Mamut Tekrardan Hayata Döndürülebilir

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1

Yünlü mamutlar günüzden yaklaşık olarak 4000 yıl önce nesli tükenen hayvanlar arasındadır.Ancak gelişen teknoloji ve genetik bilimi ile yeniden hayata döndürülmesine çok yakın olduğu belirtiliyor.

Harvard Üniversitesi genetik uzmanı olan George Church , melez bir mamutun tekrardan hayata döndürülebilmesi için gerekli olan genetik düzenlemeye sadece iki yıl uzaklıkta olduklarını söyledi.

Saf bir yünlü mamutun canlandırılması için halen zamana ihtiyaç olduğu söylense de , Church ekibinin çalışmaları büyük bir başarı ile devam etmekte. Asya fillerinin genomuna uzun kıllı kalın yağ tabakası ve soğusa adepte olmuş kan gibi temel özellikler Asya filine ekleme ve düzenleme yapılmıştır.2015 de başlayan bu çalışmalar 15 düzenlemeden günümüze 45 düzenleme sayısı ile büyük bir ilerleme kaydedilmiştir.

Tüm bu düzenlemelerin etkisini değerlendirmenin yolları üzerinde çalıştıklarını belirten Church, “Düzenlemelerin listesi, fillerin soğuk ortamlarda kalma başarısına katkıda bulunan şeyleri etkiliyor. Küçük kulaklar, deri altı yağı, kıl ve kanı etkileyecek düzenlemeleri zaten biliyoruz.” diyor.

Bir sonraki adım iste gerçek bir mamut embriyosu elde etmek olduğunu söyleyen Church , üretilecek olan embriyonun bir kaç farklı mamutun genetik özelliğini taşıyacağını fakat bir fil embriyosuna benzeyeceğini açıkladı. Bunu gerçekleştirilmesi iste bir kaç yıl içinde olabilieceğinide bilidirdi.

Sibirya’da 39,000 yıllık mamut bulunması

Sibirya da 2013 yılında bulunan gövdesinin büyük bir kısmı toprağa gömülmüş olarak bulunan 39.000 yıllık mamutun toprak altında kalan kısmı buzlar sayesine çok iyi korunmuştu.Öyle ki gövdesi sapa sağlam olan bu mamutun kan kalıntılarından DNA'larına ulaşmanın mümkün olduğu söylenmişti.
Kan örneği alınabilen ilk mamut olma özelliği taşıyan bu mamut 45 50 yaşlarında dişi ve bir bataklığa düştüğü için çıkamamış ve ölmüş olacağı düşünülüyor.Baş kısmının etçil hayvanlar tarafından yenildiğini geri kalanın ise buz ve kar altında kaldığı düşünülüyor.