Mısırda 3500 Yıllık Mezardan Binlerce Eser Çıktı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Luksor Antik Eserler Genel Müdürü Mostafa Waziry, gazetecilere verdiği bilgilendirme demecinde, Zeraa Ebu El-Nagaa nekropolünde bulunan mezarın büyük bir ihtimalle şehrin adli memuru Ou Sarhat’a ilişkin bulunduğunu söyledi.


Yeni Krallık dönemine ait mezarda kollleksiyon niteliğinde düzinelerce heykel, tabut ve mumya yer alıyor

Antik Eserler Bakanı Khaled El-Enany, mezarın küçüklüğüne rağmen, mezarın içindeki koleksiyonun büyük ölçüde bozulmamış biçimde bulunması nedeniyle önemli bir bulgu bulunduğunu söyledi.

Luksor Arkeoloji Misyonu’na başkanlık eden Waziry, mezarın geç dönemde yine kullanılmasına rağmen, ilk kullanıldığı döneme ilişkin cenaze koleksiyonunun birçoğunun hala yerinde durduğunu belirtti.


Mezarın içinde, renkli sahnelerle süslü iyi korunmuş ahşap tabutların yanı sıra, ahşap cenaze maskları ve pişmiş toprağa ve ahşaba oyulmuş ortalama 1.000 ushabti figürini içeriyor. Ayrıca, farklı şekil ve ebatlarda çömleklerin bulunduğu bir koleksiyon da bulundu.

Waziry, mezarın, koridorlardan ve iç alandan oluşan T şeklinde bir yapı biçimiyle tipik bir soylu gömütü olduğunu söylüyor.


Mezar hakkında daha çok data edinebilmek için kazılar devam edecek. Uzmanlar, ölülerin kimliklerini ve ölüm nedenlerini öğrenmek için mumları incelemeye devam ediyor.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#3
Nasıl büyük bir medeniyet bu Mısır... İngilizler yağmalaya yağmalaya bitirimemişler hala her yerden tarihi eser çıkıyor.
 

Similar threads