Arkeoloji Meksika Sahillerinde 300 Yıllık Hollanda Savaş Gemisi Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Bir arkeolog ekibi, Meksika'daki Yucatan Yarımadası'ndaki küçük liman kenti Sisal'in kıyılarındaki deniz kıyılarında, üç ayrı bölgede eski bir deniz feneri yanı sıra, 18. yüzyıl Hollanda savaş gemisine ve 19. yüzyıl İngiliz buharlı gemisine ait kalıntıları keşfettiler.Kredi: INAH TV / YouTube

Sisal barışçıl bir bölge idi ve 18. ve 19. yüzyıllar arasında balıkçılar için önemli bir istihdam kaynağıydı. Meksika'nın ana antropoloji ve tarih enstitüsünden gelen arkeologlara göre, bu kalabalık limana gelen gemilerin birçoğu varış yerlerine hiç ulaşamadı.

Şimdi Madagaskar Kanyonları adı verilen bölgede, Sisal'in kuzeybatısında 22 deniz mili (40 kilometre) uzağında 2.5 metre uzunuğa sahip top bulundu.

Dalgıçlar bulunan bölgeyi çizimler, fotoğraflar ve video ile kayıt altına aldı. Arkeologlar, topların 19. yüzyılda Batı Hint Adalarına giden Hollanda savaş gemileri tarafından kullanılan toplar ile büyük benzerlik taşıdıklarını söyledi.


İkinci enkaz yerine arkeologları yerel bir balıkçı götürdü. Sisal'ın 1,08 deniz mili (2 kilometre) kuzeyinde bir İngiliz buharlı gemisi bulundu.

Bir Mississippi tipi buharlı gemi, makine ve kürek tekerlekleri, diğer unsurların yanı sıra, İskoç tipi kazanları 1807-1870 yılları arasında inşa edildiğini gösteriyor.

Makinelerinin özelliklerine göre, gemi, teknik olarak Birleşik Krallık Kraliyet Posta Buharlı Paketleme Şirketi tarafından imal edilmiş gibi görünüyor.

Arkeologlar ayrıca Sisal'den iki deniz mili (3.7 kilometre) uzaklıkta eski bir deniz feneri buldular. Alan Esquivel tarafından tespit edildi. Kesitlendirilmemiş olmasına rağmen, sekiz metre yüksekliğinde (26 fit) ve çapında 3.5 metrelik (11.4 fit) olduğu bilinmektedir.
 

Üst