Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Machu Picchu'da İnkalara Ait Adak Kapları Bulundu

Konu, 'Amerika Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  863
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  Peru'daki ünlü Antik İnka şehri Machu Picchu'da, sunak kabı olarak kullanıldığı tahmin edilen seramik parçaları bulundu.

  Machu Picchu Arkeolojik Araştırma Programı çerçevesinde süren arkeoloji kazısında; Machu Picchu'nun Aynalar Odasının zemininde yaklaşık 30 santimetre yer altında yanık vaziyette İnka seramik parçaları bulundu. Seramik parçalarının Yeryüzü Anası'na (Ana Tanrıça) sunulan bir adağın ardından yakılan kaplara ait olduğu sanılıyor.

  Arkeolojik buluntular, Cusco Merkezi Olmayan Kültür Merkezi (Decentralized Culture Directorate of Cusco - DDCC) arkeologlarının açıklamasına göre; koni şekilli bir kabın çeşitli parçaları, yandığı için kararmış vaziyette, etrafındaki yoğun kül tabakasının ortasında bulundu.

  [​IMG]

  Machu Picchu Ulusal Arkeoloji Parkı başkanı Fernando Astete, Fizikokimyasal ve Karbon-14 analizi ile bulunan seramiklerin yaşlarının ve kesin kullanım şeklinin belirlenmeye çalışılacağını söyledi.

  [​IMG]

  DDCC, Llacta'nın (Inca kalesi) ve Mandor Dağı'ndaki Duvar'ın yanındaki iki alanda daha araştırma ve kazılarını sürdürüyor.
   

Sayfayı Paylaş