Arkeoloji Meksika'da Keşfedilen Dünyanın En Uzun Sualtı Mağarası Sistemi Mayaların Ayinlerini Aydınlatabilir

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Bir grup dalgıç, Meksika'nın doğusundaki iki sualtı mağarasının keşfinde ilginç sonuçlara ulaştı. Su basmış mağaralar Maya uygarlığına yeni bir bakış açısı kazandırırken, mağaralar gezegenimizdeki en uzun mağara olabilir.


Meksika'daki Quintana Roo eyaletindeki Tulum yakınlarındaki Gran Acuifero Maya Projesi kapsamında, Scuba dalgıçları Sac Aktun su altındaki mağara sistemini keşfederlerken
[Fotoğraf: Gran Acuifero Maya Project / Reuters]
Yucatan yarımadasının yeraltı sularının araştırılması ve korunması için özel bir proje olan Gran Acuifero Maya (GAM) projesi yetkilileri, aylarca su altı kanallarını ve labirentini keşfederek 347 km'lik (216 mil) mağarayı kayıt altına aldı.


Meksika'daki Quintana Roo eyaleti, Tulum yakınlarındaki Gran Acuifero Maya Projesi kapsamında Sac Aktun sualtı mağarası sisteminin uzunluğunu dalgıç tarafından ölçülüyor
[Fotoğraf: Gran Acuifero Maya Project / Reuters]
Grup, Tulum sahil beldesi yakınlarında, Sac Actun adlı mağara sisteminin bir zamanlar 263 km'de ölçülmüş olduğunu ve yeni ölçüm ile 84 km'lik fazlalıkla yeni bir ölçüm yaptıklarını duyurdu.


Meksika'daki Quintana Roo eyaleti, Tulum yakınlarındaki Gran Acuifero Maya Projesi kapsamında Sac Aktun sualtı mağarası sisteminin uzunluğunu ölçme çalışmalarından
[Fotoğraf: Gran Acuifero Maya Project / Reuters]
GAM proje yöneticisi ve su altı arkeologlarından Guillermo de Anda, "şaşırtıcı" buluntuların, İspanyol fetihi öncesinde Maya uygarlığının egemen olduğu bölgedeki zengin kültürün gelişimini anlamaya yardımcı olacağını söyledi.


Meksika'nın Quintana Roo eyaletindeki Tulum yakınlarındaki Gran Acuifero Maya Projesi kapsamında Sac Aktun su altı mağarası sistemindeki bir hayvan kafatasına bakan bir dalgıç
[Fotoğraf: Gran Acuifero Maya Project / Reuters]
Anda, Reuters'e verdiği demeçte, "Ritüellerin, hac tarlalarının ve nihai olarak tarih öncesi en iyi Hispanik yerleşimlerin nasıl ortaya çıktığını çok daha net bir şekilde anlamamızı sağlıyor" dedi.

Mağaralarda keşfedilen çizim yapılmış kayalar, hayvan ve insan kemikleri buraların su altında kalmadan önce kullanıldığını kanıtlamaktadır.
 

Üst