Mısır'da 4000 Yıllık Cenaze Töreni Bahçesi Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Mısır’ın Luksor kentinde devam eden arkeoloji kazılarında Draa Abul Nagaa’daki mezarın girişinde günümüzden 4000 yıl öncesine tarihlenen bir cenaze töreni bahçesi bulundu.


Luksor Batı Şeria'daki Draa Abul Nagaa'daki bir mezarın girişinde keşfedilen meze bahçesi
Mısır Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada keşfin, Mısır’ın Luksor kentindeki Dra Ebu el-Naga tepesinde yapıldığı belirtildi. Yetkililer, Luksor olarak bilinen Thebes kentinde daha önce benzer arkeolojik buluntuya rastlanmadığını söylüyor.

Spanish National Research Council (CSIC) sitesinin haberine göre; kazı başkanı Prof. Dr. Jose Galán, “Bu bahçelerin olası varlığını, Mısırlıların cenazelerini nasıl istediklerini anlatan mezar girişlerine ve mezar duvarlarına resmettikleri betimlemelerden biliyorduk. Bahçenin kendisi küçük bir dikdörtgen alandan oluşuyor, yerden yarım metre yükseltilmiş ve 30 cm2 yataklara bölünmüş. Buna ek olarak, bahçenin yanına iki ağaç dikilmiş. Bu keşif, bir bahçenin fiziksel olarak bulunduğu ilk keşif. Bu nedenle arkeolojinin ikonografiden ne çıkarabileceğini göstermesi açısından çok önemli. Bahçenin keşfedilmesi ve ayrıntılı analizi, 4.000 yıl önce antik Thebes’in botanik ve çevresel koşulları hakkında değerli bilgiler sağlayacak.” diyor.


Bölümlere ayrılmış mezar bahçesinin tepeden görünümü​

Galán, “Bahçede yetişen bitkiler sembolik bir anlam taşıyordu ve muhtemelen mezar ritüellerinde rol oynuyordu. Bu sebeple Thebes, Yukarı ve Aşağı Mısır’daki birleşik krallığın ilk başkenti haline geldiğinde, 12. Hanedanlık döneminde, dini inançlar ve uygulamalar ile birlikte kültür ve toplum hakkında bilgi sağlayacak. Palmiye, çınar ve Persea ağaçlarının, ölen kişinin dirilişiyle ilişkili olduğunu biliyoruz. Benzer şekilde, marul gibi bitkiler doğurganlık ve dolayısıyla hayata dönüş gibi çağrışımlar içeriyordu. Şimdi toplayan tohumları analiz ederek hangi bitkileri tespit edebildiğimizi görmek için beklemeliyiz. Bu gerçekten muhteşem bi keşif.”


Bahçenin dijital ortamda yeniden şekillendirilmiş hali
“Bir nekropolde kazmak, yalnızca cenazeler, dini inançlar ve cenaze uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi edinmemize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda günlük yaşam, toplum ve fiziksel çevre (bitki ve hayvan) hakkında detayları keşfetmemize yardımcı olur.”


Remini mezarından bir cenaze bahçesi gösteren resmin ayrıntısı
Bahçe veya cenaze bahçesi, 12. Hanedanlık dönemine ait Orta Krallık kaya mezarının girişindeki açık avluda keşfedildi. Dikdörtgen bahçenin içerisinde her biri eşit karelere bölünmüş 30 cm’lik eşit parseller bulunmakta ve bu parsellerin her birinin çeşitli bitki ve çiçek türlerini içeriyor olabileceği düşünülüyor. Ayrıca bahçenin ortasında diğerlerinden biraz daha fazla yükseltilmiş iki karenin içinde, muhtemelen küçük ağaçlar yetiştirilmişti.


Çamur tuğlası ile yapılmış 3 şapelin önden görünümü​

Araştırmacılar, bahçenin bir köşesinde, kökleri ve 30 cm uzunluğundaki gövdesiyle dik duran bir çalı buldular; yanında ise ölen kişiye armağan olarak sunulmuş olabilecek hurmalar ve diğer meyveleri içeren bir kap vardı.


Bahçede bulunan kaseler ve tohumlar​

Tüm bunlara ek olarak, bahçenin ilişkili olduğu mezarın cephesine eklenmiş, üç dikilitaşlı, küçük bir kerpiç şapel de ortaya çıkarıldı. Fakat bu şapel, MÖ. 1800 yıllarında, 13. Hanedanlık dönemine ait. Yani bahçeden daha geç bir tarihte mezara eklenmiş.

Kaynak: Spanish National Research Council
 

Similar threads