Kız Kulesi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

ascaner

Üye
Yeni Üye
Bu makalemizde, Kız Kulesi’ni sizlere daha yakından tanıtacağız. Daha önce hiçbir yerde okumadığınız Kız Kulesi efsanelerini , tarihini ve geçirdiği aşamaları bu yazımızda okuma fırsatı bulacaksınız. Aynı zamanda mimarisi, konumu ve genel özellikleri hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

İstanbul deyince akla ilk gelen yapılardan biridir Kız Kulesi… Hakkında türlü türlü efsane bulunan, izlemeye doyulmayan olağanüstü bir güzelliktir. Birçok şaire ilham olmuş, birçok hikayede adı geçmiş ve sayısız insan için dert ortağı olmuştur Kız Kulesi. Dünya genelinde de en çok fotoğrafı çekilen yapılardan biri olduğu bilinmektedir.

Şairlere verdiği ilham kadar sahip olduğu efsaneler ile de insanları şaşırtan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı’nın hemen giriş kısmında bulunmaktadır. Sarayburnu ile Salacak’ınortasında kalan bölgede boğaz sularının arasında konumlandırılmıştır. Anadolu Yakası’na yaklaşık iki yüz metre uzaklıktaki bir adacığın üzerindedir. Kız Kulesi Hem İstanbul’un hem de boğazın bir simgesi haline gelmiştir. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki, Kız Kulesi hakkında pek çok tarihi iddia ve efsane vardır.

Bunların gerçekliği tarihçiler arasında sık sık tartışılmaktadır. Uzun yıllar boyu devam eden bu tartışmalarda hangi efsanenin doğru hangisinin yanlış olduğu çoğu kez ispatlanamamıştır. Bu yüzden bu bilgi ve efsanelerden en çok bilinen ve yaygın olanları seçerek, hiçbir yorum katmadan sizlere olduğu gibi aktarmaya karar verdik. Kararı siz sevgili okuyucularımıza bırakıyoruz.

Kız Kulesi Nerededir?


Kız Kulesi İstanbul’un ve dahası ülkemizin en önemli simgelerinden biridir. Öyle ki dünyada fotoğrafı en çok çekilen yapılardan biri olduğu bilinmektedir.İstanbul Boğazı’nda yer alan Kız Kulesi, Üsküdar’da Salacak açıklarında yer almaktadır. İstanbul’un sembolü haline gelen kule, Karadeniz’in Marmara Denizi ile birleştiği yerde, küçük bir ada üzerinde yer almaktadır. Üsküdar’da Roma İmparatorluğu’ndan kalma tek eser olarak bilinmektedir.

Dünyada fotoğrafı en çok çekilen eserlerden biri olan Kız Kulesi’ni Evliya Çelebi şu sözlerle tasvir etmiştir; “Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 (seksen) arşındır. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan yerde kapısı vardır.” Tarih boyunca farklı amaçlarla kullanılmış olan Kız Kulesi hakkında türlü türlü hikayeler bulunmaktadır. Birazdan bu efsaneleri sizlere kısa kısa anlatmaya çalışacağız.

Kız Kulesi’nin Mimarisi


Kimi iddialara göre Kız Kulesi’nin tarihi milattan önceki 24 yılına, kimilerine göre ise milattan önce 4. yüzyıla dayanmaktadır. Kız Kulesi o günden bu yana pek çok devletin egemenliği altına girmiştir. Nesiller boyu yıkılan devletler ve yeni kurulan devletler arasında bir bağ oluşturmuştur. İki binden fazla olan yaşından dolayı farklı tarihlerde farklı devletler tarafından restorasyona ve değişikliğe uğramıştır. Bu yüzden de Osmanlı, Bizans gibi devletlerin mimarisinin esintileri vardır.

Üzerinde yapılan çoğu çalışmalar, Kız Kulesi’nin tarihi özelliğini bozmamış tam aksine ona zenginlik kazandırmıştır. Mesela bugün hala varlığını sürdüren kulenin alt katının önemli kısımları ve temelleri Osmanlı Padişahlarından Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet) tarafından yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Devleti’nin yedinci padişahı, aynı zamanda İstanbul’u fetheden unutulmaz hükümdardır.

Kız Kulesi, Bizans’ın ilk dönemlerinde içine mezarların konulduğu bir yapı olarak kullanılmıştır. Daha sonra ek bir bina yapılarak Gümrük İstasyonu haline dönüştürülmüştür. Boğazdan geçen gemilerden geçiş vergisi alınmaya başlanmıştır. Osmanlı döneminde ise sürgün yeri, karantina merkezi, gösteri alanı, savunma kalesi gibi pek çok amaçla kullanılmıştır. Günümüzde yapılan tarih dizilerine baktığımızda, özellikle cezalandırılmak istenen devlet adamlarının Kız Kulesi’ne yollanarak sürgün hayatı yaşadığını görmekteyiz.

Fakat tarihin hiçbir döneminde, asli görevi olan deniz feneri rolünü kaybetmemiştir. Kurulduğu ilk günden bu yana hep gemilere yol göstermiş ve geceleri onlara ışık saçarak yollarını kaybetmemelerini sağlamıştır. Şimdi de İstanbul denince akla ilk gelen isim olan bu yapı, özellikle yurt dışından gelen kişilerin muhakkak görmek ve fotoğraflamak istediği eserlerden biri haline gelmiştir.

Kız Kulesi’nin Tarihçesi


Rivayete göre Kız Kulesi milattan önce 5. yüzyılda, Yunanlılar tarafından yapılmıştır. Geçen yüzyıllar içerisinde, birçok devlet tarafından restore edilerek, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış önemli bir eserdir. Kız Kulesi’nin tarihini anlatırken efsanelerden yararlanacağız. Kule hakkında birbirinden farklı ve ilgi çekici öyle çok efsane var ki, biz bunlardan en yaygın olanlarını derleyerek sizlerle paylaşmayı uygun gördük.

Kaynak: https://bilgihanem.com/kiz-kulesi-hakkinda-bilgiler/
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Yazıda Kız Kulesi Efsanesi denilmiş ama ben göremedim. Kız kulesi üzerine ilk hikayeyi ilkokul öğretmenimden dinlemiştim. Ben kısaca efsaneyi anlatayım.

İmparator, (padişah vs.) çocuğu olmaz. Sonra güzeller güzeli bir kız çocuğu olur. Çocuk belirli bir yaşa geldiğinde hükündar rüyasında bir ejderhanın kızını yediğini görür. Bunun üzerine denizin ortasında bir kule yaptırır. Burada bazı bakıcılar ile kızı kalmaktadır ve arada hükümdar kızını ziyarete gelmektedir. Günlerden bir gün Kız Kulesine gelen yiyecekler arasında elmalarda bulunmaktadır. Elmalardan bir tanesinde kurtcuk vardır. Kurt elmayı yer biraz büyür, sonra diğer elmaları yer ve biraz daha büyür. Sonra kilerdeki diğer yiyecekleri yer ve artık çok büyük bir yaratık olur. Son olarakta prensesi yer.

Başka bir hikayeye göre imparatorun güzeller güzeli bir kız çocuğu olur. Çocuk belirli bir yaşa geldiğinde hükündar rüyasında bir yılanın kızını öldürdüğünü görür. Bunun üzerine denizin ortasında bir kule yaptırır. Belli bir zaman sonra prenses hastalanır ve halk şifa olsun diye yiyecekler getirir. Bir sepet üzümün içinde bir yılanda adaya gider. Bu yılan prensesi sokar ve prenses ölür.

Başka anlatımları var mı bilimyorum.
 

Üst