Mısır'daki 3000 Yıllık Protez Parmağın Sırları Çözülüyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Aşağıda resimde gördüğümüz resim muhtemelen insanlık tarihinde en eski protez araçlarından biri olabilir. Mısırlı ve Basel Üniversitesi'nden uzmanlar birlikte suni ahşap ayak parmaklarını yeniden gözden geçirdi. Buluntular neredeyse 3000 yaşında ve Şeyh'Abd el-Qurna'nın Nekropolis'inden Luxor'a yakın bir kadının antik mezarında keşfedildi. Bu parça şu anda en son teknolojik yöntemleri kullanarak incelenmektedir.


Bir Ahşap Protez: İsviçre ve Mısırlı bilim insanları 3000 Yıllık Protezi Araştırıyorlar
[Fotoğraf: Basel Üniversitesi, LHTT / Matjaž Kačičnik]

Uluslararası ekip, modern mikroskopi, röntgen teknolojisi ve bilgisayar tomografisi kullanarak bir tür protez sayılan bu parçayı araştırdı. Araştırmacılar bu çalışma sayesinde protezde kullanılan malzemeleri sınıflandırdılar ve gelişmiş protezlerin üretildiği ve kullanıldığı yöntemi belirlediler. Araştırma projesine Kahire Mısır Müzesi'nden uzmanlar ve Zürih Üniversitesindeki Evrimci Tıp Enstitüsü bölümü de dahil edildi.

M.Ö. 1. bin yılın başlarındaki yapay ayak parmakları, insan fizyognomisine çok aşina olan bir zanaatkârın becerikli ellerinden çıktığını kanıtlıyor. Teknik bilgi açısından protez, uzantısının hareket kabiliyetinde ve kayışının sağlam yapısının özellikleri görülebiliyor. Protezin çok zahmetli ve titiz bir şekilde yapılmış olması, sahibinin doğal bir görünüm, estetik ve konforuna değer verdiğini ve bunu sağlamak için çok nitelikli kişilere yaptırdığını gösteriyor.

Mezarın Tarihi

Erken Demir Çağı'na tarihlenen protez, yağmalanmış bir mezar mezarında bulunmuş ve batıda Şeyh'Abd el-Qurna'nın mezarlık tepesindeki eski, uzun süre boşta kalmış mezarlık şapelinin ana kayası içine keşfedilmiştir. Luxor. Bu şapel, M.Ö. 15. yüzyıldan kalma ve kraliyet ailesine yakın küçük bir üst sınıf için inşa edilmiş anıtsal kaya mezarlarından bir gruba ait.


Şeyh Abd el-Qurna mezarlığındaki kazı alanından bir görünüm
[Fotoğraf ve Telif: © University of Basel, LHTT / Matjaž Kačičnik]

2015 sonundan bu yana İsviçreli Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen bu proje için, mikroskopik, bilimsel olarak yönlendirilmiş yöntemlerin yanı sıra ölçüm ve fotoğraflama için hassas teknolojiler kullanıldı. Araştırmacılar, arkeolojik kalıntıların önemini araştırıyor. Araştırmaların sonucu olarak binalar ve nesnelerin yaşam öyküleri hakkında fikir sahibi olmamıza yardımcı oluyolar. Bu materyal biyografileri, bu nesnelerle temas halindeki kişilerin üretim uygulamaları, kullanımı, kişisel becerileri, alışkanlıkları ve tercihleri hakkında yeni bilgiler sağlayabilmektedir.

3 boyutlu bir nekropolis oluşturulacak...

Şeyh'Abd el-Qurna'da bilinen en eski mezarlar M.Ö. 2. bin yılın başlarına kadar uzanmaktadır. Mezarlık, M.Ö. 15. yüzyılda çağını gördü ancak, bu kaya gibi kesilmiş yapıların birçoğu yeniden kullanılmış ve M.Ö. bin yıllar boyunca defineciler tarafından defalarca yağmalanmış ve yeniden yapılandırılmıştır. Daha sonra çoğunlukla yerliler için konut olarak hizmet ettiler. (bu erken Hıristiyanlık ile başlayan ve ancak 20. yüzyılın başlarında sona eren bir süreçtir)

Basel jeolog ve jeoloji uzmanları ETH Zürih'ten gelen Basel arkeolog ekibi, kazı alanının ve çevresinin doğal ve yapay yapılarını bilimsel olarak değerlendiriyor. Uzmanlar şu anda bu alan için geometrik hassas dijital yükseklik, peyzaj ve mimari modeller geliştiriyor. Ardından bunlar, arazinin morfolojisini ve araştırılan yeraltı yapılarını gösteren arkeolojik ve jeolojik bir 3 boyutlu haritayla birleştirilecek. Bu temelde, Araştırmacılar mezarlık ve kullanım evrelerinin gelişimini yeniden yapılandırmak ve taklit etmek istiyorlar.