Arkeoloji Kral Khufu'nun Güneş Teknesi

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Mısır'da heyecan uyandıran arkeolojik keşiflerden biri olan Kral Khufu'nun Güneş Teknesi hakkında bilgiler paylaşacağım. Ayrıca şuan için bulunan 2. bir geminin arkeoloji kazıları ve yapılan restorasyon çalışmaları hakkındaki gelişmeleri de bu başlık altından takip etmeye çalışacağız.


Kamal el-Mallakh tarafından Giza'daki Büyük Piramidin güney eteklerinde 1954 yılında keşfedilen Khufu'nun güneş teknesi (güneş botu da denir), gömülü teknelerin en iyi korunmuş olanı ve önemli bir arkeolojik kanıtıdır.

Gömüldüğünde tüm parçaları sökülmüş ve aradan geçen onca zamandahasar görmüştü Khufu'nun gemisi güneş gemisi 43,6 m (143 ft) uzunluğunda ve 5,9 m (19,5 ft) genişliğindedir. Tekne Giza'daki bugünkü yerine yeniden inşa edildi.

Teknenin amacı açık değildir, ancak teknenin Ra tarafından yönlendirilen güneş teknesinin fiziksel bir temsili olduğu düşünülmektedir Teknenin bir diğer olası kullanımı, teknenin gövdesindeki suda kullanıldığına dair kanıtlardan ötürü, cenaze eşyalarını Khufu ile gömülecek olan piramitte taşımak olduğu anlaşılıyor.


1954 Yılında geminin ilk bulunmuş hali tam olarak 1224 parçadan oluşmaktaydıKhufu'nun Güneş Teknesi restore edilmiş şekilde sergileniyor. Restorasyon işlemleri tam 13 yıl sürdü
Teknede kullanılan küreklerin yakından çekimiGüneş Teknesinin Teknik Çizimi

Mısır Mitolojisinde Teknelerin Önemi:


Ölen kişinin ruhu, karanlık alana ulaşmak için yeraltında gezinirken zorlu bir yolculuğa çıktı. Bunu başarmak için, ba (ruh) tanrıların ülkesine ulaşabilmelidir, çünkü burada ölümsüzleşecektir. Ba, tanrı Ra'nın öncülüğünde, yeryüzüne doğru ve boyunca uzanan bir güneş kabuğunda gezinmelidir. Bu ideoloji, Naqada Döneminden başlayarak binlerce yıldır sürmekte olan Mısır tarihi boyunca var olmaktadır.

Mısır mitolojisinin başında, cenaze kültü ay tanrılarına odaklandı. Ay tanrısı Osiris'in yanı sıra yeraltı dünyasının tanrısı da ölmüş kişinin ruhunu ayin teknesinde sazlık alanına götürürdü. Ruhların ölümsüzlüğü için bir yer olan sazlık alanına sadece çeşitli tanrıların testlerini geçirdikten sonra, kötülerin imha etmesini önleyerek ulaşılabilirdi. Zamanla, Mısır mitolojisi, Güneş tanrısı olarak Ra ile güneş temelli bir bakış açısına kaymıştır. Osiris, doğanın kontrol edilemeyen karmaşasını temsil ederken, doğa üzerinde daha güçlü bir kontrol şekli temsil ettiği için, aslında Ay tanrısı Osiris'in aynasıydı. Her gece güneş kabuğunda Ra yeryüzünü geçip doğudaki teknesinde sabah doğacaktı. Kabuğun doğudaki görünümü, yeni bir günün sürekli ortaya çıkışını temsil etmek için geldi. Bu kabuk aynı zamanda "Bilinç Işığı" nı taşır ve ölüleri uyandıracak şekilde saatlerce yolculuk eder. Güneş teknesinin varış yeri, Osiris'in göksel evi olan Orion'un modern takımyıldızı olarak düşünülüyordu. Ba karar verirse, bu göksel evde oturmasına izin verilirdi.

Yeraltıdaki tekneler de, Firavun'un ruhunun, tanrılar arasındaki yerini almak için yolculuklarında çeşitli su yollarını geçmesine izin verme amacına sahipti. Bu yolculuğa yardım etmek, basitçe "Piramit Metinlerde O'nun arkasında gören" adlı bir feribotçu idi. Feribotcu, ruha yarım edecek ve gitmeye ikna edecekti, edemediği noktada ise ruh için hazırlanmış sözleri söyleyecekti. Bunlar işe yaramazsa, teknenin küreklerini ruhunu sazlık alanına götüren diğer büyülere başvuracaktı. "O'nun Ardında Gören" miti , Ölüler Kitabı'nda Yeni Krallık'ta ve Ani'nin Papirüsünde belirtildiği gibi, Mısır edebiyatında bu konu işlenmiştir...
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Khufu'nun 2. Güneş Teknesi

Khufu'nun 2. Güneş Teknesi olarak bahsedilmesinin sebebi restorasyona daha sonra başlanmış olmasındandır. Aslında keşfedilen bu gemide tıpkı 1. gemi gibi Büyük Piramit yakınlarında ve aynı yıl içerisinde bulunmuştu. 2010'dan bu yana yapılan restorasyon çalışmaları, Japon ve Mısır arkeoloji ekibi tarafından yapılmaktadır. 2. Güneş Gemisinin parçaları ilkine oranla daha kötü durumdadır.


İkinci Khufu güneş gemisinin tahta ve kürek parçaları [Fotoğraf: Egyptian Antiquities of the Antiquities]


Kral Khufu'nun cenaze törenlerinin bir parçası olarak gömüldükten 4500 yıl sonra antik tekneyi kaldırmak, restore etmek ve yeniden inşa etmek için çalışmalar devam ediyor. Şu ana kadar, bütün teknenin 1264 adetten 745 adet kazı çukurundan çıkarıldı.

Antik Mısırda Bir İlk Gemi Yapımında Metal Parçalar Çıktı

Restorasyon sırasında ve araştırmalarda bir tahta parçası üzerinde bulunan metal parçalar, Antik Mısır’da teknelerde metal kullanımına dair ilk somut kanıt oldu. Japon araştırmacılar kesin olmamakla birlikte yuvarlak olan metal parçaların küreklerin tahta parçaları aşındırmaması için kullanıldığı görüşünü savunuyorlar.

1. Teknede olmayıp 2. Teknede ile ilk defa ortaya çıkan O, U ve L şeklindeki demir parçalarına ait fotoğraflar...Tekneyi yeniden yapılandırmak için tüm kirişler çıkarılıp tek tek restore edilecek. Bu teknede 1954'te Mısır tarihçisi Kamal El-Malakh tarafından keşfedilen ve tanınmış restoratör Ahmed Youssef tarafından restore edilen ilk teknenin yanında sergilenmesi planlanıyor.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#4
Aslına bakılırsa 2. teknenin 1. ye oranla kötü olmasının sebebi yine Mısır Müzesidir. İlk geminin restorasyonu sonrasında sergilenmesi için bir müze yapıldı. Bu müzenin yapımı sırasında kullanılan bir alet hem aşırı derecede titreşim veriyordu hemde su kullanıyordu. Tabi bu durum 2. teknenin parçaları üzerinde çürüme gibi bir etki yarattı. Zaten suyun sızdığı ve tavandan düşün parçalar da bunu kanıtlar nitelikteydi.

Hatta ve hata geçen haftalarda restorasyon ekibi bir parçayı çıkarırken kırmışlardı. Bunlar olabilecek riskler tabi ama yaparken de yıkmamak lazım.

Restorasyon ekibi ve kazı yerinden bazı fotoğraflar aşağıda veriyorum.