Arkeoloji Milas'ta 2400 Yıllık Oda Mezar Bulundu

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1

Milas’ta yapılan bir inşaatın kazısı sırasında , yaklaşık 2400 yıllık olduğu tahmin edilen bir oda mezar bulundu.Mezarın bulunmasının ardından yapılan kurtarma kazısı sonrası , mezarın zengin bir aileye ait olduğu sanılmaktadır.

Müze müdürlüğünün uzman ekipleri tarafından yapılan kazı çalışmalarında , günüzüme kadar soygun geçirmemiş ve gün yüzüne çıkmamış bir çok esere ulaşıldı.Çıkarılan eserlerin miktarı ve şekillerine bakıldığında zengin bir ailenin üyesi olduğu düşünülüyor. Yaklaşık 103 eser mezar ile birlikte gün yüzüne çıkarılmıştır.

Milas Müze Müdürü Gülnaz Savranın yapmış olduğu açıklamada; antik dönemde Karia bölgesine başkentlik etmiş Mylasa kenti ile Labraunda dininin merkezleri arasında yer alan kutsal yolun yakınındaki bu mezarın zengin buluntuları ve kalite mimarisiyle, kentin önde gelen ailelerinden birine ait olduğunu düşündüklerini söyledi. Mylasa Antik Kenti 2600 yıl önce burada olduğunu , Milas’ın ise şu an bu antik kent toprakları üzerine kurulu olduğunu söyleyen Savran, bu nedenle kentte bir çok önemli yapının da sit alanı olarak korunduğunu kaydetti.

İnşaatın silt alanı dışıda yapılıyor olması ve bu alanda dahi böyle bir mezarın bulunması kendilerini sevindiridğini söyleyen Savran , temel çalışması sırasında lahidin bir miktarının hasar gördüğünü ancak oda mezarın ilk kez kendileri tarafından açıldığını söyledi. Lahidin içerisinde yakılmış4 ü yakılarak gömülmüş toplam 6 bireye ait olduğu düşünülen kemiler ile hediyelerin bulunduğu ve aile mezarlığı olarak kullanılmış olabileceği kanısı uyandırdığı düşünülmektedir dedi.


Söz konusu oda mezarın göze çarpan özenli taş işçiliği, mimari yapısı ve buluntuları incelendiğinde bu oda mezarın Karia bölgesi Satrap sülalesi olan Hekotomnidler Dönemi’nde yaşamış önemli bir aileye ait olduğunu ve devam eden yüzyıllarda muhtemelen aynı ailenin bireyleri tarafından özenle kullanılmaya devam edildiğini söyleyebiliriz.Savran, söz konusu eserlerin Hellenistik döneme ve Roma dönemine ait olduğunu vurguladı. Bu eserlerin yürütülen çalışmalarla zamanla sayısının artacağına inandığını dile getiren Savran, “Buluntular arasında antik dönem ticaretinde önemli yer tutan pişmiş toprak kandiller, sunu kapları ve ölü hediyeleri, günlük kullanım kapları, koku kapları, kozmetik aletler, lahit toprağında bol miktarda altın iplikler var.” bilgisini verdi. Eserlerin numaralandırılarak Milas Müzesi Laboratuvarına getirildiğine söyleyen Savran, eserlerin detaylı bir şekilde incelendiğini bildirdi.