Kral Herod Tarafından Yaptırılan Kalede Ritüel Banyosu Bulundu

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Ölüdeniz'in doğu kıyısında Kral Herod tarafından yaptırılan bir kale olan Machaerus'un kalıntılarını kazan Macar arkeolojik misyonu, muhtemelen kraliyet ailesi için yapılmış büyük bir ritüel banyosu keşfetti. Banyo inen12 basamak vardır ve su azaldığı zaman rezerv havuzdan beslenmiş.


Ürdün'ün Machaerus kentinde, modern İsrail'in dışında inşa edilen tek kral mabedi (mikve), Herod'un sarayında [Fotoğraf: Machaerus Macar Arkeolojik Misyonu]

Arınma amaçlı olarak nitelendirilen için ritüel banyo yaklaşık 83 galon su aldığı tahmin ediliyor. (350-500 litre)

Derinlik 54 ft olan yeraltı sarnıcı ile, hamamlar ve kale bahçelerinin su ihtiyacı karşılanıyordu.

Hamamın mimarisi, yakındaki Qumran'da (Ölü Deniz'de) keşfedilen banyo ve sarnıçlarına çok benzemektedir. Kraliyet avlusunun 9 fit uzağında yer alır ve muhtemelen Lucilius Bassus'un 10. Roma lejyonu tarafından yıkılmış olan tonozlu bir taş çatının altında kalmıştır. Bassus'un askerleri Büyük Yahudi İsyanı'nı bastırma amaçlı bir harekatla 71 yılında Herodian kalesine ve içeride saklanan Yahudi savaşçılara saldırdı.


Arka planda Ölü Deniz ile birlikte Machaerus'un üstünde duran bir Tepe ve bir İyonik olan iki sütun yeniden restore edildimiş hali [Fotoğraf: Machaerus Macar Arkeolojik Misyon]

Arkeologlar çökmüş duvarların altından, iki masif sütun varili ve dört adet Roma mancınığını açığa çıkardı.

Machaerus kalesi muhtemelen M.Ö. 90'da Hasmonean kral Alexander Yanai (M.Ö. 104-78) tarafından yaptırılmıştır. Yüksek, kayalık noktasına erişmek zordu ve doğudaki işgalcilere karşı Kudüs'ün yerini tespit etmek ve uyarmak için kullanılıyordu. Birkaç adet Hasmonean kalelerinden oluşan bir uyarı sisteminin parçasıydı.

Machaerus, M.Ö. 57 yılında Pompey'in genel Gabinius'u tarafından yok edildi ve daha sonra Herod tarafından M.Ö. 30'da askeri bir üs olarak yeniden inşa edildi. Herod'un oğlu olan Herod Antipas, M.Ö. 39'da kaleyi (ve krallığı) miras aldı. Hıristiyan inancına göre, Vaftizci Yahya tutsak edildi ve Machaerus'ta kafası vuruldu.


Bir sanatçının gözünden Machaerus'taki kraliyet avlusu canlandırması [Fotoğraf: Machaerus Macar Arkeolojik Misyonu]

Machaerus'un kazısı, 1968'de Amerikan Arkeolojik Baptist Misyonu tarafından başlatılmıştır. Győző Vörös başkanlığındaki bir Macar-Ürdün ekibi tarafından yürütülen kazılar, efsanevi Herodian mimarisinin ihtişamını ortaya koyan 30 ft yüksekliğinde bozulmamış masif duvarlar keşfedildi.

Macar ekskavatörleri onlarca Hasmonean ve Roma madeni paranın yanı sıra Aramice harflerle yazılmış Aramice kırık çanak çömlek parçaları keşfetti.


Ürdün Machaerus'taki Herod'un tepe sarayı ve kalanin 3 boyutlu tasarımı: Kraliyet Avlusu sağ üst köşede ve sol altta hamam görülüyor [Canlandırma: Machaerus Macar Arkeolojik Misyonu]