Arkeoloji Mısır Uzmanları, Eski Sırların Kilidini Açmak İçin İleri Teknolojiye Başvuruyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Giza piramitlerinden Luksor'un çağdaş mezarlarına kadar, Mısır'ın antik anıtları, araştırmacılar tarafından günümüzün en ileri teknolojileri kullanılarak sırların çözülmesi amaçlanıyor.


Fransız Anita Quiles, Kahire'deki Fransız Doğu Arkeolojisi Enstitüsü'nde (IFAO) bir araştırmacı, enstitüdeki
bir buluşma laboratuvarında yerel personelin yanında duruyor
[Foto: AFP / Khaled Desouki]

Napolyon Bonapart'ın modern Mısır biliminin temellerini atan bilim adamları ile Mısır'a gelmesinden bu yana geçen 200 yılı aşkın süredir, uzmanlar ülkenin eski hazinelerinin sırlarını çözmek için bilim kullanıyor.

21. yüzyılda, bilim adamları eserleri tarihlendirmek için elektronik cihazlar ve kimyasal testler yapıyor.

Kimyasal testler hala küçük numuneler gerektiriyor; ancak kullanılmaya başlanan gelişmiş teknikler antik kalıntılara zarar vermemelidir.

ScanPyramids, Dünyanın Yedi Harikası'ndan kalan tek anıtı olan Kahire yakınlarındaki Hufu Piramidinin sırlarını aydınlatmanın en iddialı projelerinden biri tanesidir.

Kızılötesi termografi ve muografi - muon parçacıklarını kullanarak görüntüleri kaydeden bir teknik - arayışında kullandı. Proje geçen Ekim'de büyük piramidin keşfedilmemiş girintileri içerebileceğini duyurmuştu.

ScanPyramids projesine başkanlık eden HIP Enstitüsü Başkanı Mehdi Tayoubi, "Yerleştirdiğimiz tüm cihazlar boşluğun nerede olduğunu bulmak için tasarlandı, bir tane olduğunu biliyoruz, ancak nerede olduğunu bulmaya çalışıyoruz" dedi.

Muon cihazları, Japonya'nın Nagoya Üniversitesi'nden alınmış kimyasal emülsiyon aletleri, KEK Japon Araştırma Laboratuvarı'ndan elektronik sensörler ve Fransız Atom Enerjisi Komisyonundan muon teleskoplarından oluşuyor. Elde edilen sonuçlar daha sonra infrared ve 3D görüntülerle karşılaştırılıyor.

Bazı arkeologlar efsanevi kraliçe Nefertiti'nin mezar yerini bulmak için sofistike teknolojinin yardımcı olacağını düşünüyor. Yerleştiririlen tüm cihazlar boşluğun nerede olduğunu bulmak için tasarlanmıştır. Bir boşluk olması gerektiği biliniyor, fakat nerede olduğunu bulmak için çaba harcanmaktadır.

Eski Mısır'da tek tanrıça kültü başlatan Kral Akhenaten'in karısı Nefertiti, şu sıralar Berlin'in Neues Müzesi'nde sergilenmekte olan bir büstü elimizdeki en somut veri geriye kalanlar ise bir muamma halini alıyor.

İngiliz bir Mısır uzmanı Nicholas Reeves, kalıntılarının güneyde Kral Tutankhamun mezarındaki gizli bir odanın altında saklandıklarına inanıyordu. Arkeologlar 2015'te mezarları bir ipucu bulmak umuduyla radarla taradılar.
Hem Reeves'in teorisi hem de elde edilen sonuçlarla bu ideada diğer Mısır uzmanları tarafından reddedildi.

İddiaları reddeden biri olan antik eskiler bakanı Zahi Hawass, güneş tanrısı Aton'un bir ustasının Kralların Vadisine asla gömülmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Antik hanedanların haritalandırılması

Olası keşifler üzerindeki heyecan sonuç vermediğinden bu yana idealar geçersiz kaldı, ancak İtalya'daki Torino Politecnico Üniversitesi'nden bir ekip de bir adım daha atmayı planlıyor.

Bu sefer, tıbbî taramalarda kullanılan bir yöntem olan tomografiyi ve manyetik alanları ölçen manyetometri'yi kullanacaklar.

Kahire'deki Fransız Doğu Arkeoloji Enstitüsü (IFAO), araştırmacıların proje için kullandıkları bir buluşma laboratuvarına sahiptir.

IFAO'daki araştırma başkanı Anita Quiles, "Eski Mısır'ın kronolojisi açıkça tanımlanmadı, göreceli bir kronoloji kullanıyoruz" dedi. "İmparatorluk ve hanedanlara atıfta bulunuyoruz ama tam olarak tarihleri bilmiyoruz" dedi.

Kimyasal testleri içeren soruşturmanın birkaç yıl süreceği tahmin ediliyor. Ancak Mısırlılar, Yapılan bilimsel çalışmaların mevcut arkeologların ve yeryüzündeki çalışmalarının yerini alamayacaklarını söylüyor.
 

Similar threads