Mexico City'de Azteklerin Törensel Top Oyunu Alanı Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Mexico City’nin merkezinde keşfedilen bir Aztek tapınağı ve törensel top oyun alanı, İspanyol işgalcilerin 500 yıl önce devraldığı metropolün mukaddes alanına ışık tutuyor. Aztekler döneminde törenlerde oynanan bir çeşit top oyunu bu alanlarda düzenlenmekteydi.


Mexico Ciry’nin kalbinde yapılan arkeolojik çalışmalarda yılan şeklinde inşa edilmiş bir dairesel tapınak ve top sahası ortaya çıkarıldı. F: Reuters/Henry Romero​

Araştırmacılar dünyadaki en kalabalık yerleşim alanlarından biri olan Mexico City’de, oldukca önemli Aztek yapılarına ulaştı. Çalışmalar Zocalo meydanındaki sömürge döneminden kalma bir Katolik Katedralinin arkasında yürütülüyor.

Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Aztek rüzgar tanrısı Ehecatl’a adanmış devasa dairesel bir tapınak ve törensel bir top alanı ortaya çıkarıldı. İspanyol tarihçilerin verdiği bilgilerde de söz edilen bu yapılar sayesinde, İspanyolların Azteklerin kalbi Tenochititlan’a yapmış oldukları ziyaret de doğrulanıyor.


Kazıbilimci Raul Barrera, Mexico City’deki Zocalo plazasının derhal yanında yer alan Azteklere ilişik bir dinsel tören top oyun alanını medyaya gösteriyor. Fotoğraf: Reuters / Henry Romero.​

Araştırmacılar, bu buluntuların İspanyol tarihçilerin belirttiği her bir yapının doğrudan lokasyonunu anlamalarını sağlayacağını düşünüyorlar. İspanyol tarihçileri bir çok Aztek yapısını kaydetmiş ve haritalandırmıştı.

Ek olarak araştırmacılar top alanının dışında, 32 tane adama ilişik boyun omurgasına rastladı. Bilinmiş olduğu kadarıyla törensel bir oyun olan bu top oyunu, insan kurbanı ritüelinin bir parçasıydı. Sadece bu oyunun kuralları ve detayları tam olarak anlaşılamadı.


Rüzgar tanrısı Ehecatl tapınağının kalıntıları. F: Reuters / Henry Romero​

arkeolog Raul Barrera “Omurlar ve boyunlar kendilerini adayanlara ya da kurbanlara ait olmalı.” diyor.

Tapınağın, Hernan Cortes ve onun beraberindeki İspanyol işgalciler şehre ulaşmadan önce Aztek İmparatoru Ahuizoti (1486-1502) döneminde yapıldığı biliniyor. Araştırmacılar bu mabet üzerinde belli noktalarda o dönemden kalan orijinal beyaz sıvalara da ulaştı.

1521’de gerçekleşen işgal öncesinde tapınağın yuvarlak şekli nedeniyle etrafındaki kare planlı mukaddes mekanlar arasında gölgede kalmış olduğu belirtiliyor.


Büyük bir tanrı olan rüzgar tanrısı Ehecatl’ın ana tapınağının kalıntıları, Mexico City’nin kalbindeki Zocalo plazasının derhal yanında bulunuyordu. F: Reuters / Henry Romero
Aztek devri uzmanı olan Eduardo Matos, tapınağın bir yılan şekli ile inşa edilmiş olduğunu ve rahiplerin yılanın burnunu temsil eden kapılardan tapınağa girdiklerini söylüyor.

Meydana getirilen arkeolojik çalışmalar sonlanmış oldurıldığında kazı alanında bir müze inşa edilmesi planlanıyor.

Matos, “Mexico City, kendi sömürgeleriyle birlikte birçok sömürge devri yapıları da dahil olmak üzere, Aztek başkentinin yıkılmış kalıntılarının üzerine inşa edildi ve muhtemelen daha yapılacak çok fazla keşif var. Ortalama 40 senedir bu bölgede çalışıyoruz ve her vakit bir çeşit inşaat yapılıyor … ve hepimiz de bu işten yararlanıp işin içine giriyoruz.” diyor.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Mevzu bahis oyun alanı hakkında tarihi bilgiler ve çekilmiş birçok filim olsa da oyunun nasıl oynandığı hakkında kesin bir bulgu bulunmuyor. Ancak İspanyolların aktardıkları şu şekilde.

İspanyol istilacıların iddialarına göre Aztekler, tapınaklarda taş veya kauçuk toplarla bir tür ölüm oyunu oynuyorlardı. Mexico City'deki Antik Aztek tapınağında sözü edilen ölüm oyununun oynandığı tahmin edilen bir tür kort bulundu.

İspanyol tarihçilerin rivayetlerine göre son Aztek İmparatoru, Montezuma, topraklarını istila etmeye gelen İspanyol denizci Hernan Cortes'i 1528 yılında çok özel bir maç izlemeye davet etmişti.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi söz konusu oyun; tapınakta, bilardo topuna benzeyen taş veya kauçuk bir topla oynanan ölümcül bir gösteriydi. İspanyol tarihçilerin "ölüm oyunu" dediği oyun bir ayinin parçasıydı ve kurban seçilen kişilerce oynanıyordu. Ancak oyunun nasıl ve hangi kurallarla oynandığına dair bilgi yok.