Mars'ta 2 Milyar Yıllık Volkan Olduğu Kanıtlandı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
2012 Yılında Afrikada bulunan bir Mars meteoritinin analizi yapıldı. Sonuçlar Mars'ta en az 2 Milyar yıllık volkanik aktivite olduğunu ispatladı. Bu kanıt güneş sistemimizdeki en uzun ömürlü yanardağların Kızıl Gezegende olduğunu gösteriyor.


Yanardağdan geriye kalan volkanlar ve lav ovaları Hawai Adaları'nın oluşumu ile benzerlikler göstermektedir. Uzun mesafede akan lavların oluşturduğu dağ sıraları dünyada 6.25 mil yüksekliğinde iken, Mars'ta 17 mil yüksekliğindedir.

Houston Üniversitesinden Prof. Tom Lapen, bir dergide yayınlanan makalesinde bulguların gezegen hakkında yeni ipuçları verdiğini söyledi.

Mars'ta yanardağları hakkındaki bilgilerimizin çoğu Dünya'da bulunan gök taşlarından elde ediliyor. Farklı maddelerin analizi gök taşının yaşı, magma kaynağı, uzayda ve bulunana kadar Dünya üzerinde geçen süre bilgilerin analiz edilmesi açısından önemlidir.

Mars'taki lav parçalarının gök taşı olarak dünyaya nasıl geldiği konusunda yapılan açıklamada 1 milyon yıl önce Mars'a çarpan gök cisimlerinin lavları uzaya kadar fırlattığı ve Dünya yörüngesinden geçen parçaların meteor olarak düştüğü gösteriliyor.

Kuzeybatı Afrika 7635 olarak bilinen ve 2012'de keşfedilen göktaşı, bir shergottite adı verilen bir volkanik kaya türü olarak tespit edilmiştir. Bir çok taşın bezer bir kaynaktan geldiği görülüyor.

Lapen, "Benzer bir volkanik kaynaktan geldiğini görüyoruz, aynı ejeksiyon süresine sahip oldukları göz önüne alındığında, bunların Mars'taki bir yerden geldiği sonucuna varabiliriz" dedi.

Bu göktaşları Mars'ta hakkın bize bir takım bilgilier vermektedir. Daha önce incelenen göktaşları, 327 milyon ila 600 milyon yıllık yaş aralığına sahiptir. Buna karşılık, Lapen'in araştırma ekibi tarafından analiz edilen meteorit, 2.4 milyar yıl önceye tarihleniyor. Buda bize güneş sistemindeki en uzun ömürlü volkanik merkezlerden birinden çıkarıldığını göstermektedir.

 

Üst