Libya'da 1.700 Yıllık Roma Villası Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Arkeologlar, Libya sahilindeki antik Romalılar için önemli bir ticaret limanı olan Bingazi'nin yaklaşık 100 kilometre doğusunda, Ptolemais'teki 1.700 yıllık bir villada heykeller ortaya çıkardı, heykellerin bulunduğu alanda mozaik ve diğer buluntular sergilendi.


Dionysus'u tasvir eden mozaikler ve Ptolemais'de keşfedilen uykulu bir Ariadne [Fotoğraf: Miron Bogacki]

M.Ö. 3. yüzyılda Cumhuriyet dönemlerine tarihlenen yaklaşık 600 metre karelik geniş villadaki heykeller, mozaik ve sikkeler arkeologları hayran bırakacak cinstendi.

Ptolemais'de keşfedilen tarihi eserler arasında, bir kaba istiflenmi 553 gümüş ve bronz para da yer alıyor.

Varşova Üniversitesi'nden bir arkeolog olan Jerzy Zelazoski, madeni paraların, pişmiş toprak lambalarının yanı sıra bir odanın içinde keşfedildiğini ve yerel zanaatkârların kâr ettiklerine işaret ettiğini söyledi.

Ayrıca, geniş bina kompleksinin içinde klasik bir Roma avlu etrafında inşa edilmiş ayrıntılı mozaikler keşfettiler.

Girit Kralı Minos'un efsanevi kızı Ariadne ile birlikte yatan Yunan tanrısı Dionysus'tan bir tasvir ve bir diğeri Yunan kahramanı Achilles'in maceralarını gösteriyordu.


Bronz sikkeler [Kredi: Miron Bogacki]

Villa yazıtlarında, farklı freskolarında ve yenilemelerde yüzyıllarca süren bir iz sürüyor. Evin büyük bölümü, 3. yüzyıl ortalarından 356'ya kadar bölgeyi acımasızca sarsan depremler yüzünden yıkılmıştı. Madeni paralar çok uzun süre keşfedilmemişti çünkü evin düşen tabakalarının altına kalmıştı.Gladyatör savaşlarını gösteren yağ lambası [Kredi: Miron Bogacki]

Kurak iklimi ve nüfus yoğunluğunun düşük olması nedeniyle Libya, en iyi korunmuş Yunan ve Roma kalıntılarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Ancak uluslararası antik eser kuruluşları, ülkenin iç çatışmalarından dolayı bölgelerin geleceği konusunda endişelerini dile getiriyorlar.

Libya, binlerce yıllık tarihi kapsayan beş UNESCO dünya mirası alanına sahiptir. Bunlar arasında şunlar sayılabilir: Cyrene, MÖ 631'de kurulmuş bir Yunan kolonisi; Leptis Magna, Kuzey Afrika'daki Roma'nın güç kolu; M.Ö. 12.000'den MS 100'e kadar uzanan tarih öncesi kaya sanat yerlerine sahip olan Tadrart Acacus; Ve Ghadames, hala varolan en eski Sahra öncesi şehirleri...