Mısır Piramitleri ve Orion Kuşağı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
En az on bin yıldır insanoğlu gökyüzünü anlamak için takvimler oluşturuyor; takımyıldızlarını ve gök cisimlerini izlemek için anıtlar oluşturuyor. Tarih kitaplarımızın neredeyse hepsinde bu inançlardan bahsedilmiştir.

Birçok antik kültür yıldızlardan geldiğimiz inanıyordu ve bu inanç onları çok eski çağlardan beri gök cisimlerini anlamak için zaman ve çaba göstermelerine neden oldu. Bu yapılardan bir tanesi de Antik Mısır ve Piramitleriydi.

Bazı takımyıldızları antik sırlar ve mitolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. Binlerce takımyıldızının arasında bu yıldızların dikkate değer olmasını sağlayan neydi? Bu bilgiler günümüz insanına ne anlatmaya çalışıyor olabilir?


Orion Takımyıldızı (Oryon)

Orion Takımyıldızı (Avcı Takımyıldızı) gökyüzündeki en belirgin ve kolayca tanınabilen takımyıldızlarından biridir. Hem Kuzey yarım küreden, hem de güney yarım küreden çok net bir şekilde görülebilmektedir. Orion takımyıldızı birçok kültürde savaşçı, avcı olarak temsil edilmiştir. Kimilerinde kılıç tutan biri iken genel manada yay tutan bir avcı olarak tasvir edilmiştir.

Orion Kemeri ve Giza Platosundaki Sırlar

Bizler Antik Mısır tanrılarının Orion kemeri ve gökyüzünün en parlak yıldızı olan Sirius’tan geldiği yönündeki söylemlerini piramit yazıtlarında görüyoruz. Orion ve Sirius Antik Mısır Kozmolojisi açısından çok önemlidir.

Giza platosundaki 3 piramit dünyanın en görkemli yapılarından bir tanesidir. Ayrıca bu yapı üzerinde yıllardır süre gelen tartışmalarda vardır. Bu üç piramit şaşırtacak bir doğrulukta Orion takımyıldızındaki kemer kısmı (bazı kaynaklar Orion Kuşağı şeklinde verir) ile 3 boyutlu olarak karşılaştırıldığında aynı düzlem üzerindedir ve aynı zamanda yıldızların büyüklük ve parlaklıkları da aynıdır. Bu 3 piramitin isimleri ise Keops, Kefren ve Mikerinos Piramitleri olarak bilinir. Dünyanın 7 harikasından biri sayılan Keops Piramidi Antik Dünyadan ayakta kalan tek yapıdır ve Gerçek Kuzeyi göstermektedir.

 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#2
İsimden dolayı bir sempati mi sezdim sanki :D:D Tanrı'nın gök yüzünde olduğu ve onlar için gök yüzünde binlerce yıldız arasından en parlak üç tanesini seçmiş olmaları galiba, Mısır'ın en parlak dönemli üç kralına itaf ettiği düşünülmüş olabilir. O üç parlak yıldız Mısır'ın en büyük üç kralının yıldızıydı diye düşünmüş olabilirler bu da Orion takım yıldızını incelemeleri ve bu düzenin bir anlamı olduğunu , bu anlamı kendi eserlerinde de göstermek istemiş olmaları mantıklı geliyor. Aynı Zaman'da Orion u takip ederek gün dönümleri Güneş'in düşüş açıları vb gök bilmeni çözmüş ve piramitlerdeki mezar odalarını yılda iki defa aydınlatmanın yolunu bulmuş olabilirler. :eek: Yıldızların Çek'im gücü olduğuna da inanmış ve o Çek'im gücü ile ruhun daha kolay Tanrı'ya ulaşabileceği cennete giderken kolaylık olacağı düşüncesi de hakim olabilir
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#3
Tüm yorumlara evet diyorum. Gökyüzüne yakın olmak adına yapılmış yapılar... Kesin olan bir şey var oda geçmişte yaşayan uygarlıkların sandığımız kadar aptal olmadıkları.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#4
Aptal olduklarını düşünmüyorum, ihtiyaçları doğrultusunda keşifler yapmışlar , belkide kendi ihtiyaçlarında uzmanlaşıp bu günün ötesine geçmişler
 

Similar threads