Haberler Likya Uygarlığı İçin Büyük Bir Müze İnşa Edildi

Aybalam

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
#1
Likya Uygarlığı İçin Büyük Bir Müze

Antalya, Demre'de yer alan, antik Likya Uygarlığı eserleri, yeni kurulmakta olan Likya Medeniyetleri Müzesi'nde koruma altına alınarak, bahsi geçen eserler tarih tutkunlarıyla buluşturulacak.

antalya-likya-uygarliklari-muzesi-ilgi-cekiyo-9586062_o.jpg


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yürütülen, Likya Uygarlığı'nın en büyük beş kentinden bir tanesi olan Mira'nın limanı, Andriake Antik Kenti'ndeki müze çalışmalarında sona yaklaşılmaktadır. Bütçesinin 8 milyon 355 bin 667 lira olması düşünülen Likya Medeniyetleri Müzesi, açık ve kapalı alanlarıyla hizmet verecek. Yaklaşık beş yıldır devam eden kazılarda liman yapıları, ticaret yeri, hamam, kilise yapıları, yer altı su sarnıcı müzenin açık alanında sergilenecek. Müzenin kapalı alanında ise M.S. 129'da inşa edilmiş Roma dönemi Hadrian granaryumu(tahıl ambarı) restore edilerek sergilenmeye hazırdır.

likya4.jpg


Hadrian granaryumu'nun uzunluğu 56 m, genişliği 32 m ve bu granaryum 7 odadan oluşmaktadır. Yüzyıllar boyunca sağlam kalabilen bu duvarlar restore edildi, ayrıca çatı kiremitle kaplanarak kapatıldı. Müze çalışmaları Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat ÇEVİK tarafından başlatılmış olup, 1 yıldır da Antalya Müzesi tarafından yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan liman çarşısı kısmına, uzunluğu 16 m olan bir Roma dönemi teknesi yerleştirilmiştir. Üst kısmına da Onurlandırma Anıtı üzerinde Roma dönemi vinci, taşıma arabalarının kopyası konulmuştur.

likya2.jpg


Müze çalışmaları kapsamında dönemin üretim atölyelerinin de bulunduğu plakomada (ticaret agorası), kazıların sonucunda ortaya çıkartılan yapılar tekrar elden geçirildi. Andriake liman kentinin su ihtiyacını karşılayan 6 m derinliği, 24 m ve 12 m genişliğindeki yeraltı sarnıcı restore edilerek, açık ve kapalı bölümlerinin de olacağı karşılama ofislerinin yapımı da tamamlandı. Antik kentin hemen yanında yer alan kuş cennetindeki kuşların gözlemlenebilmesi için gözlem kulesi ve yürüyüş yolları da yapıldı. Yıl sonunda ziyarete açılması planlanan Likya Müzesi, Türkiye'de bulunan sayılı müzeler arasında yerini almaya hazır. Görünen o ki tüm hazırlıklar tamamlanmış durumdadır.

likya.jpg


Demre Kaymakamı Yusuf İzzet KARAMAN, Likya Medeniyetleri Müzesi inşaatına 2013 yılında başlandığını ifade ederek, "Söz konusu sahada, ender rastlanabilecek bir konumda, hem kapalı hem açık alanıyla Türkiye'nin en büyük müze sahalarından biri olacak. Bu alanda yer alan Andriake'nin tahıl ambarı kapalı müze olacak. Burada Likya medeniyetinin tüm unsurları sergilenecek. Önümüzdeki dönemde çok sayıda turisti Demre'ye bekliyoruz" şeklinde konuştu.

likya3.jpg
 

Üst