Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Kırım'da uzun kafalı çocuk iskeleti bulundu

Konu, 'Asya Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Karatekin Bey tarafından paylaşıldı.

 1. Karatekin Bey

  Karatekin Bey ★★★★★
  Platin Üye Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2016
  Mesajlar:
  163
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Kırım'ın Yakovenkovo köyündeki arkeolojik kazılarda 1.5 yaşında, kafatası deforme olmuş çocuk iskeleti bulundu. Arkeologlar, iskeleti sıradışı kafatası yapısından dolayı 'uzaylı' olarak adlandırdı.

  Rusya, Kırım ve Kuzey Afrika'da kazı çalışmaları yapan Arkeoloji Fonu'na bağlı arkeologlar, Kırım'ın batısında yer alan Yakovenkovo köyünde yaptıkları bir kazıda 1.5 yaşında olduğu tahmin edilen, kafatası deforme olmuş bir çocuk iskeletine rastladı.

  [​IMG]

  Milattan sonra 2. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen çocuğun yapay yollarla uzatılmış olan kafatası, ekibin paylaştığı fotoğrafta açıkça görülüyor.

  [​IMG]

  Arkeoloji Fonu, bulunan iskeletin kafatasındaki açık deformasyonlardan ötürü bölgeye 'uzaylılar mezarlığı' adını taktıklarını açıkladı. Ekip bu tip deformasyonlara Sarmatlarda sıklıkla rastlandığını belirtti.

  Kemikleşmemiş kıkırdak dokusundan dolayı özellikle çocukların kafatasında yapay değişiklikler yapılması, Antik toplumlarda sıklıkla uygulanan bir pratik olarak karşımıza çıkıyor. Uzun kafatasının, Kırım'ın eski sakinleri olan Antik Sarmat toplumunda toplumsal statü anlamına geldiği sanılıyor. Ancak bu iskeletlerin insanlar ve dünya dışı varlıkların birleşmesinden doğan çocuklara ait olduğuna dair iddialar da var.
   
 2. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  990
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Kırım’da bulunan ‘uzaylı çocuk kafatası’nın sırrı çözüldü

  Kırım'da deforme bir halde bulunan ve 'uzaylı' olarak adlandırılan kafatası yaklaşık 2000 yıl önce, Sarmat geleneklerine uygun çocuk savaşçıları yaratmak için yetiştirilen henüz yeni yürümeye başlayan çocuğa ait olduğu ortaya çıktı.


  Moskovsky Komsomolets gazetesinde yer alan incelemeye göre sıradışı kafatası için “İnce uzun kafatası Sarmat kültüründe geleneksel bir özellikti. Bunun “daha güzel’ olduğunu düşünüyorlardı” dedi.

  [​IMG]
  Yapay olarak uzatılmış kafatası, ‘gerçek bir savaşçı’ olmanın işaretiydi ve deformasyon süreci birçok eski kültür tarafından uygulandı. Geç Sarmat kültürünün en karakteristik özelliklerinden biri kafatasının yapay olarak deformasyona uzatılmasıdır. Muhtemelen bebeğin kafasının etrafına yumuşak bir bez bağlayarak, kafatasının uzatılması zorlayarak da olsa başarılmıştır. Özel ahşap plakalar kafatasına bağlanarak, kemiklere bastırılıyor ve şekli kademeli olarak değiştiriliyordu.

  [​IMG]
  Bu deformasyonlar karakteri değiştirme ve savaşçıları ‘daha agresif hale getirme’ olarak görülüyordu. Bu kültürel özellik İpek Yolu kuruluşuna göre Don Nehri’nin doğusunda yaşayan nüfusa özgüdür.

  Çocuğun kolunda bir bakır bilezik bulunurken, bebeğin cinsiyeti erkek olarak belirlendi.

  Sarmatlar, Antik çağda Kırım’ı fetheden kadın savaşçılarıyla da ünlüdürler ve topluluğun kadınlarının savaşta ön plana çıkan rolü, Amazon kadınlarına ilham kaynağı olarak görülüyor.

   
  Kappadox bunu beğendi.
Yüklüyor...
Benzer Konular - Kırım'da kafalı çocuk
 1. Orion
  Cevaplar:
  0
  Okunma:
  98

Sayfayı Paylaş