Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Lycurgus Kupasının Sırrı

Konu, 'Avrupa Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  858
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  Antik Roma’da kullanılmış 1600 yıllık bir kadeh uzunca yıllar dikkatleri üzerinde topladı. Kadehin sırrını çözmeye çalışan uzmanlar 1950 yılından 1990 yılına kadar başarılı olamamışlardır. Trakya Kralı Lycurgus'u içeren bir sahneyi taşıdığı için Lycurgus Kupası olarak bilinen cam kadeh, şu an halen British Museum'da sergilenmektedir.

  Cam kadeh üzerinde bulunan sanatsal formların dışında başka bir öneme sahipti. Bunu anlayabilmek için cam kadehin dış yüzeyine ve iç yüzeyine ışık tutulması gerekiyordu. Dış yüzeyine ışık kaynağı geldiğinde cam yeşim renginde görünürken, ışık kaynağı iç yüzeye tutulduğunda ise kan kırmızısı bir renk alıyordu. İçi boşken bu şekilde renk alan kupanın içine konulan sıvılara göre de renk değiştirdiği düşünülüyor. Ama içine sıvı konularak bir deney yapılmasına müze tarafından müsaade edilmemektedir.

  [​IMG]
  Lycurgus Kupası iç yüzeyden ışık verildiğinde farklı renk tonlarına sahip oluyor

  Lycurgus Kupası görüldüğü üzere fevkalade özelliklere sahip. Peki günümüzden 1600 yıl öncesinde bu teknolojiye nasıl ulaşılmıştı. Bilim adamaları mikroskop altına yapılan araştırmalar sonucunda kupadaki camın, saç telinden 1000 kat ince, sofra tuzunun binde biri büyüklüğünde altın ve gümüş taneleriyle bezeli olduğu görüldü. Kıymetli metallerin tam karışımı ile bu renkleri elde edebiliyor olmaları Romalı ustaların ne yaptıklarını gerçekten biliyor olduğunu gösteriyor. Romalı ustaların bunu tesadüf eseri bulmuş olabileceklerini tahmin ediliyor ama bunu kullanmadaki becerileri gerçekten tartışılmaz. Olayın bu yönü ile Romalıların nano teknolojiyi kullandıklarını söylemek mümkün oluyor.

  Illinois Üniversitesi'nde mühendis olan Gang Logan Liu "Romalılar sanatsal bir eseri yatmak için nanoparçacıklar yaratmayı ve kullanmayı biliyordu. Biz buradan hareketle hastalıkları teşhisinde kullanılabilecek bir teknolojiyi geliştirebileceğimizi düşünüyoruz." dedi.

  Bu sanat eserini tüm yönlerindeki detay figürlerle görmek isterseniz Lycurgus Kupası bağlantısına tıklayınız.
   
 2. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  858
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  Kupanın British Museum bulunmasından dolayı Avrupa Arkeolojisi ve Sırları formuna açılmıştır.
   

Sayfayı Paylaş