Arkeoloji Kurul Kayası Arkeolojik Sit Alanı Kazıları

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
2015 yılında Karadeniz bölgesi gezim sırasında uğradığımız yerlerden bir tanesi olan kazı çalışmalarının hemen hemen durduğu kurul kalesi notlarımdan bir bölümü paylaşıyorum. Kazı ile ilgili gelişmeleri bu başlık altından devam ettirelim.

Kurul Kalesi, Arkeolojik yerleşim alanı Ordu ili merkezine 13 km mesafede bulunmaktadır. Boyadı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır ve deniz seviyesinden 571 metre yüksekliktedir. Alanın bir bölümü orman vasfında olup büyük bir kısmı ise fındık bahçesi olarak kullanılmaktadır ve özel mülkiyettir. Sarp kayalıklar üzerine kurulmuş antik bir yerleşim yeridir. Eski yerleşim yeri ve çevresi Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 18.07.1996 gün ve 2525 sayılı kararı ile 1. Derece Arkeolojik Sit ile 1. ve 3. Derece Doğal Sit alanı olarak tescil edilmiştir. Yerleşim alanı içerisinde 420 basamakla inilen ve 45 derecelik eğime sahip bir dehliz ve su sarnıcı bulunmaktadır. 2010 yılında yapılan Kurtarma Kazısı neticesinde sit alanı içerisinde tepenin en yüksek kısmının bir açık hava mabedi olduğu ve bu mabedi de içine alacak şekilde tepenin üst kısmının bir iç kale şekilde düzenlendiği tespit edilmiştir. Şimdilik surların iki kademesi tespit edilebilen Kurul Kalesi'nin giriş kapısı ve dört yaşam mekanı açığa çıkartılmıştır.

Ele geçirilen çok sayıda seramik parçası, küçük buluntular ve sikkeler yerleşim yerinin en son tabakasının M.Ö. 1. yüzyıla tarihlendiğini göstermiştir. Kazılardan elde edilen veriler, Kurul Kalesi'nin Helenistik dönemin sonralarında doğru Anadolu'daki en büyük siyasi güçlerden bir tanesi olan Pontus Krallığının büyük kralı 5. Mitridates Eupator Dionysos tarafından kurulmuş bir kale olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Kurul Kalesi Arkeolojik Sit Alanı Resimleri
2ZqkbA.jpg
aEpDl7.jpg
B2N0kp.jpg
jnp2om.jpg
MJ2y87.jpg
ZdpV0G.jpg
X4No8O.jpg
WYaZMm.jpg
 
Son düzenleme:

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Ordu’nun Kurul Kalesi’nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında, 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen, 110 santim yüksekliğinde mermerden yapılmış ve tahtta oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu. Heykelin Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğu da ifade edildi.


Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 25 arkeolog tarafından kazı çalışmalarının sürdüğü, Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazısının yapıldığı Ordu Kurul Kalesi’nde yaklaşık 200 kilogram ağırlığında ve 110 santim boyunda, tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu.


‘Açık hava müzesi gibi olacak’
Ziyareti sırasında kazıya dair bilgi alan Yılmaz, bu sene kazı için 500 bin lira destekte bulunduklarını söyledi: “Burası Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin maddi anlamda destekleyerek devam ettiği bir çalışma alanıdır. Kazı için geçen sene 1 milyon lira ödenek ayırdık. Kurul Kalesi’nde çalışmalar hızlandı. İnşallah gelecek yıl Kurul Kalesi ve çevresi, ortaya çıkarılan heykel ve eserlerle hem Türk turizmine hem de bölge turizmine kazandırılacaktır. Burası bir açık hava müzesi gibi olup herkes tarafından ziyaret edilecektir.”

‘Beklemediğimiz kadar önemli’
Prof. Dr. Şenyurt ise Türkiye’de bu yıl devam eden kazılar arasında en önemli eserin Ordu’da bulunduğuna dikkat çekerek, “Çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. İki gün önce çok güzel bir eser bulduk. Çalışmalarımız esnasında 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen mermerden “Ana Tanrıça Kibele” heykeli bulundu. Gerçekten bizim de beklemediğimiz kadar önemli bir eseri Ordu’da bulup Türkiye arkeolojisine kazandırdık” diye konuştu.

‘Afyon’dan getirilmiş olmalı’
Heykelin Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğuna da dikkat çeken Şenyurt, şöyle devam etti: “Bu çok nadir bir durumdur. Araştırmalarımıza göre bu heykel Kurul Kalesi’ni istila eden Romalı askerlerin işgali sırasında giriş kapısındaki duvarların yıkılmasıyla yerinde kalmış. Heykelin 6. Mithriadat dönemine ve Helenistik Pontus Krallığına ait bir heykel olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca bu heykelin muhtemelen Afyon ilinden buraya getirildiğini tahmin ediyoruz.”

Prof. Dr. Şenyurt, maddi değeri ölçülemeyen heykelin bir süre yerinde kalacağını, daha sonra yetkililerin incelemelerinin ardından Ordu’daki müzeye kaldırılacağını sözlerine ekledi.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Kurul Kalesi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma ünvanına sahip Kurul Kalesi Kazıları, Ordu il merkezine 20 km uzaklıkta. yer almakta. Kurul Kalesi günümüzden yaklaşık 2100 yıl öncesine tarihlenmekte. Kullanıldığı dönem içerisinde bir garnizon olduğu düşünülüyor. Konumu itibari ile etrafına oldukça hakim ve yüksek bir alanda bulunmakta. Kale’nin ayrıca VI. Mithridates döneminde kullanım gördüğü düşünülmekte. Karadeniz bölgesindeki arkeolojik araştırmaların yetersizliği düşünüldüğünde bu kazı daha da önemli bir hale geliyor. Yapılan kazılarda giriş kapısı, dinsel ve kültsel alanlar seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıça figürleri gibi birçok buluntu çıkmakta.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
Geçen yıl Kibele heykelinin bulunduğu Ordu’daki Kurul Kalesi’nde arkeoloji kazılar Haziran ayının ilk haftasında yeniden başlayacak

Yasal statü ve mülkiyet itibariyle tamamen Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma unvanına sahip bulunan Kurul Kalesi’nde 7 yıldır süren kazılar bu yıl da devam edecek.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt başkanlığında yine Gazi Üniversitesinden 20 kişilik arkeolojik ekip tarafından sürdürülecek kazıların Ağustos ayı sonuna kadar süreceği belirtildi.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Eklemeyi unutmuşuz sanırım buluntular arasında bir de Apollon heykeli bulunuyor.


Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk arkeolojik kazısı alanı olan antik Kurul Kalesi’nde 2100 yıllık bronz Apollon heykeli bulundu.​

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk arkeolojik kazısı olma özelliğini taşıyan, 2100 yıl önce Pers İmparatorluğunun Amasya merkezli eyaletin kralı 6. Mithridat dönemine ait olduğu tespit edilen tarihi Kurul Kalesi’nde 5 yıldır sürdürülen kazılar sonucunda giriş kapısı, dinsel ve kültsel alanlar seramik, sikke, ok ucu, küpler ve bronz Apollon heykeli bulundu. Kazı çalışmalarını yürüten Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, Kurul Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarında bulunan eserlerin Ordu’nun antik tarihi açısından en önemli buluntulardan biri olduğunu söyledi.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Kazılar 15 Yıl Sürebilir

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şenyurt, kazılar ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada kazıların yaklaşık olarak 15 yıl sürebileceğini değerlendirdi. Açıklamanın bir bölümü aşağıdaki gibi.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şenyurt, ödenek sorunu bulunmayan Ordu Kurul Kalesi'ndeki kazılara yaklaşık 50 kişilik ekiple haziran ayının ilk haftasında başlayacağını açıkladı.

Doğu Karadeniz'in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı olan ve geçen yılki arkeoloji kazılarında Kibele heykeli bulunan 2 bin 300 yıllık Ordu Kurul Kalesi'ndeki kazılara yeniden başlanacağı bildirildi.

Antik bir yerleşim yeri ve 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan Kurul Kalesi, Ordu kent merkezine 13 kilometre mesafedeki Bayadı Mahallesi sınırlarında yer alıyor.

Sivri bir kaya üzerine kurulu kalede, Ordu Müzesi Müdürlüğü başkanlığında 2010 yılında Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt'un katılımıyla başlatılan kurtarma kazısı, 2011-2016 yılları arasında da devam etti.

Çalışmalarla 250-300 merdiveni gün ışığına çıkarılan Kurul Kalesi'nde, kazı esnasında bulunan pişmiş topraktan çatı kiremitlerinin ve duvar örgüsü seramik parçalarının incelenmesi sonucunda MÖ 2. ve 1. yüzyılda yerleşim yapıldığı belirlendi.

Kalede, geçen yıl yürütülen kazıda ise 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu.

Ordu'nun önemli turizm yerlerinden olan, çevresinde yürüyüş parkurları, oturma grupları, seyir terasları yapılan Kurul Kalesi'nin bulunduğu alanda, tarihi dehliz ve su sarnıcı da yer alıyor.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi Kurul Kalesi'nde 7 yıl önce başlattıkları arkeolojik kazı çalışmalarının bu yıl da devam edeceğini söyledi.

Ödenek sorunu bulunmayan Ordu Kurul Kalesi'ndeki kazılara yaklaşık 50 kişilik ekiple haziran ayının ilk haftasında başlayacaklarını kaydeden Şenyurt, ekibin önümüzdeki günlerde Ordu'ya gelerek son hazırlıklarını yapacağını belirtti.

- "Kazılar 15 yıl sürebilir"

Şenyurt, kazı çalışmalarının daha önceki yıllarda olduğu gibi kendisinin başkanlığında, Gazi Üniversitesindeki arkeolojik ekip tarafından sürdürüleceğini, kaledeki kazı çalışmalarının yaklaşık 3 ay süreceğini ifade etti.

Kurul Kalesi'nde arkeolojik kazının en az 15 yıl daha süreceğini tahmin ettiklerini aktaran Şenyurt, "Ödenek sıkıntımız olmaması durumunda çalışmalarımızı daha da hızlandırmaya kararlıyız. Bu konuda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver Yılmaz'ın oldukça fazla katkıları var. Kendisinin katkılarıyla kazı çalışmalarını daha da hızlandırabiliriz." dedi.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Kazılarda yeni heykellerin bulunabileceği ifade ediliyor. Yapılan araştırmalar bunu gösteriyormuş. Ayrıca bulunan heykelin (kibele) restorasyonu 5 - 6 süreceğini de gelen bilgiler arasında.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Ordu’da, Kurul Kalesi ve yerleşmesinde bulunan 2100 yıllık Ana Tanrıça Kibele heykeliyle ilgili önemli detaylar açıklandı. Heykelin kucağında ve çevresinde sikke ve silah gibi birçok eşyanın adak olarak bırakıldığı belirtildi.Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt ve ekibi tarafından 2016 yılı kazı çalışmalarının sürdürüldüğü Kurul Kalesi’nde, yaklaşık 200 kilogram ağırlığında, 110 santimetre boyunda, tahtında oturan ana tanrıça Kibele heykeli bulunmuştu. Bulunduğu günden itibaren büyük ilgi çeken Kibele heykelini kısa sürede binlerce kişi ziyaret etmişti.

Şenyurt, Bursa’da düzenlenen 39. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nda bulunan Kibele heykeli ile ilgili önemli detayları açıkladı.“Bulunan heykelin Kibele olduğundan eminiz”
Bulunduğu zaman heykeli hemen “Kibele” olarak tanımladıkları için bazı eleştiriler aldıklarını belirten Şenyurt, Kurul Kalesi’nde birçok pişmiş toprak Kibele figürinleri de bulunduğunu ve büyük Kibele heykelinin şehrin ana kapısında bulunmasının da bu görüşü desteklediğini söyledi. Buldukları pişmiş toprak kil figürinlerin Amisos (Samsun) işi olduğunu düşündüklerini söyleyen Şenyurt ayrıca söz konusu heykelin, Roma saldırısı sırasında giriş kapısının yıkılarak heykelin üstünü örtmesiyle günümüze kadar korunabildiğini aktardı. MÖ 6. ve 7. yüzyıllarda Frig döneminde de Kibele heykellerinin koruyucu olarak kent kapılarına koyulduğu belirtildi.

40 yıl hüküm süren VI. Mithridates döneminde kullanım gören Kurul Kalesi, Romalılara karşı uzun süreler ciddi mücadele verdi. Fakat en sonunda Romalıların güçlü saldırısıyla büyük bir yangınla son buldu. Kalede yapılan kazılarda, her yerde gülleler, silahlar, Roma silahı olarak bilinen pyrumlar (mızrak ucu) ve yangın izleri gibi birçok savaş belirtisi bulundu.


Amisos – Tahta oturan poloslu Kybele heykelcikleri.

Kibele heykeline adak olarak birçok şey sunulmuş
Yaptığı konuşmada Kibele heykeline tapınım yapıldığını belirten Şenyurt sözlerine şöyle devam etti;

“Şehir çok yüksekte kurulmuş. Ana kapısını ararken önce merdiven basamaklarını bulduk. Ana kapıyı bulduğumuzda ise Romalılarla yapılan savaştan kalma birçok gülle ve silah bulduk. Kibele heykeli de şehrin ana kapısında ortaya çıktı. Heykelin olduğu nişin üst kısmının ahşap konstrüksiyonu olduğunu düşünüyoruz. Saldırı sırasında bu niş çökerek heykeli tamamen kapatmış. Yıkıntılar sırasında heykelin kolları kırılarak yere düşmüş. Bunları da bulduk. Fakat kırılan sol ayağının ucunu henüz bulamadık. Önümüzdeki sene bulmayı umuyoruz.

Kibele heykelini bulduğumuz anda kucağında bir sikke vardı. Ayrıca heykelin yanlarında da çeşitli sikkeler ve ok uçları da vardı. Roma silahı olarak bildiğimiz bu uçlar, aynı zamanda Kurul Kalesi insanları tarafından da kullanılmış ve hatta Kibele’ye adak olarak sunulmuş. Heykelin tam karşısında teraslamayla bir alan yapılmış. Bu alan da Ana Tanrıça Kibele’ye yapılan tapınımla ilgili olabilir.”

 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Karadeniz'de geçen yıl Ana Tanrıça Kibele heykelinin bulunduğu 2 bin 300 yıllık Ordu Kurul Kalesi'ndeki arkeolojik kazılara yeniden başlanıldı

Bayadı Mahallesi'nde antik bir yerleşim yeri ve birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan Kurul Kalesinde bu yıl yapılacak kazı 2 ay sürecek. Kazıda 20'si arkeolog olmak üzere 40 kişi çalışacak.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, kazı alanında gazetecilere yaptığı açıklamada, kaledeki kazı çalışmalarının büyük bir titizlilikle yürütüleceğini vurguladı.

Kurul Kalesi'nde arkeolojik kazının tahmini 10-15 yıl daha sürebileceğini aktaran Şenyurt, şöyle devam etti:

"Ödenek sıkıntımız olmaması durumunda çalışmalarımızı daha da hızlandırmaya kararlıyız. Bu konuda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver Yılmaz'ın oldukça fazla katkıları var. Bu kazı için daha önce 1 milyon lira ödenek ayrılmıştı. Bu ödenek sayesinde kazı sorusuz devam ediyoruz. Kendisinin katkılarıyla kazı çalışmalarını daha da hızlandırabiliriz."

Şenyurt, geçen yıl yürütülen kazı esnasında bulunan ve 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen Ana Tanrıça Kibele heykelinin ülke gündemini uzun süre meşgul ettiğini anımsatarak, Kibele heykelinin Karadeniz'de bu haliyle bulunan ilk önemli eser olduğuna dikkati çekti.

Kibele heykelinin bulunmasıyla Ordu Kurul Kalesi'ne çok sayıda kişinin ziyaret ettiğini vurgulayan Şenyurt, "Temennimiz bu yıl da Ana Tanrıca Kibele heykeline benzer heykellere rastlamak. Zaten yaptığımız araştırma sonucu, burada benzer heykellerin olduğu yönünde. İnşallah ekibimizin yürüteceği kazıyla benzer heykellere de rastlamış olacağız." diye konuştu.

Kibele heykelinin bulunduğu yerden Ordu Müzesine götürüldüğünü hatırlatan Şenyurt, 5-6 aylık bir sürecin ardından heykelin restorasyon ve konservasyonunun tamamlanacağını bildirdi.

Prof. Dr. Şenyurt, tarihi kalenin özel güvenlik ve kameralarla çok sıkı korunduğuna değinerek, çıkan her parçanın titizlikle incelenerek müze müdürlüğü yetkililerine teslim edildiğini kaydetti.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Kurul Kalesi 2017 kazılarında Kalenin Yüzde 30'un gün yüzüne çıkarıldığı tahmin ediliyor.

Daha önce piknik alanı olarak kullanılan 2 bin 300 yıllık kale kalıntılarında 2010 yılından bu yana sürdürülen arkeoolojik çalışmalarda tarihi yapının yüzde 30'u toprak üzerine çıkarılırken, pek çok da tarihi eser bulundu.

Ordu'da 2010 yılından itibaren kazı çalışmalarının belirli aralıklarla devam ettiği 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nin bugüne kadar yüzde 30'u gün ışığına kavuştu.

Antik bir yerleşim yeri ve 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan Kurul Kalesi, Ordu kent merkezine 13 kilometre mesafedeki Bayadı Mahallesi'nde bulunuyor.

Sivri bir kaya üzerine kurulu kalede, Ordu Müzesi Müdürlüğü başkanlığında 2010 yılında Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt'un katılımıyla başlatılan kurtarma kazısı, bu tarihten itibaren her yıl belirli aralıklarla devam ediyor.

Geçen yılki çalışmalarda bulunan yaklaşık 200 kilogram ağırlığında, 110 santimetre boyunda ve 2 bin 100 yıllık "tahtında oturan ana tanrıça Kibele", bugüne kadar çıkartılan en önemli eser olarak göze çarpıyor.Kibele Heykelininin yanı sıra 250-300 merdiveni de gün ışığına çıkarılan Kurul Kalesi'nde, kazı esnasında bulunan yüzlerce parçalarının incelenmesi sonucu milattan önce 2 ve 1. yüzyılda yerleşim olduğu belirlendi.

Ordu'nun önemli turizm yerlerinden olan, çevresinde yürüyüş parkurları, oturma grupları, seyir terasları yapılan Kurul Kalesi'nin bulunduğu alanda tarihi dehliz ve su sarnıcı da yer alıyor. Kalede, bu yılki kazı çalışmalarında 20'si arkeolog olmak üzere 40 kişi çalışıyor.

- "Kale yavaş yavaş ortaya çıkıyor"Prof. Dr. Şenyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 570 rakımda kazı çalışmalarının büyük titizlikle yürütüldüğünü söyledi.Doğu Karadeniz'in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı olan Ordu Kurul Kalesi'ndeki çalışmalara oldukça önem verdiklerini belirten Şenyurt, yüzde 30'u ortaya çıkarılan kalenin tamamını gün yüzüne çıkarma noktasında kararlı olduklarını dile getirdi.

Şenyurt, daha önce piknik alanı olarak kullanılan alanda, 2010'dan itibaren sürdürülen arkeolojik kazılarda kendilerinin de beklemediği sonuçlar ortaya çıktığına işaret ederek şöyle konuştu:

"Kazılar devam ettikçe buranın arkeolojik potansiyelinin oldukça büyük olduğu anlaşıldı. Daha ilk yılda yaptığımız kazılarda kalenin taş temellerine ve taş duvarlarına ulaşmayı başardık. Her yıl büyük bir özveriyle yürüttüğümüz kazılar sonrası tarihi kale yavaş yavaş ortaya çıkıyor."

Ortaya çıkarılan kale duvarlarını çeşitli yöntemlerle korumaya çalıştıklarını aktaran Şenyurt, gelecek yıldan itibaren kalede restorasyon çalışmalarının da başlayacağına dikkati çekti.- "İlerleyen süreçte bu eserler kent müzesinde sergilenecek"

Şenyurt, kalede devam eden kazılar sırasında yüzlerce tarihi eserin toprak altından çıkarıldığını ifade ederek bunlar arasında kalenin giriş kapısı, dinsel ve kültürel alanlarda kullanılan seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıça büstleri, depolama küpleri, su testileri, metal silahlar ve bıçaklar, hançer uçları, baltalar, kazmalar, çapalar, keskiler ve dokuma tezgahlarının yer aldığını anlattı.

Çıkardıkları tüm eserleri şimdilik kazı evinde muhafaza ettiklerini aktaran Şenyurt, ilerleyen süreçte bu eserlerin kent müzesinde sergileneceğini söyledi.Geçen yıl bulunan Ana Tanrıça Kibele heykelinin ardından kazıların daha titiz yürütüldüğünü ifade eden Şenyurt, bu heykele benzer farklı heykellerin de olduğunu ümit ettiklerini vurguladı.

PROF. ŞENYURT: KURUL KALESİ TARİH KİTAPLARINA GİRMELİ

Şenyurt, Kibele heykelinin Ordu Müzesine götürüldüğünü, 7-8 aylık sürecin ardından heykelin restorasyon ve konservasyonunun tamamlanacağını bildirerek yaklaşık 10 hektarlık yerleşim alanına sahip kalenin tamamıyla ortaya çıkarılmasının 15 yıl daha sürmesini beklediklerini dile getirdi.

Kalenin daha sonra bölge turizmine kazandırılacağını belirten Prof. Dr. Şenyurt, akademik ilginin yoğunlaştığı Kurul Kalesi'nin gelecek yıllarda tarih kitaplarında da yer alarak öğrencilere anlatılması gerektiğini kaydetti.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
Kurul Kalesi kazılarında 2100 yıllık olduğu tahmin edilen hançer bulundu. Hançerin Roma dönemi hançeri olduğu tahmin ediliyor. İlk defa bu tarzda bir eser ortaya çıktı ve daha fazla bulunacağı ümit ediliyor. 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
KURUL KALESİNİN TARİHİ İSMİ ARAŞTIRILACAK....


Yılmaz, ziyarette gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de, tahtta oturur halde tasvir edilen ilk "Ana Tanrıça Kibele" heykelinin bulunduğu 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nde, kazı çalışmalarının 40 kişilik ekiple yeniden başlayacağını söyledi.
Çalışmaların, geçen yıllarda olduğu gibi Prof. Dr. Yücel Şenyurt başkanlığında yürütüleceğini belirten Yılmaz, çalışmalarda 15 arkeoloğun görev alacağını ifade etti.

Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle yapılan kazılarda önemli yol katedildiğine işaret ederek, şöyle konuştu:
"Kurul Kalesi'nde geçtiğimiz yıllarda, 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen, 110 santimetre yüksekliğinde mermerden yapılmış Ana Tanrıça Kibele heykeli bulunmuş ve bizleri çok mutlu etmişti. Heykelin bulunmasının ardından, bölgeyi 45 günde 20 bin kişi ziyaret etmişti. 6. Mithridates'ın kalesi olduğu tahmin edilen Kurul Kalesi'ndeki kazı çalışmalarına, bu sene de maddi ve manevi her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz."
Prof. Dr. Şenyurt ise Enver Yılmaz'a kazılara verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, 16 Temmuz'da 40 kişilik ekiple kazı çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

Türkiye'de, 2016 yılında devam eden kazılar arasında en önemli eserin bulunduğu Kurul Kalesi'nde saklı bir tarihi gün yüzüne çıkaracaklarını vurgulayan Şenyurt, "Bu yıl yapacağımız kazılarda, Kurul Kalesi'nin 2 bin 300 yıl önceki adının ne olduğunu bulmayı planlıyoruz. Kibele heykelinin etrafındaki diğer önemli yapıları ortaya çıkararak, bulacağımız herhangi bir kitabe veya benzeri dokümanla Kurul Kalesi'nin 2 bin 300 yıl önceki adının ne olduğunu öğrenmeye çalışacağız."

- "Önemli arkeolojik materyaller bulduk"
Şenyurt, 6. Mithriadat'ın kalesi olan Kurul'un çok önemli bir yerleşim yeri olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:
"Bu zamana kadar mermer, çanak, çömlek, oklar, savaş aletleri, takılar gibi önemli arkeolojik materyaller bulduk. Kibele'nin yanı sıra yine tanrı ve tanrıça heykelleri bulabiliriz ancak bu yılki çalışmalarımızda genellikle bu zamana kadar bulunan eserlerin restore edilmesi ve alanın turizme açılmasıyla ilgili çalışmalara yoğunluk vereceğiz. Çalışmalar devam ederken yapacağımız restorasyon çalışmalarıyla kaleyi, 2019 yılında tamamen ziyaretçilere açmayı planlıyoruz."

@Orion Konu resimlerini yenileyebilirsen iyi olur.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Doğu Karadeniz'in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı olan 2 bin 300 yıllık Ordu Kurul Kalesi'nin, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne adaylığı için resmi başvuru yapıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kurul Kalesi için UNESCO'ya başvurda bulunmuş bakalım sonuç ne olacak.
 

Üst