Mısır Prensesinin Mezarından Ahşap Kutu Çıktı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Mısır’ın Dahshur bölgesindeki 3.800 yıllık piramidin içinde, Hatshepset adlı prensesin mumyasının olduğu bir mezar odası keşfedildi.

Mısırlı arkeologların 3.800 yıllık piramitte ulaştığu mezar odasında büyük hasar görmüş lahit kalıntısı yanı sıra üç satır hiyeroglif yazılı bir ahşap kutu bulundu.

Bulgular, arkeologların, Ameny Qemau adlı firavunun Dahshur’da neden iki piramiti olduğunu belirleyebilmesine yardımcı olabilecek ipuçları sağlıyor.

Araştırmacılar, hiyeroglif yazıtlı ahşap kutunun üzerinde “Hatshepset” yazdığını, fakat bunun Firavun Hatshepsut değil, benzer bir ada sahip bir başka kişi olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz ay, piramitteki bir mermer blokta başka bir yazıt bulunmuştu. Bu yazıt, MÖ 1790 civarında kısa bir süre Mısır’ı yöneten firavun Ameny Qemau’nun adını taşıyordu. Bu piramit, Dahshur’da Ameny Qemau ismini taşıyan bir yazıta sahip ikinci piramit oldu. Diğer Ameny Qemau piramidi 1957’de keşfedildi ve son keşfedilen piramitten yaklaşık 600 metre uzaklıkta.Bu ahşap kutu 3800 yıllık bir piramidin mezar odasında keşfedildi ve üstündeki hiyeroglif yazıtta firavun Ameny Qemau’nun kızının adı geçiyor olabilir.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada, mezarda bulunan ahşap kutuda, mumyanın iç organlarının konduğu kavanozların tutulmuş olabileceğini söyledi. Yapılan açıklamaya göre, kavanozlar artık yok oldu ve arkeologlar kutuda sadece birkaç mumya sargısı bulabildi. Yetkililer ayrıca ahşap kutunun üzerindeki üç sıra hiyeroglif yazıtın, firavun Ameny Qemau’nun kızına işaret ediyor olabileceğini söyledi.

Kazıları yürüten ekip, ahşap kutunun yanı sıra, mezar odasında kötü korunmuş bir de lahit buldu.Her ne kadar Antik Mısır’dan bildiğimiz mumyalanmış en ünlü hükümdarlar erkek olsa da, kadın mumyaları da en az erkek mumyalar kadar yoğun. Dönemin diğer medeniyetleri düşünüldüğünde, Antik Mısırlılar sosyal anlamda kadın erkek eşitliğine en yakın medeniyetlerden biriydi.

Mısır bölgesinde yapılan araştırmalarda, MÖ. 5000 yılına tarihlenen mezarlarda kadın yöneticilerin mezarlarının erkek yönetici mezarlarına oranla daha büyük olma eğiliminde olduğu saptandı. Ayrıca MÖ 3000’e gelindiğinde kadın ve erkek mezarlarında herhangi bir boyut farkı kalmamıştı.

Kaynak: Arkeofili
 

Similar threads