Arkeoloji Mısır'da İnşaat Kazısında 30 Tonluk Mermer Lahit Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Mısır'da 30 ton ağırlığında tarihi lahit bulundu

Mısır'ın İskenderiye kentinde inşaat için yapılan kazıda 30 ton ağırlığında tarihi lahit bulunduğu belirtildi.Mısır devlet gazetesi Ahram'ın haberine göre, İskenderiye'de bir bina yapımında çalışan müteahhit şirket yetkilileri temel kazısı sırasında tesadüfen mermerden yapılmış bir lahit buldu.Çıkarılması için ordudan yardım istendi

Mısırlı güvenlik güçleri ve diğer yetkililerin bölgeye intikal ettiği bildirilen haberde, 30 ton ağırlığındaki lahdin silahlı kuvvetler ve Tarihi Eserler Bakanlığı'nın iş birliği ile yerinden çıkartılacağı kaydedildi.

Zengin bir tarihi mirasa sahip Mısır'da define avcıları tarafından çıkartılan binlerce tarihi eser ülke dışına kaçırılıyor.

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı'ndan geçen yıl yapılan açıklamada, son 50 yılda 32 bin 638 eserin Mısır dışına kaçırıldığı bildirilmişti.

Aydoğan Kalabalık- AA
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#3
Lahdin İçinde Ne Var?

Mısır’ın İskenderiye kentinde, büyük ve siyah bir granit lahit bulundu. Yanında ise lahdin içinde gömülü kişiyi tasvir ediyor olabilecek bir heykel bulundu.

Bu siyah granit lahit, Mısır, İskenderiye’de bulundu. 2.000 yıl öncesine dayanan lahit, İskenderiye’de bulunan en büyük lahit olma özelliğini taşıyor. C: Egypt Antiquities Ministry​

Granit lahit, yaklaşık 2,7 metre uzunluğunda, 1,5 metre genişliğinde ve 1,8 metre boyunda. Mısır’ın Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, bu lahdin ayrıca İskenderiye’de şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük lahit olma özelliğini taşıdığını söylüyor.

Kalın bir harç tabakası lahdin çoğunu kaplıyor ve bu da gömüldüğünden beri hiç açılmamış olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, lahdin içine gömülen kişi, giydiği kıyafetler veya mücevherlerin yanı sıra, yanına koyulan herhangi bir eserin hala sağlam olma ihtimali yüksek.

Ayrıca, lahdin bulunduğu mezarda, bir erkeği tasvir eden su mermerinden yapılmış bir büst de bulundu. Bu büst, siyah granit lahitte gömülmüş olan kişiyi betimliyor olabilir.Bu lahit yakınında bulunan bir adamın su mermerinden yapılmış büstü, lahde gömülen kişiyi tasvir ediyor olabilir. C: Egypt Antiquities Ministry
Mısır’ın Eski Eserler Bakanlığından bir ekip, inşaat çalışması başlamadan önce Sidi Gaber bölgesindeki bir arazi alanını inceliyordu. Söz konusu devasa granit lahit de bu incelemeler sırasında bulundu.

Lahit, Büyük İskender öldükten sonra, İskender’in generallerinden biri olan I. Ptolemaios’un torunlarının Mısır’a hükmettiği zamana, yani MÖ 304 ila MÖ 30 yılları arasına tarihleniyor. O dönemde, Büyük İskender’in kurduğu iddia edilen İskenderiye kenti (daha önce orada yaşayan insanlar olmasına rağmen) Mısır’ın başkentiydi.

Keşif, arkeologları bir dizi gizemle baş başa bıraktı: Lahdin içine kim gömülüydü? Lahdin içinde ne gibi eserler vardı? Ayrıca bu lahit neden bu kadar büyüktü?

Nadir fırsat
Antik mezarlar Mısır’da sıklıkla keşfedilmiş olsa da, eski veya modern zamanlarda, çoğu zaman yağmalanmışlardı. Bulunan çoğu lahit, daha önceden açılmış olarak ortaya çıkmıştı, içindekiler kaçırılmıştı ve mumyaların kemikleri bazen yağmacılar tarafından dağıtılmış olarak bulunmuştu.


Lahit, gömüldüğünden beri hiç açılmamış gibi görünüyor. C: Egypt Antiquities Ministry
Ancak bu lahit, gömüldüğünden beri, en az 2.000 yıldır hiç açılmamış olarak günümüze kadar ulaşmış. Bu da arkeologlara, lahdin içindeki eserleri ve gömülmüş olan kişiyi incelemek için büyük bir fırsat veriyor.

Arkeologlar bu lahite karşı çok temkinli davranıyorlar. Henüz lahdi açmadılar ve zarar görmemesi için X-ışınları, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları veya lahdi açmadan içeriden içeri girmelerini sağlayacak başka bir bilimsel test kullanacaklarına karar verebilirler.
 

Similar threads