematik Sırrı Çözüldü Mü?

Konu, 'Türklere Ait İzler ve Sırlar' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

1. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    119
    Ulusal basınımızda da yeralan bazı haberlere göre Mimar Sinan’ın matematiği çözüldü. Bu konuyla alakalı Osmanlı eserleri restorasyonu konusunda uzman olan Vahit Okumuş ’un görüşlerine yer vereceğiz ve değerlendirmelerde bulunmaya çalışacağız. Uzunca ele alınmış açıklamalardan konu başlıkları şeklinde sunumlar yapmaya ve kısaltmaya çalışacağız.

Vahit Okumuş, Sinan’ın bugün ki bilimin çok önünde bir bilim adamı olduğunu söylüyor ve bunu desteklemek için ise şu örneği veriyor.

Kanuni Zigetvar Seferi öncesinde inşa ettirdiği (Büyükçekmece) Kanuni Sultan Süyeyman Köprüsünü (636 Metre) yapımında öyle bir yarım daire metodu kullanıyor ki hiçbir zaman köprü üzerinde düşey oluşturmuyor. Ayrıca kemerler yükü yana doğru iter ve hiçbiri aşağı doğru basmaz. Bu Sinan’a ait bir metotdur. Modern bilimin iş yapmakta enerji metodu gibi çeşitli metotlar kullanır ama tam anlamı ile bu metotlar işe yaramaz. İşte bu sebepten Sinan bugün ki bilim adamlarının üzerindedir.

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü (Büyükçekmece)

Sinan köprülerini sivri kemer görünümü ile 8 derece ile 82 derece arasındaki iki yaydan oluşturmuştur. Bunu da bir takım özel tekniklerle ve hesaplamalarla yapmıştır. Oluşturduğu kemerli eserlerinde harç, demir ve zıvana kullanmazdı. Taşları özel bir dizilimle dize ve derinlere doğru birbirini tutacak şekilde sıralardı. Bu özel kesilmiş taşlar ve dizilim taşların birbirine bağlanmasını sağlardı.

Karatekin Bey bunu beğendi.
  2. Kappadox

Kappadox ★★★
    Gümüş Üye Bronz Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    25
    [​IMG] Bunu çizmiş bir kişinin alalade ve sıradan bir bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum açıkçası. 99 yıl yaşamış bir asır devirmiş bu yüce şahsiyetin eserleri yüzlerce yıldır dimdik ayakta ve hala birçoğu sapasağlam duruyor.

3. Gökbörü

Gökbörü Genel Yetkili
    Yetkili Kişi ☾ ✯ Üye

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Bana göre Mimar Sinan'ın sırları çözmekle bitmez. Mimar Sinan'ın uyguladığı tekniklerle yeni yapılar yapılmalı ve karşılaştırılmalıdır. Teoride çözülmüş olabilir ama uygulamada da çözmek gerekir.

Orion bunu beğendi.
  4. Karatekin Bey

Karatekin Bey ★★★★★
    Platin Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    38
    Zamanını en büyük metropolü olan İstanbul'a , şehir şebeke suyunu getiren '' Koca Sinan''.Yüzlerce esere imza atmış , gelmiş geçmiş en iyi mimar , Sinan. Hangi bir sırrını çözmeyi başarmış bu günün bilimi bilmiyorum.Eğer gerçekten çözülmüş ise bu gün nerede uygulanacakmış bu sır merak ile bekliyorum...
    Gerek yapmış olduğu eserler , gerekse öğrencilerine yaptırmış olduğu , kendi takibindeki bir çok eser günümüzde halen ayakta kalmayı başarmış bir dehanın sırrının % 10 unu çözmüş olmak demek bile çok büyük bir başarı.Neden diyecek olursanız , özellikle söylüyorum ''ÜLKEMİZDE Kİ '' yapılan bina yapım teknikleri , kullanılan malzemeler , mimari özellikleri , şehir planlama gibi bir çok şey tamamen Allah'a emanet gidiyor.Teknoloji bu kadar ilerideyken yaptığımız en küçük köpek klübesi bile 10 yıllık ömrü olmuyor , ecdat yüzlerce yıllık eserler dev kompleksler şehir planlamaları yapmış.Özellikle ülkemizden bir bilim adamı , bir mimar , bir müaati Mimar Sinan'ın sırlarından birini çözdük dese , '' Hadi Len Oradan '' derim.

Yurt dışında iç mimarlık ve yapı mimarlığı öğrencileri , mimari açıdan incelenmesi gereken dünyadaki bir çok şehiri ziyaret ediyor , bir çok eseri inceleyip dönemi geçmek için gezdiği bir eser üzerinde detaylı makale yazıp , o makaleye göre sanal bir bina inşaa eder ve öğrendiği bilidiği bilgileri kullanıp bunu sunumu yapıyor.Yani emin olun bizlerden çok daha iyi biliyorlar Mimar Sinanı...

5. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    119
    Mimar Sinan'ın kendi ağzından söyledikleri de Gökbörü, ve Karatekinbey sizi tasdik eder nitelikte.

Bakalım Mimar Sinan Kendi Gelişimi Hakkında Ne diyor?

Bu değersiz kul, Sultan Selim Han'ın saltanat bahçesinin devşirmesi olup, Kayseri sancağından oğlan devşirmesine ilk defa o zaman başlanmıştı. Acemi oğlanlar arasından sağlam karakterlilere uygulanan kurallara bağlı olarak kendi isteğimle dülgerliğe (ahşap bina ustalığına) seçildim.

Ustamın eli altında tıpkı bir pergel gibi ayağım sabit olarak merkez ve çevreyi gözledim. Sonunda yine tıpkı bir pergel gibi yay çizerek görgümü artırmak için diyarlar gezmeye istek duydum. Bir zaman padişah hizmetinde Arap ve Acem ülkelerinde gezip tozdum.

Her saray kubbesinin tepesinde ve her harabe köşesinden bir şeyler kaparak bilgimi ve görgümü artırdım. İstanbul'a dönerek zamanın ileri gelenlerinin hizmetinde çalıştım ve yeniçeri olarak kapuya çıktım.

Görüldüğü gibi bizim gelişmiş ülke gözüyle baktığımız ülkelerdeki sistem Osmanlıda var. Tabi dönemin usta çırak ilişkisi ve Türk kültürünün önemi ön plandadır.

Gökbörü ve Karatekin Bey bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş