Lübnan'daki Antik Çöplükten 4 Seramik Kafa Çıktı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Günümüzün Lübnan'ın Jiyeh, sınırları içerisinde bulunan antik Porphyreon kasabasında, seramikten yapılmış en az dört kadın başlığının kalıntıları keşfedilmiştir.


Lübnan'daki antik Porphyreon kasabasında seramikten yapılmış başların restore edilmiş halleri
[Fotoğraf: Adam Olesiak / Polonya Akdeniz Arkeolojisi Arşivi Arşivi]
2013'te Polonya Akdeniz Akdeniz Arkeoloji Merkezi'ndeki bir arkeolog ekibi, yaklaşık 2400 yıl öncesine dayanan bir düzine seramik parçaları keşfettiler. Ayrıca eski çömlekler, yanık hayvan kemikleri ve üzüm, zeytin ve nohut kalıntıları da buluntular arasındaydı.

Arkeologlar 2017 yılı itibarı ile en az dört ayrı kafaya restore etmeyi başardılar.

En iyi korunmuş seramik baş, yaklaşık 9 inç (24 santimetre) boyunda ve 6 inç (15 santimetre) genişliğindedir. Polonya Akdeniz Arkeolojisi Merkezi'nden bir arkeolog olan Mariusz Gwiazda, kırmızı boya ile süslü ve "Yunan bayanlar tarafından giyilen çok özel bir başlık" olan, stefan olarak bilinen eski bir başlığın tasvirini içeriyor, Zeitschrift fur Orient- Archaologie . Diğer seramik kafalarından biri de benzer boyutlara sahiptir. Diğer iki seramik kafanın sadece küçük kısımları günümüze ulaştı.

Gwiazda, iyi korunmuş başın üst kısmının yakınında bulunan üç küçük deliği muhtemelen bir duvara asmak için kullanılıyordu. Ayrıca iyi korunmuş kafada onu dikkatli bakıldığında onu yapanın parmak izlerini görmek mümkün oluyordu.


Soldaki başlığın göğsünde bir wadjet muska resmi vardır. Wadjet muska bir göz
gösteriyor ve Mısır kökenlidir [Fotoğraf: Adam Olesiak / Polonya Akdeniz Arkeoloji Merkezi Arşivi]

Gwiazda, dört başlığın muhtemelen "asıldığı duvarlar yeniden dekore edildiklerinde ya da yeniden oluşturulduklarında atıldı" şeklinde tahminde bulunuyor. Seramik kafaların normalde uzun süre kullanılabileceğini kaydetti.

Gwiazda, başkanların aksine büyük olasılıkla gerçek insanları temsil etmediğini söylüyor. "Bu ilahların tasvir edildiğine inanıyorum" diye Live Science'a e-posta ile gönderildi. "Ancak yazıtlar ya da belirli tanrıların nitelikleri tasvirleri olmadan bunu kanıtlamak imkansızdır."

Gwiazda, dört kadın seramik kafanın Yunan ve Fenike özelliklerinin yanı sıra Mısır kökenli unsurların bir karışımına sahip olduğunu söyledi. Gwiazda, başlardan birinin göğsünde bir Wadjet muska (bir göz teşkil eden bir muska türü) tasvir ettiğini belirtti. Bu tılsımlar aslında Antik Mısırlılar tarafından kullanılmıştı, Bu cazibenin kullanıcının zarar görmesini önlemeye yardımcı olabileceğine inandı. Diğer kültürler daha sonra Wadjet madalyonunu ve göz simgesini sanatlarına ve dini inançlarına dahil etti.

Arkeologlar, dört başlığın nerede yapıldığından emin olamazken, Gwiazda, Live Science'a, ekibin çanak çömlek uzmanı Urszula Wicenciak, kendilerini yapmak için kullanılan kilin, Tire çevresindeki antik bir kentten geldiğini tespit ettiğini söyledi. Bu kent Lübnan'da da bulunuyor.

Bir çok keşifte olduğu gibi bu eserler de Antik bir çöplükten bulundu.
 

BENZER KONULAR