Arkeoloji Mısır'da 5 Roma Mezarı Ortaya Çıkarıldı

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Antik Eserler Bakanlığı'ndan bir Mısır arkeolojik misyonu, Mısır'ın Batı Çölü'ndeki Dakhla Oasis'deki Beir Al-Shhhala bölgesinde yapılan kazı çalışmaları sırasında , 5 Roma mezarını ortaya çıkardı.


Fotoğraf Mısır Eserler Bakanlığı

Antik Mısır Eserler Dairesi başkanı Ayma Ashmawi, mezarların kerpiç tuğladan yapıldığını ve farklı mimari tarzda olduğunu açıkladı.


Fotoğraf Mısır Eserler Bakanlığı

İlk mezarın girişini, iki mezar odasına sahip dikdörtgen şeklinde bir salona, ikincisi ise tonozlu bir tavan ve mezar odasını çıkmaktadır.Fotoğraf Mısır Eserler Bakanlığı

Üçüncü mezar piramit şeklinde bir mezardır. Üst kısmını açığa çıkarılmış ama alt kısmı hala kum içinde gömülü bulunmaktadır.

Fotoğraf Mısır Eserler Bakanlığı

Dördüncü ve beşinci mezarlar ortak bir girişi paylaşmaktadır ve her mezarın tonozlu tavanlı ayrı bir mezar odası bulunmaktadır.Fotoğraf Mısır Eserler Bakanlığı

Ashmawy, bölgedeki kazıların çalışmalarının devam edeceğine dikkat çekti.Fotoğraf Mısır Eserler Bakanlığı
Orta Mısır Antika genel müdürü Gamal El-Semestawi, kazı çalışmalarında bir dizi sarı boyalı insan yüzünü gösteren bir cenaze maskesi kalıntıları, farklı şekillerde toprak kaplar ve yazılı bir metini mezarlar içinde bulunduğunu söyledi.


Fotoğraf Mısır Eserler Bakanlığı

Yurıdaki kalıntı bir mezar içerisinde bulundu ve ölçüleri 12.7 santimetreye 14 santimetredir.
Fotoğraf Mısır Eserler Bakanlığı
 

Similar threads