Mısır'da Yeni Bir Piramit Kalıntıları Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Piramitleri ile ünlü Mısır'da 13 Hanedanlık Dönemi’nde inşa edildiği sanılan bir piramidin kalıntıları keşfedildi. Piramidin boyutları konusunda yeterli bilgiye henüz ulaşılamadı ama bölgede ilk büyük piramdin yapıldığı biliniyor.
Mısır Eski Eserler Bakanlığı, ülkede 3 bin 700 yıllık piramit kalıntıları bulunduğunu açıkladı.

BBC'nin haberine göre; Başkent Kahire’nin güneyindeki Daşur nekropolis bölgesinde yapılan kazılarda piramidin içine doğru giden bir koridor ve üzerinde 10 satır hiyeroglif yazısı bulunan bir taş blok bulundu.

Bakanlık, kalıntıların iyi durumda olduğunu ve kazı çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.Kazının başlangıç aşamasında olması nedeniyle piramidin boyutları henüz açığa çıkarılmış değil.

Piramidin 13 Hanedanlık Dönemi’nden kaldığı düşünülüyor.Daşur bölgesi, Kral Sneferu’nun 4 bin 600 yıl önce 104 metre yüksekliğindeki ilk gerçek anlamdaki piramidi inşa ettirdiği bölge olarak biliniyor.

Sneferu’nun halefi oğlu Khufu, Giza’da 138 metre yüksekliğindeki Büyük Piramit’i inşa ettirmişti.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Burda keşfedilen hiyeroglif yazı üzerinde yapılan araştırmalar da yazılı taşın 13. Hanedandan Ameny Qemau'ya ait bir kitabe olduğu ortaya çıktı.

Piramitin iç yapısının bir kısmı sağlam şekilde günümüze kadar ulaşmış bulunuyor. Bulunan diğer metinlerde firavunun ailesi ve eşinin de isimleri yazılı ve daha fazla bilgiye ulaşmak için çalışmalar devam ediyor.


Bu blok, Mısır'daki 13. hanedan piramitinde bulundu ve firavun Ameny Qemau'nun adını taşıyor

Piramitin iç kısmına, güney rampasına giden bir salona ve batı ucunda bir odaya giden bir koridortan oluştuğunu belirtiyor. Koridorda, halen incelenmekte olan 10 dikey hiyeroglif hattı ile oyulmuş 15 cm x 17 cm boyutlarında bir alabaster bloğu bulunmuştur. Bir granit lento ve piramitin iç tasarımını gösteren taş bloklardan oluşan bir bölümde da ortaya çıkarılmış.
 

Similar threads