Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Lycurgus Kupasının Sırrı

Konu, 'Avrupa Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  990
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Antik Roma’da kullanılmış 1600 yıllık bir kadeh uzunca yıllar dikkatleri üzerinde topladı. Kadehin sırrını çözmeye çalışan uzmanlar 1950 yılından 1990 yılına kadar başarılı olamamışlardır. Trakya Kralı Lycurgus'u içeren bir sahneyi taşıdığı için Lycurgus Kupası olarak bilinen cam kadeh, şu an halen British Museum'da sergilenmektedir.

  Cam kadeh üzerinde bulunan sanatsal formların dışında başka bir öneme sahipti. Bunu anlayabilmek için cam kadehin dış yüzeyine ve iç yüzeyine ışık tutulması gerekiyordu. Dış yüzeyine ışık kaynağı geldiğinde cam yeşim renginde görünürken, ışık kaynağı iç yüzeye tutulduğunda ise kan kırmızısı bir renk alıyordu. İçi boşken bu şekilde renk alan kupanın içine konulan sıvılara göre de renk değiştirdiği düşünülüyor. Ama içine sıvı konularak bir deney yapılmasına müze tarafından müsaade edilmemektedir.

  [​IMG]
  Lycurgus Kupası iç yüzeyden ışık verildiğinde farklı renk tonlarına sahip oluyor

  Lycurgus Kupası görüldüğü üzere fevkalade özelliklere sahip. Peki günümüzden 1600 yıl öncesinde bu teknolojiye nasıl ulaşılmıştı. Bilim adamaları mikroskop altına yapılan araştırmalar sonucunda kupadaki camın, saç telinden 1000 kat ince, sofra tuzunun binde biri büyüklüğünde altın ve gümüş taneleriyle bezeli olduğu görüldü. Kıymetli metallerin tam karışımı ile bu renkleri elde edebiliyor olmaları Romalı ustaların ne yaptıklarını gerçekten biliyor olduğunu gösteriyor. Romalı ustaların bunu tesadüf eseri bulmuş olabileceklerini tahmin ediliyor ama bunu kullanmadaki becerileri gerçekten tartışılmaz. Olayın bu yönü ile Romalıların nano teknolojiyi kullandıklarını söylemek mümkün oluyor.

  Illinois Üniversitesi'nde mühendis olan Gang Logan Liu "Romalılar sanatsal bir eseri yatmak için nanoparçacıklar yaratmayı ve kullanmayı biliyordu. Biz buradan hareketle hastalıkları teşhisinde kullanılabilecek bir teknolojiyi geliştirebileceğimizi düşünüyoruz." dedi.

  Bu sanat eserini tüm yönlerindeki detay figürlerle görmek isterseniz Lycurgus Kupası bağlantısına tıklayınız.
   
 2. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  990
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Kupanın British Museum bulunmasından dolayı Avrupa Arkeolojisi ve Sırları formuna açılmıştır.
   
 3. Kappadox

  Kappadox ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2016
  Mesajlar:
  223
  Beğenilen Mesajlar:
  35
  Konuyu gerçekten çok güzel bir şekilde özetmişsiniz. Burada Gang Logan Liu çalışması şu şekilde vücuda etki eden maddelerin ışık altında görünüm değiştirmelerinden yola çıkarak hastalığın kısa sürede teşhisine yönelik bir çalışma yapıyordu (Tıpkı okulla yaptığımız turnusol kağıdı deneylerinde olduğu gibi renk değişiminden hastalığı anlaya çalışmak). Bana kalırsa bunu kupanın özelliğinden esinlenilerek düşünülmesi fevkalade güzel.

  Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim. Yukarıdaki Lycurgus Kupası gifini beğendim internet hızına göre bazen geç yükleniyor ama değişimi göstermesi bakımından hoş olmuş.
   
 4. 1yusuf

  1yusuf ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2017
  Mesajlar:
  431
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Vuuuvv... Konuya cevap yazılmasa ben bu konuyu görmeyecektim gerçekten harika bir işçilik. Hem sanatsal açıdan hemde bu renk cümbüşü süper. Kupanın içine kırmızı şarap konulup ışık tutulduğunda aceba ne oluyordu merak ettim. Kupanın boşken bile verdiği renk, kırmızı şarap renginde birde içinde olsa ne olur yada içine zeytin yağı koysak. Tabi böyle nadide bir parçaya müsade edilmemesi normal.
   

Sayfayı Paylaş