Haberler Mimar Sinan'ın Şemsi Paşa Camisinde Çatlaklar Oluştu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Mimar Sinan'ın Kuşkonmaz Camii olarak da adlandırılan Üsküdar'daki ünlü eseri Şemsi Paşa Camisi'nin yanındaki inşaat çalışmaları, mimari mirası tehlikeye sokuyor.


Teknik Elemanlar Derneği İstanbul Şubesi, Şemsi Paşa Camisi deniz tarafındaki çalışmanın durdurulmasının yerinde olduğunu belirterek, "Yapılan çalışmalar sırasında veya öncesinde meydana gelmiş olan cami beden duvarı ile ihata duvarında ortaya çıkan çatlaklar, kötü bir sonun habercisidir. Bu çatlaklar tek tek incelenmeli ve gereken tedbirler ivedilikle alınmalıdır." açıklamasında bulundu.

Teknik Elemanlar Derneği İstanbul İl Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, şu görüşlere yer verildi.

"Yapılan çalışmalar sırasında veya öncesinde meydana gelmiş olan cami beden duvarı ile ihata duvarında ortaya çıkan çatlaklar, kötü bir sonun habercisidir. Bu çatlaklar tek tek incelenmeli ve gereken tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Çalışmanın ileriye dönük olarak da verebileceği zararlar göz önünde bulundurulup kazık çalışmalarının incelenmek üzere durdurulması yönünde isabetli bir karar alınmıştır. Külliyede ortaya çıkan bozulmanın, meydan çalışmasının devam etmemesi için erken uyarı mahiyetinde bir fırsat olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Durdurulan projenin sadece Şemsi Paşa Külliyesi tarafındaki kısmı değil, sahil şeridinin devamı revize edilmelidir. Doku bütünlüğü, tarihi, tabii ve kültürel değeri düşünülerek, Üsküdar'ın nev-i şahsına münhasır halini bozmayacak şekilde hareket edilmelidir".

MİMAR SİNAN ESERİNİN YANINDA DENİZE DOLGU İÇİMN KAZIKLAR ÇAKILIYOR

Şemsi Paşa Külliyesi, Üsküdar’ın en güzel yerlerinden birinde denizin kıyıyla buluştuğu, insanların önünde balık tuttuğu, kütüphanesinde kitap okuduğu bir Mimar Sinan eseri… Gazete Duvar’dan Hacı Pişkin’in haberine göre, 1580 yılında Şemsi Ahmet Paşa tarafından yaptırılan eserin hemen yanında deniz içine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Üsküdar Meydan Düzenlemesi Projesi’ kapsamında bir kaç gündür kazıklar çakılıyor..‘Cami çukurda kalacak…’

Çalışmayla ilgili yüksek mimar Sinan Genim caminin bu çalışmalardan olumsuz etkileneceğini ve çukurda kalacağını belirtiyor. Yapının 500 yıllık tarihi bir eser olduğunu hatırlatan Genim şunları söylüyor, “Camiinin önünde yükselmeler oluyor. Mimar Sinan gibi bir adam yapmış burayı. Bu külliyenin önünü doldurmak Sinan’ın aklına gelmiyor muydu? Ya da külliyeyi 10–20 metre geriye çekmek… Kısacası bu çalışma yapıya çok ciddi zararlar verecek. Yapının önünde haldır haldır kalıplar çakıyorlar. Bu da bütün yapıyı çatlatacak, patlatacak.”

‘500 yıllık bir camiden söz ediyoruz’

İstanbul Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk de burada denizin doldurulmasına ihtiyaç olmadığını belirtiyor. Kamulaştırma yapılarak ve daha küçük maliyetlerle meydan büyütmenin mümkün olabildiğini belirten Yılmaztürk, şöyle devam ediyor: “Bugün Mimar Sinan’ın eserinin hemen yanına kazık çakılıyor. 500 yıllık bir camiiden bahsediyoruz. Bu kazıklar tarihi yapıya çok ciddi zararlar verecek. Dünyada tek örnek olan Boğaziçi’nin coğrafyasını değiştirmek kabul edilebilir bir durum değil. Deniz doldurulmayacak diye bir şey yok ama bu gibi yerlerde çok ciddi rantlar ortaya çıkıyor. AKP hükümeti ve yerel yönetimler ekonomiyi diri tutmaya çalışarak varlıklarına devam etmek istiyor. Ekonomiyi diri tutmanın tek kaynağı olarak da bugün ellerinde sadece inşaat var. Biliyoruz ki en büyük rant inşaat sektöründen geliyor.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#2
Sözcü gazetesinde yer alan bir habere göre İlber Ortaylı'da duruma tepkili...

İLBER HOCA DA TEPKİ GÖSTERDİ

Tarihçi İlber Ortaylı da camiye giderek incelemelerde bulundu çalışmaya tepki gösterdi. Hürriyet gazetesine konuşan Ortaylı şunları söyledi; “Mimar Sinan'ın önemli bir özelliği var; büyük, muhteşem camilerin yanında küçük, zarif camileri de sever. Onları yapmayı da bilir. İşte Şemsi Ahmet Paşa Camii onlardan biri. Karşıdaki Molla Çelebi Camii de öyle. Sinan'ın daha da sevdiği bir husussa modelleri küçültmektir; örneğin Tophane'de Kılıç Ali Paşa Camii Ayasofya'nın minyatürü gibidir. Şemsi Ahmet Paşa Camii'nin özelliği, kıyıda bulunması ve rüzgâra açık olmasıdır.


Bu yüzden ne minaresine ne de kubbesine kuşlar konar. Halk, bu özelliğinden dolayı ‘Kuşkonmaz Camii' demiş buraya. Bugün bile bakın, kuş konmuyor buralara. İşte şimdi de burada rüzgâr ölçümü yapılıyor. Çirkin bir kule… Tabii ki rasat bakımından lazım ama mimari bakımdan hiç hoş değil. Kuşkonmaz Camii'nin zaman içinde önemli tahribat gördüğü açık. Bunu zaman yapmıştır. Bu nedenle ilk önce Atatürk'ün emriyle ancak 1940'larda gerçekleştirilen bir tamirat ve ardından 20. yüzyılın sonuna kadar uzanan restorasyonlarla cami bugüne kadar gelebildi. Nedense Sinan'ın bu pandantif eseri herkesi rahatsız ediyor. Fakiri de zengini de cahili de okumuşu da çok rahatsız ediyor. Sinan'dan çok bildiğini zannedenler var.”
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#3
Proje şimdilik durduruldu ama sonuç ne olur bilemiyoruz. Caminin ana yapısında tam olarak zarar görünmüyor ama bahçe duvarlarında çok derin çatlaklar mevcut. Halkın kayıtsız kalmayıp tepki gösteriyor olması da güzel bir şey, keşke her tarihi eserde de bu şekilde tepki gösterilse...


Foto: DHA

İBB yaptığı yazılı açıklamada, çalışmaların İBB Başkanı Kadir Topbaş´ın talimatıyla durdurulduğunu duyurdu. Açıklamada, “Üsküdar Şemsi Paşa Camisi önünde yapılan çalışma durduruldu. Proje tekrar değerlendirilecek” ifadelerine yer verildi.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#4
Bu da sayın başkanın yeni açıklaması basına verdiği demeçten alıntı aşağıda...

Saraçhane Belediye Binası’nda personeliyle bayramlaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, daha sonra basın mensuplarının Üsküdar’daki sahil düzenleme çalışmasına yönelik soruları cevapladı.

Şemsi Ahmet Paşa camisinin İstanbul'daki güzel eserlerden biri olduğunu söyleyen Topbaş, "Üsküdar sahilinden Harem'e doğru sahil boyunca yürüme bandını genişletmek ve orada yaşanan yoğunluğun rahat bir hale getirilmesi açısından İBB Projeler Daire Başkanlığı tarafından bir çalışma yapıldı. Bu çalışma Koruma Kurulu tarafından da onaylanmış, proje haline getirilmiş. Denize bir miktar kazıklar çakılmak suretiyle Şemsi Paşa Cami'nin önüne sirayet eden bir noktada yol genişletilmesi düşünülmüş. Şemsi Paşa Camii'nin içerisinde çatlak falan yok. Bahçe duvarlarında daha önce var olan çatlaklar var. Onların hepsi fotoğraflarla, belgelerle, raporlarla tespitli. Bu kazık çakma ile etkilenme değil." dedi.

Kazıklama işleminin kısmen yapılmış olmasına rağmen projenin bu kısmının iptal edildiğini, diğer kısımların ise devam edeceğini belirten Topbaş, "Kazıklar kısmen çakılmış olmasına rağmen Şemsi Paşa caminin önüne dolgu yapılmadan, diğer taraflar devam edecek. Ön bölümü bizzat ben kendim kaleme alarak düzenleme yaptım. Şu an kısmen çakılmış olan kazıkların cami önündekilerin kesilmek suretiyle orası dolgu yapılmayacak, orasını pas geçeceğiz. Kazıklar sökülmeyecek, kesilecek, sökme işlemi esnasında sıkıntı yaşanabilir. Yürüyüş bandı olacak ama diğer taraflardaki uygulama devam edecek. Önemli eserler, dikkat etmemiz, hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Mesai arkadaşlarıma bu konuda daha hassas davranmalarını özellikle ifade ettim." diye konuştu.