Meksika'da 1700 Yıllık Dokunulmamış Mezar Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Meksika'da birçok yetişkin erkek ve heykellerin bulunduğu 1700 yıllık olduğu tahmin edilen el değmemiş bir mezar otaya çıkarıldı.


Meksika'nın Colima kentinde, 1.700 yıl öncesine ait kemik ve eski figürilerin bulunduğu bir mezar ortaya çıktı.

Arkeologlar, Comima Dönemine (0-5 M.S 500 arası) tarihlenen eski mezarı, Meksika'daki Colima'daki Yedinci Gün Adventist kilisesinde restorasyon çalışmaları sırasında buldu. Arkeologlar, taşlarla mühürlenmiş bir delik, öğütmeye mahsus eserler ve insan kemikleri ortaya çıkardı.

Mezarın içinde, 12 kafatası ve diğer kemiklerin gelişigüzel bir biçimde birbiri üstüne konulmuş şekilde bulundu. . Meksika'daki Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü'nde (INAH) görevli antropolog Rosa María Flores Ramírez bazı kafataslarında hasarın yanı sıra diş kırıkları ve aşınma belirtileri gösterdiğini söyledi.

Arkeologlar araştırmaları sırasında 3 farklı derinlik seviyelerinde mezarlar keşfetti. Mezarların bir tanesini ise bir erke ve kadın iskeletlerinin yanında küçük heykelcikler bulunmaktaydı.
Heykellerden bir tanesi, 15 inç (39 santimetre) boyunda ve 6 santim genişliğinde (15 santimetre ölçülerinde) erkek figürün, üzerinde boynuz çıkıntılı, özenle yapılmış bir baş bandı takılı görünüyor ve elinde bir balta tutuyordu

12.5 inç x 5.5 inç (32 x 14 cm) olan kadın figürün, sivri bir burun ve üçgeni andıran kafa yapısı ile bir kadın tasvir edilmiştir. Bantlı bir başörtüsü giyiyor ve elleri ile bir tencereye tutuyordu. Mezarda ayrıca iki kap daha mevcuttu.

INAH arkeologlarından Rafael Platas Ruíz, yaptığı açıklamada "Bu eserlerin varlığı, o dönemde Colima vadisinde yaşayan grupların dünya görüşleri hakkanda bizlere bilgiler vermektedir .Özelliklerine göre heykeller, ölenlerin korunmasını sağlayan unsurlar olmuşlardır. Bir şaman temsil eden erkek heykeli ve mezar içerisindeki diğer nesneler de ölümden sonra yaşam için buradaki hayatları için konulmuştu"dedi.

Bulgu nadirdir, çünkü bu türden mezarlar, arkeologlar onlara ulaşmadan önce neredeyse kaçınılmaz olarak yağmalanmıştır.Mezar alanında en az 12 yetişkin erkek iskeleti kalıntıları bulundu

Araştırmacılara göre, mezarın dokunulmamış olması lezyonları, deformasyonları gözlemlemek ve yaşam biçiminin ne olduğunu anlamak için bize birçok bilgi sağladı.

Araştırmacılar, tüm Colima vadisinin M.Ö. 1500'den M.S. 1500'e kadar sürekli olarak işgal edildiği ve bölgedeki tek dönem mezarın bulunmaması olasılığı olduğunu ve araştırmacılar, kent tarihinin değişik dönemlerine ait kültürel kalıntıların altında yattığını söylediler.