Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Kültepe Kil Tabletleri Kadının Ticarette Etkin Olduğunu Gösteriyor

Konu, 'Türkiye Arkeolojisi' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  992
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Kayseri ilinde bulunan Kaniş - Karum (Kanesh) höyüğü kazılarında ortaya çıkartılan kil tablet Anadolu kadınlarının 4000 yıl öncesinde ticarette etkin rol oynadıklarını ortaya koymaktadır.

  [​IMG]

  Kültepe kazıları başkanı Ankara Üniversitesi’nden Prof. Fikri KULAKOĞLU 1948 yılında başlayan sistemli kazalar sayesinde bu güne kadar 23.500 çivi yazılı kil tablet bulunduğunu söylemektedir.

  Kazılarda bulunan kil tabletler 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Tabletlerin en önemli özellikleri arasında ticari ve ekonomik konulardaki içeriği oluşturmaktadır. Kil tabletler günlük yaşam ve sosyal yaşama dair her şey kaydedildiğinden dönemi hakkında birçok bilgiye ulaşmak mümkün olmaktadır. Örnek vermek gerekirse evlenme, boşanma, evlat edinme ve mahkeme kararları gibi sosyal yaşamın içinde bulunan birçok konu hakkında bilgi alınmaktadır.

  Bulunan tabletlerden Anadolu’da 4000 yıl önce kadınların ticarette akif olarak yer aldıkları tespit edildi. Kadınlar toplumda aktif ve birçok hakka sahipti. Kraliçeler için de durum farklı değildi, kralın mührü bir antlaşmayı onaylamak için tek başına yeterli değildi. Kraliçenin mührünün de antlaşmalarda olması kralların hakları kadar eşitliğin olduğun bir göstergesidir.
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Kültepe Tabletleri Kadının
 1. aysun35
  Cevaplar:
  0
  Okunma:
  174

Sayfayı Paylaş